کاشت دندان

علی رغم پیشرفت در زمینه ی مراقبت دندان، بسیاری از مردم بخاطر از دست دادن دندان رنج می برند.  این موضوع بیشتر به دلیل پوسیدگی دندان ، بیماری های دوره ای و صدمات است. تا سال های زیادی تنها درمان موجود برای افرادی که دندان خود را از دست داده بودند، گذاشتن دندان مصنوعی و پروتز بود، اما امروزه کاشت دندان یک امر شدنی است.

 • ایمپلنت - مدیکال آف
 • ایمپلنت - مدیکال آف
 • ایمپلنت - مدیکال آف
 • ایمپلنت - مدیکال آف
 • ایمپلنت - مدیکال آف
 • ایمپلنت - مدیکال آف
 • ایمپلنت - مدیکال آف
 • ایمپلنت - مدیکال آف

ایمپلنت های دندانی چه هستند؟

ایمپلنت های دندانی جایگزین ریشه های دندان هستند. ایمپلنت ها پایه ای قوی برای جایگزینی دایمی یا موقتی برای دندان فراهم می آورند که برای مطابقت با دندان طبیعی شما ساخته شده اند.

فواید ایمپلنت های دندانی چیست؟

ایمپلنت های دندانی فواید زیادی دارند، از جمله:

 • بهبود ظاهر.

- ایمپلنت های دندان ظاهر و احساسی شبیه به دندان خود شما دارند و چون به شکلی طراحی شده اند که با استخوان آمیخته می شوند، دایمی هستند.

 • بهبود سخن گفتن.

- با دندان های مصنوعی که به درستی متصل نیستند، دندان در دهان لغزش دارد و منجر به نامفهوم صحبت کردن و اشتباه در کلمات می شود. ایمپلنت های دندانی به شما اجازه می دهد تا بدون نگرانی از لغزش دندان خود سخن بگویید.

 • راحتی بیشتر.

- به این دلیل که آن ها به بخشی از شما تبدیل می شوند. ایمپلنت های دندانی احساس ناراحتی ناشی از دندان های مصنوعی را از بین می برند.

 • آسان تر کردن غذا خوردن.

- دندان های مصنوعی جویدن را سخت می کنند. ایمپلنت های دندانی مانند دندان اصلی شما عمل می کنند و به شما اجازه می دهند که غذاهای مورد علاقه ی خود را با اعتماد و بدون درد میل کنید.

 • احساس رضایت از خود را افزایش می دهند.

ایمپلنت های دندانی می توانند لبخند شما را به شما بازگردانند و کمک کنند که احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید.

- برای داشتن ایمپلنت های دندانی نیاز به ازدست دادن دندان های دیگر ندارید، زیرا نیاز نیست دندان های نزدیک به ایمپلنت، برای پشتیبانی از آن تغییر داده شوند. بیشتر دندان های شما دست نخورده باقی می مانند و سلامت دهان در بلند مدت بهبود می یابد. ایمپلنت های تکی نیز اجازه ی دسترسی بهتر بین دندان ها را می دهند و بهداشت دهان را بهبود می بخشند.

 • دوام.

- ایمپلنت ها بسیار بادوام هستند و برای سال ها باقی می مانند. با مراقبت خوب، بسیاری از ایمپلنت ها تا پایان عمر دوام می آورند.

 • راحتی در استفاده.

- دندان های مصنوعی برداشتنی هستند. ایمپلنت ها ناراحتی ناشی از دندان های مصنوعی و همچنین نیاز به چسب برای حفظ آن ها در مکان را از بین می برند.

ایمپلنت های دندان تا چه حد موفق هستند؟

نرخ موفقیت ایمپلنت ها با توجه به این که در کجای فک قرار گرفته اند، متفاوت است. اما به طور کل ایمپلنت ها نرخ موفقیتی بیش از 98 درصد دارند. با مراقبت مناسب، ایمپلنت می تواند برای تمام عمر باقی بماند.

هر کسی می تواند از ایمپلنت استفاده کند؟

در بسیاری از موارد، هر کس که به اندازه ی کافی سلامت باشد تا بتواند جراحی دهان و دندان را تحمل کند، می تواند از ایمپلنت ها استفاده نماید. بیماران باید لثه سالم و استخوان کافی برای نگه داشتن ایمپلنت را داشته باشند. آن ها همچنین باید ملزم شوند که بهداشت دهان را رعایت کرده و مرتب ویزیت شوند. افراد سیگاری و کسانی که از بیماری های مزمن کنترل نشده مانند بیماری های قلبی و دیابت رنج می برند و کسانی که در ناحیه ی سر و گردن پرتو درمانی می شوند، نیاز دارند به صورت فردی مورد ارزیابی قرار گیرند. اگر شما به  فکر ایمپلنت دندان هستید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا متوجه شوید آیا برای شما مناسب است یا خیر.

چه چیزهایی در ایمپلنت دندان مشارکت دارند؟

اولین قدم برای فرایند ایمپلنت دندان توسعه ی یک طرح درمان فردی است. این طرح نیازهای مخصوص شما را مشخص کرده و توسط یک تیم حرفه ای که برای جراحی دهان آموزش دیده اند، آماده می شود.، سپس ایمپلنت ریشه ی دندان که از تیتانیوم ساخته شده است، در استخوان دندان از دست داده شده، قرار داده می شود. هنگامی که استخوان فک بهبود می یابد، دور فلز رشد می کند و در فک محکم می شود. فرایند درمان می تواند بین شش تا 12 هفته به طول بیانجامد.

هنگامی که ایمپلنت به استخوان فک متصل شد، یک متصل کننده ی کوچک – که ابوتمنت- نامیده می شود به موقعیت متصل می گردد تا به طور ایمن دندان جدید را نگه دارد. برای ساختن دندان یا دندان های جدید، دندانپزشک شما مدلی از دندان هایتان می سازد که همه ی آن ها، چیدمان و نوعشان را دربرمی گیرد. دندان یا دندان های جدید بر طبق این مدل ساخته می شوند. دندان جایگزین که تاج نامیده می شود، پس از آن به ابوتمنت متصل می شود.

به جای یک تاج یا بیش از آن، بعضی بیماران ممکن است اتصالاتی روی ایمپلنت خود داشته باشند که دندان مصنوعی را ساپورت و نگه داری کند.

همچنین دندانپزشک شما، رنگ دندان جدید را با دندان های طبیعی شما هماهنگ می کند. به این دلیل که ایمپلنت در استخوان فک قرار می گیرد، دندان جایگزین احساس، ظاهر و عملی مانند دندان خود شما خواهد داشت.

ایمپلنت دندان تا چه حد دردناک است؟

بسیاری از افرادی که ایمپلنت دندان را تجربه کرده اند اظهار می کنند طی این پروسه درد بسیار کمی متحمل شده اند. در طی فرایند بی حسی های عمومی می تواند استفاده شوند و بسیاری از بیماران اظهار کرده اند که ایمپلنت درد کمتری نسبت به کشیدن دندان دارد.

پس از ایمپلنت دندان، درد خفیف را می توان با بسیاری از داروهای مسکن مانند تیلنول و موترین درمان کرد.

چگونه می توانم از ایمپلنت های دندان مراقبت کنم؟

ایمپلنت ها به مراقبت هایی مانند دندان طبیعی، از جمله مسواک زدن، نخ دندان، شستشو با دهانشویه ی ضد باکتری و چک آپ های منظم نیاز دارند.

 

منبع: webmed.com