عادت ها و مواد غذایی که باعث لکه دندان می­شوند :

اگر لبخند شما به روشنی­ که می­خواهید نیست ، در مورد مواد غذایی که میل میکنید فکر کنید. لکه­ ی بر روی دندان های شما ممکن است بر اثر سیگار کشیدن و یا خوردن و نوشیدن غذاهای خاص باشد و این احتمال هم وجود دارد که این لکه­ ی دندان به خاطر بالارفتن سن شما باشد.

 • 01
 • 02
 • 03
 • 01
 • 02
 • 03

اما هنگامی که شما مطمئن شوید که چه چیزهایی باید بخورید و چگونه از لکه های دندان جلوگیری کنید شما می­توانید دندان های خود را همانند سفیدی مروارید ، روشن و براق نگه دارید.

چه عواملی باعث لکه­­ی دندان می­شود؟

مینای دندان با بالارفتن سن شما دچار تغییرات می­شود. سالی کرام می­گوید : مینای دندان مثل یک قطعه سفال است که به خطوط ریز و به مرور زمان به لکه­ ی دندان و بعد به ترک و شکاف تبدیل می­شود.

سه چیز که شما باید از آن­ها مراقبت کنید :

 • دانه ­های رنگی گیاهی : ترکیبات با رنگدانه­ های قوی است که به مینای دندان می­چسبد.
 • جوهر مازو : ترکیبات گیاهی است که بسیار آسان باعث قرار گرفتن لکه بر دندان شما می­شود.
 • اسید : ساختار مینای دندان نرم و خشن است اسیدها به راحتی می­توانند این ساختار را از بین ببرند و باعث لکه بشوند.

    قهوه و چای : شما احتمالا تصور می­کنید که علت اصلی دندان های تیره دم کردن و نوشیدن یک نوشیدنی گرم در اول صبح است به خاطر همین تصور است که نیمی از آمریکایی ها قهوه را در روز می­نوشند. شما می­توانید تصور کنید که در این نوشیدنی ها رنگدانه­های گیاهی بسیار اسیدی وجود دارد که این عوامل به نوبه­ی خود و در طول زمان باعث می­شود که سفیدی دندان       به زردی تبدیل شود.

   چای که نزدیک به نیمی از آمریکایی ها هرروز می­نوشند،دارای اسید بسیار و همچنین جوهر مازو است چای بسیار بدتر از قهوه باعث لکه­ ی دندان می­شود اگر شما تنها بعد از شام چای یا قهوه می­نوشید و یا این که تنها سه فنجان در روز چای  می­نوشید احتمال این وجود دارد که کمتر دچار لکه ­ی دندان شوید.

   شراب قرمز و شراب سفید : شراب قرمز می­تواند برای سلامت شما مناسب باشد اما یک پیشنهاد ایده­ آل برای یک لبخند سفید و روشن نیست.

ولف می­گوید: سه عامل در شراب قرمز   باعث لکه­ ی دندان می­شود:

   1- بسیار اسیدی است     

   2- مقدار زیادی در آن جوهر مازو وجود دارد  

   3- دارای رنگدانه ­ی بنفش عمیقی است.

این سه عامل و بخصوص دانه­ های رنگی بر روی دندان می­نشینند و به سرعت دندان را دچار لکه می­کنند.

شراب سفید دانه ­های رنگی ندارد و این عاملی است که دندان را دچار لکه نمی­کند اما شراب سفید دارای مقدار زیادی اسید و جوهر مازو است که این دو عامل مینای دندان را از بین می­برد   و  دندان را برای رنگ پذیری از رنگدانه­ های مواد غذایی دیگر آماده می­کند.

  عوامل دیگری که باعث لکه­ ی دندان می­شود عبارت­ اند از : گوجه ، زغال لخته ، توت فرنگی و مواد غذایی که دارای رنگدانه قوی هستند.

   رنگ خوراکی : اگر شما تا به حال یک آب­­نبات چوبی مکیده ­اید متوجه شده ­اید که زبان و دندان خود را رنگی کرده ­اید و با این کار شما اثرات رنگدانه­ ها را دیده ­اید. دندانپزشکان می­گویند که   شما باید از آب­نبات چوبی و نوشیدنی­ های شیرین اجتناب کنید.

    نوشابه تیره و روشن : افرادی که نوشابه می­نوشند ممکن است متوجه شده باشند که دندان­هایشان در طول زمان زرد رنگ شده ­اند. دلیلش این است که نوشابه بسیار اسیدی است      به عنوان مثال نوشابه­ ی کولا دارای رنگدانه است. مصرف کنندگان نوشابه­ ی روشن نیز ممکن است دچار کندی دندان شده باشند زیرا طعم لیمو و آهک که حاوی اسید هستند هم باعث    می­شوند دندان مستعد ابتلا به لکه از رنگدانه ­­ی غذاهای دیگر باشد.

    لیموناد : دارای اسید سیتریک بالایی است. می­تواند زمینه لازم برای ایجاد لکه ها فراهم کند به این معنی که پس از نوشیدن لیموناد چون سطح دندان های شما در معرض ابتلا به لکه       است رنگدانه ­ی مواد غذایی دیگر را می­پذیرد

   زغال لخته ، توت فرنگی و تمشک دارای دانه ­های رنگی گیاهی هستند. شما همچنین می­توانید این دانه­ های رنگی گیاهی را در گیلاس ، گوجه فرنگی ، انگور و انار تا حدی همراه با جوهر    مازو پیدا کنید.

   نکاتی که برای لبخندی روشن باید به یاد داشته باشیم :

   اگر شما یک یا بیشتر از این عادات زیر را به برنامه ­ی منظم خود اضافه کنید دیگر لازم نخواهد بود قهوه ، شراب قرمز و یا زغال اخته را رها کنید:

 • مسواک : پس از میل کردن یک کاسه غلات با انواع توت­ ها ، دندان های خودرا مسواک بزنید. اگر شما در محل کار خود قهوه می­نوشید یک مسواک درمیزکار خود نگه­داری کنید تا در پایان فنجان قهوه از آن استفاده کنید.

      اگر نمی­توانید مسواک بزنید پس از خوردن و نوشیدن مواد غذایی دهان خود را بشویید.

 • از نی استفاده کنید : نی باعث می­شود مایعات به دندان اثابت نداشته باشند.
 • به دندانپزشک مراجعه کنید : برای شستشو و تمیز کردن دندان ، برای صاف کردن ترک های ریز در مینای دندان که رنگ دانه­ ها در آنجا به دام افتاده­ اند.

 

 منبع: webmed.com

ورود به صفحه مربوط به آگهی