عصب کشی یکی از راه های درمان و حفظ دندانی است که به شدت فاسد و عفونی شده است.

عصب کشی زمانی انجام می شود که پالپ (مغز) دندان که از عصب ها و رگ های خونی تشکیل شده است، عفونت کرده یا آسیب دیده باشد. در حین عصب کشی، پالپ دندان خارج می شود و داخل دندان تمیز شده و کاملا بسته می شود.

  • عصب کشی - مدیکال آف
  • عصب کشی - مدیکال آف
  • عصب کشی - مدیکال آف
  • عصب کشی - مدیکال آف
  • عصب کشی - مدیکال آف
  • عصب کشی - مدیکال آف
  • عصب کشی - مدیکال آف
  • عصب کشی - مدیکال آف
  • عصب کشی - مدیکال آف
  • عصب کشی - مدیکال آف

مردم از عصب کشی دندان می ترسند چون فکر می کنند که کار دردناکی است. اما درحقیقت بیشتر مردم می گویند که فرآیند عصب کشی به تنهایی، از پر کردن دندان درد کمتری دارد. ناراحتی که در مدت پیدا کردن دندانپزشک و گرفتن خدمات دندانپزشکی احساس می شود واقعا دردناک است اما فرآیند عصب کشی به خودی خود دردناک نیست.

 

پالپ دندان چیست؟

پالپ یا حفره پالپ محلی نرم در مرکز دندان است که از عصب و رگ های خونی و بافت پیوندی تشکیل شده است. عصب های ریشه در "ریشه" یا "پایه های" دندان قرار گرفته اند. در عصب کشی، دندان پزشک از نوک ریشه دندان به سمت حفره پالپ می رود.وجود عصب دندان برای سلامت آن و عملکردش بعد از بیرون آمدن از لثه، اهمیت حیاتی ندارد. تنها کارکرد آن برای حس کردن سرما و گرما است. بودن یا نبودن عصب تاثیری بر کارکرد روزانه دندان ندارد.

 

چرا باید پالپ دندان خارج شود؟

زمانی که پالپ دندان آسیب می بیند، می شکند و باکتری ها داخل آن شروع به تکثیر شدن می کنند. باکتری ها و بقایای پالپِ درحال از بین رفتن، می توانند باعث عفونت و آبسه دندان شود. آبسه کیسه ای پر از چرک است که در انتهای ریشه دندان تشکیل می شود. عفونت در ریشه دندان نیز به همراه آبسه می تواند باعث بروز مشکلات زیر گردد:

تورمی که به قسمت های دیگر مانند صورت، سر وگردن  نیز سرایت می کند.

از بین رفتن استخوان اطراف ریشه دندان

از بین رفتن ریشه دندان که می تواند به اطراف دندان نیز گسترش یابد. امکان دارد حفره ای اطراف دندان بر روی لثه یا گونه ایجاد شود و به پوست برسد.

 

در مرحله اول چه چیزی به پالپ دندان آسیب می زند؟

پالپ دندان می تواند بر اثر پوسیدگی عمیق، انجام فرآیندهای مداوم بر روی دندان، پرکردن وسیع دندان و یا ایجاد ترک و باقی ماندن ذرات بر روی دندان، تحریک، متورم یا دچار عفونت گردد.

 

نشانه های نیاز به عصب کشی چیست؟

علائمی که نیاز شما به عصب کشی را نشان می دهد شامل موارد زیر می شود:

درد شدید دندان هنگام جویدن یا فشار آوردن به دندان

حساسیت طولانی مدت (به شکل درد) به دمای سرد و گرم (بعد از، از بین رفتن سردی و یا گرمی)

تغییر رنگ (تیره شدن) دندان

تورم و ایجاد حساسیت شدید در لثه ی اطراف دندان

زدن آفت طولانی مدت و یا مکرر بر روی لثه

اما گاهی اوقات نیز هیچ نشانه ای بروز پیدا نمی کند.

