محققان کشف کردند استرس چگونه باعث افزایش احتمال بیماری های قلبی و سکته می شود

آمیگدال مقصر است!

دانشمندان دانشگاه هاروارد بر مبنای تحقیقاتی که ممکن است به راه جدیدی برای مبارزه با مشکلات قلبی مرتبط با استرس بینجامد می گویند...

افراد با فعالیت بالا در قسمت آمیگدال -منطقه ای در مغز که به استرس مربوط می شود- با احتمال بیشتری در خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته قرار دارند.

محققان همچنین می گویند سیگنال های استرس در آمیگدال با افزایش فعالیت مغز استخوان ارتباط دارد و باعث التهاب در شریان ها می شود که می تواند علت حمله و سکته قلبی باشد.

  • 02 New
  • Untitled 2
  • 02 New
  • Untitled 2

آمیگدال ساختاری در کف لوب گیجگاهی است که حافظه هیجانی ما یعنی ذخیره احساسات و عواطف مثبت یا منفی ما به آن مربوط می شود.

دانشمندان می گویند یک مکانیزم زیستی محتمل می تواند این باشد که آمیگدال برای تولید گلبول های سفید به مغز ، استخوان پیغام می فرستد که باعث می شود شریان ها پلاک بسازند و ملتهب شوند.

پزشکان دانشگاه هاروارد می گویند که تحقیقات ما دیدگاهی خاص از اینکه استرس چگونه باعث ایجاد بیماری های قلبی می شود به ما می دهد. این موضوع احتمال اینکه کاهش استرس بتواند موجب ایجاد مزایایی بیش از فقط داشتن حال روحی خوب شود را افزایش می دهد.

سیگار کشیدن، فشار خون بالا و دیابت به خوبی به عنوان عوامل ایجاد بیماری های قلبی شناخته شده اند و شواهد، استرس مزمن را نیز به عنوان ریسک محتمل دیگری معرفی می کنند.

مطالعات انجام شده بر روی حیوانات قبلا رابطه بین استرس و فعالیت بالاتر در مغز استخوان وشریان ها را نشان داده بود اما تا پیش از این دانشمندان راجع به وجود این ارتباط در انسان ها مطمئن نبودند.

یافته های تحقیقی دیگر نشان می دهد که آمیگدال در افرادی با اختلال استرس پس از سانحه، اضطراب و افسردگی فعال تر است. اما پیش از این مطالعه،  هیچ یک موفق به یافتن منطقه ای در مغز که استرس را به حمله قلبی و خطر سکته مرتبط کند نشده بودند.

در این تحقیق، دانشمندان از بدن و مغز 293 بیمار برای ثبت فعالیت های مغز، مغز استخوان و طحال و التهابات شریان های آنها اسکن گرفتند.

پس از آن، این بیماران برای بررسی ابتلا یا پیشرفت انواع بیماری قلبی به مدت میانگین 3.7 سال تحت نظر قرار گرفتند. در این مدت 22 بیمار دچار حواث قلبی و عروقی –شامل حمله قلبی، درد قفسه سینه، نارسایی قلبی، سکته و بیماری شریانی محیطی- شدند.

محققان دریافتند که افراد با فعالیت آمیگدال بالاتر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند. همچنین در صورت داشتن چنین بیماری هایی سرعت پیشرفت بیماری آنها نسبت به افراد با فعالیت آمیگدال کمتر، سریع تر خواهد بود.

یافته های این مطالعه باید به درک بهتری از چگونگی جلوگیری از بیماری های قلبی بیانجامد. رابطه بین استرس و افزایش خطر رشد بیماری های قلبی باید منجر به تغییر سبک زندگی گردد. همانطور که رابطه بین بیماری های قلبی با سیگار کشیدن، شرب خمر و خوردن بیش از حد باعث تغییر سبک زندگی شدند.

بررسی مدیریت استرس مغز و کشف این که چرا چنین مطلبی خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهد به ما اجازه می دهد تا راه های جدیدی را برای مدیریت استرس روانی مزمن توسعه دهیم.

 

منبع: webmed.com