10 نکته برتر برای داشتن دندان و لثه های زیبا ... 

 • مراقبت از دندان - مدیکال آف
 • مراقبت از دندان - مدیکال آف
 • مراقبت از دندان - مدیکال آف
 • مراقبت از دندان - مدیکال آف
 • مراقبت از دندان - مدیکال آف
 • مراقبت از دندان - مدیکال آف
 • مراقبت از دندان - مدیکال آف
 • مراقبت از دندان - مدیکال آف
 • مراقبت از دندان - مدیکال آف
 • مراقبت از دندان - مدیکال آف
 • مراقبت از دندان - مدیکال آف
 • مراقبت از دندان - مدیکال آف

- از پیش دندانپزشک رفتن نترسید.

اگر نشستن روی صندلی دندان پزشک شما را مضطرب می کند، سعی کنید با گوش دادن به موسیقی در هنگام کار دندان پزشک در خود ایجاد آرامش کنید. با توجه به این که بعضی از افراد عادت به حبس نفس خود در هنگام اضطراب دارند –که باعث تشدید حس اضطراب می شود- سعی کنید روی تنفس منظم و عادی تمرکز کنید. علاوه بر این با دندانپزشک خود ارتباط برقرار کنید. آن ها ترس شما را درک کرده و قصد کمک به شما را دارند.

- اول نخ دندان یا مسواک؟

استفاده از نخ دندان قبل از مسواک زدن به دلیل پاک کردن غذاهای گیر کرده لای دندان ، اثرگذاری آن را بیشتر می کند. اگر کار با نخ دندان اذیتتان می کند می توانید نگه دارنده نخ دندان را از داروخانه ها تهیه فرمایید. در هنگام مسواک زدن، آن را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه ها نگه داشته و سپس به آرامی مسواک را به جلو و عقب ببرید. در نهایت دهان خود را با دهان شویه ضد باکتری شستشو داده تا از شر میکروب های باقی مانده خلاص شوید.

- در حین استفاده از خلال دندان مراقب باشید.

اگر نخ دندان ندارید، می توانید از خلال دندان برای پاک کردن غذای گیر کرده بین دندان ها استفاده کنید، اما مراقب باشید. شما ممکن است به آسانی با فشار بیش از حد به لثه های خود آسیب برسانید. یا حتی بدتر از آن، نوک خلال دندان را زیر خط لثه خود بشکنید. نخ دندان برای پاک کردن غذاهای لای دندان بهتر از خلال دندان عمل می کند و از تجمع و توسعه میکروب ها جلوگیری می کند. استفاده مکرر از خلال دندان جهت پاک کردن غذای به دام افتاده در یک نقطه خاص ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود آورد که نیازمند کمک گرفتن از دندانپزشک باشید.

- مسواک خود را تعویض کنید.

الیاف مسواک به مرور زمان فرسوده و شل می شوند. برای زیبا نگه داشتن لبخندتان مسواک (معمولی) خود را هر سه یا چهار ماه یک بار تعویض کنید. همچنین اگر از مسواک الکتریکی استفاده می کنید، از دستورالعمل شرکت سازنده برای زمان تعویض کمک بگیرید. در هنگام بیماری برای جلوگیری از پناه گرفتن میکروب ها در مسواکتان، آن را در ابتدا و انتهای بیماری خود تعویض نمایید.

- برای سفیدی دندان از پنیر استفاده کنید.

پروتئین های موجود در پنیر، با جلوگیری از انباشت املاح به سالم نگه داشتن مینای دندان شما کمک می کنند. پنیر همچنین دارای کلسیم بوده که برای ساخت دندان ها حیاتی است. فراموش نکنید که ویتامین D را نیز در رژیم غذایی خود جای دهید؛ چرا که برای جذب کلسیم به بدن کمک می کند. از جمله مواد غذایی که منابع سرشار ویتامین D هستند می توان به شیر، زرده تخم مرغ و ماهی اشاره کرد.

- لکه های دندان را با جوش شیرین از بین ببرید.

اگر شما عاشق قهوه یا سایر غذاها و نوشیدنی هایی که باعث تیرگی دندان های مروارید مانند شما می شوند هستید، می توانید 2 بار در ماه با جوش شیرین مسواک بزنید. مانند خمیر دندان پس از استفاده دهان خود را شستشو دهید تا لبخند براق تری داشته باشید. در صورتی که جوش شیرین خام دندان ها و یا لثه های شما را تحریک می کند، می توانید از خمیر دندان های حاوی جوش شیرین استفاده کنید و یا به کلی از استفاده از آن چشم پوشی کنید.

- مواد غذایی هم می توانند دندان ها را لکه بیاندازند، هم تمیز کنند.

گمانه زنی هایی وجود دارد که توت فرنگی به صورت طبیعی خاصیت سفید کنندگی دارد، اما تا کنون این مسأله ثابت نشده است. بهتر است بعد از مصرف مواد غذایی که ایجاد لکه می کنند، مانند زغال اخته، قهوه و یا پس از مصرف سیگار دندان ها به خوبی مسواک زده شوند. برای حداقل کردن اثر رنگ گرفتگی، پس از مسواک زدن می توانید میوه ها و سبزیجاتی مانند سیب، هلو، هویج و یا کرفس گاز بزنید. چرا که همگی تحریک کننده ترشح بزاق دهان بوده که در نهایت باعث تمیزی و براق شدن دندان های شما می شود.

- اسید معده خود را منظم کنید.

اگر دچار عارضه "بازگشت اسید معده" هستید، بهتر است برای حفظ مینای دندان ها و سلامتی دهان خود آن را کنترل کنید. مواد غذایی و نوشیدنی هایی که تحریک کننده اسید معده هستند شامل شکلات، الکل، نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و چای، سیر و پیاز، لبنیات، گوجه فرنگی، مرکبات، نعناع و غذاهای پرچرب، تیز و سرخ شده می شود.

- از زبان خود مراقبت کنید.

برای جلوگیری از بوی بد دهان هر دفعه که مسواک می زنید کمی زمان هم صرف تمیز کردن زبان خود کنید. زبان شما نقش میزبان را برای باکتری هایی که باعث بوی بد دهان می شوند ایفا می کند. بنابراین سابیدن زبان و استفاده از لیسه مخصوص زبان به صورت روزانه می تواند باعث کاهش ایجاد ترکیب های بدبو شود.

- داروهایی که باعث خشکی دهان می شوند.

دهان شما برای حفظ سلامت خود نیاز به بزاق دارد. اما بسیاری از دارو ها از قبیل داروهای ضد افسردگی، فشارخون و آنتی هیستامین ها باعث خشک شدن بزاق دهان می شوند. استفاده از داروها علت اصلی خشکی دهان هستند. برای مرطوب نگه داشتن دهان خود، مصرف مایعات خود را بیشتر کنید، از دندانپزشک خود درباره ی محصولات بزاق مصنوعی سؤال کنید و یا بعد از وعده های غذایی آدامس بدون شکر بجوید.

 

منبع: webmed.com