 

فرآیند عصب کشی

عصب کشی به یک یا چند جلسه مراجعه نیاز دارد و این فرآیند می تواند توسط دندان پزشک و یا اندودنتیست (متخصص درمان ریشه دندان) انجام شود. اندودنتیست دندانپزشکی است که تخصص اش در علل، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ها و آسیب های پالپ دندان است. انتخاب اینکه کدام یک عصب کشی را انجام دهند به درجه سختی عصب کشی مورد نیاز دندان شما و میزان راحتی کار دندانپزشک عمومی بر روی دندان تان بستگی دارد. دندان پزشک شما در مورد بهترین شخص برای انجام عصب کشی شما تصمیم خواهد گرفت.

قدم اول برای عصب کشی، گرفتن عکس رادیولوژی برای مشاهده شکل کانال ریشه و مشخص نمودن علائم عفونت احتمالی در استخوان اطراف آن است. سپس دندان پزشک یا اندودنتیست از بی حسی موضعی استفاده می کند تا ناحیه اطراف دندان مورد نظر بی حس شود. در حقیقت ممکن است بی حسی نیاز نباشد، چون عصب ها از بین رفته اند، اما اغلب دندانپزشکان از بی حسی استفاده می کنند تا مطمئن شوند بیمار آرامش دارد و راحت است.

قدم بعدی، خشک نگه داشتن ناحیه مورد نظر از بزاق دهان، در حین عمل است. دندانپزشک یک سد پلاستیکی( صفحه ای از پلاستیک) در اطراف دندان قرار می دهد سپس حفره به وجود آمده با دستگاه سوراخ می شود تا دندان پزشک به داخل دندان دسترسی پیدا کند و پالپ به همراه باکتری ها و اجزای باقی مانده دیگر را از داخل دندان تخلیه کند. عمل پاکسازی دندان به وسیله فایل های عصب کشی انجام می گردد. مجموعه ای از این فایل ها با قطرهای متفاوت به ترتیب داخل حفره دندان قرار می گیرند و روی طول دندان با ایجاد خراش و حرکات مالشی کار می کنند. از آب یا سدیم هایپوکلریت نیز در فواصل معین برای شست و شوی مواد باقی مانده استفاده می شود.

زمانی که دندان کاملا تمیز شد، باید به طور کامل پر شده و بسته شود. برخی از دندانپزشکان یک هفته پیش از پر کردن دندان صبر می کنند. برای مثال ممکن است عفونت وجود داشته باشد و دندان پزشک در این یک هفته دارو داخل دندان قرار دهد تا عفونت کاملا برطرف شود. دیگر پزشکان نیز ممکن است درست بعد از عصب کشی، دندان را به طور کامل پر کرده و ببندند. اگر عصب کشی در یک روز تمام نشود حفره خارجی به طور موقت پر می شود که تا مراجعه بعدی دندان دچار آلودگی نشود.

در نوبت بعدی، برای پر کردن حفره داخلی دندان، خمیر سیلر و مواد پلاستیکی به نام گوتا پرکا داخل کانال ریشه دندان قرار داده می شوند. حفره خارجی نیز که در ابتدای فرآیند به وجود آمده بود به وسیله پرکننده ها پر می شود.

قدم آخر ممکن است شامل ترمیم بیشتری برای درمان باشد. چون دندانی که نیاز به عصب کشی داشته باشد معمولا با مواد زیادی پر شده، پوسیدگی شدید و مشکلات دیگری دارد و معمولا به ترمیم تاج دندان (پُست و کور) و انواع دیگر ترمیم برای محافظت و جلوگیری از شکستن و بازگردادن تمامی قابلیت های آن نیاز دارد. دندانپزشک شما درمورد خدمات بیشتری که دندانتان نیاز دارد با شما صحبت می کند.

 

بعد از انجام عصب کشی باید انتظار چه چیزی را داشته باشید؟

عصب کشی باید باعث از بین رفتن درد شما بشود تا زمانی که عصب کشی تمام شود یعنی دندان به طور دائمی پر شود و اگر نیاز بود تاج آن ترمیم شود، بهتر است عمل جویدن با آن خیلی کم انجام شده و فشاری روی آن وارد نشود، این کار از عفونت مجدد جلوگیری کرده و باعث پیشگیری از شکستن دندان ضعیف قبل از ترمیم می شود.

چند روز اول بعد از اتمام عصب کشی، ممکن است دندان به دلیل التهاب بافت های طبیعی، بسیار حساس باشد، به خصوص اگر قبل از عصب کشی درد یا عفونت داشته باشید این حساسیت و ناراحتی با مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادیل، مورتین) یا ناپروکسن (الیو) قابل کنترل است. بیشتر بیماران بعد یک روز، فعالیت های معمول خود را از سر می گیرند.

از آنجایی که نگرانی در مورد سلامت دهان و دندان هنوز وجود دارد، به طور منظم مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید و در فواصل زمانی معمول برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید. چون در مرحله آخر عصب کشی،دندان ترمیم می شود مانند ترمیم تاج و پر کردن دندان، کسی که به دندان نگاه می کند ممکن است متوجه عمل عصب کشی بر روی آن نشود.

عمل عصب کشی بسیار موفقیت آمیز است. نرخ موفقیت این فرآیند بیش از 95 درصد است و اغلب دندان هایی که عصب کشی می شوند تا آخر عمر باقی می مانند.

 

مشکلات عصب کشی

با وجود تلاش های دندانپزشک شما برای پاکسازی و پر کردن دندان، ممکن است عفونت جدید ایجاد شود. برخی از دلایل این اتفاق عبارتند از:

وجود کانال ریشه در دندان بیش از تعداد پیش بینی شده ( یکی از آن ها پاکسازی نشود)

وجود ترک دیده نشده در ریشه دندان

ترمیم ناکافی و یا معیوب دندان که باعث می شود باکتری ها از آن عبور کنند و به قسمت های داخلی دندان برسند و دوباره آن قسمت را آلوده کنند.

ضعیف شدن موادی که داخل دندان با آن پرشده است در گذر زمان که باعث می شود باکتری ها به قسمت های داخلی نفوذ کرده و دوباره آن را آلوده کنند.

در این شرایط گاهی اوقات عصبی کشی دوباره نتیجه بخش است و گاهی جراحی ریشه نیاز است تا دندان حفظ شود. معمول ترین جراحی ریشه دندان اپیکواکتومی یا برش انتهای ریشه است. این عمل التهاب و عفونت را در ناحیه استخوانی انتهای دندان از بین می برد. در این عمل بافت لثه باز می شود، و بافت های عفونی خارج می شوند و گاهی اوقات قسمت انتهایی ریشه نیز قطع می شود و ممکن است مقدار کمی مواد پرکننده برای بستن کانال ریشه استفاده شود.

 

موارد جایگزین عصب کشی

در صورت امکان، حفظ کردن دندان طبیعی شما بهترین گزینه است. دندان طبیعی شما این امکان را ایجاد می کند که شما انواع مختلفی از غذاهای لازم برای حفظ تغذیه مناسب را بخورید اما به هرحال عصب کشی یک درمان انتخابی است.

تنها جایگزین عمل عصب کشی، کشیدن دندان است. دندان کشیده شده می تواند با بریج، ایمپلنت یا دندان مصنوعی جایگزین شود تا عمل جویدن به درستی انجام شده و از جا به جایی دندان های اطرافش جلوگیری شود.

از آنجایی که بیشترین دلایل عفونت و التهاب پالپ دندان مربوط به پوسیدگی های عمیق، اعمال فرآیندهای دنداپزشکی مداوم بر روی دندان و پر کردن وسیع دندان است، رعایت بهداشت دهان (دوبار در روز مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و دهانشویه ضدعفونی کننده حداقل یک بار در روز و مراجعه به پزشک برای معاینه در فواصل زمانی معین) می تواند احتمال نیاز شما به عصب کشی را کاهش دهد. آسیب های ناشی از جراحت های ورزشی نیز با استفاده از محافظ دهان می تواند کاهش پیدا کند.

 

منبع : webmed.com

 

ورود به صفحه مربوط به آگهی