10 خوراکی که حال شما را خوب می کند

همه ما این ضرب المثل را شنیده ایم که «روزی یک سیب از دکتر بی نیازت می کند» اما مطالعه منتشر شده در ژورنال آمریکایی سلامت عمومی می گوید خوردن میوه و سبزیجات می تواند به بهبود سلامت روانی و شادی شما هم کمک کند. این دفعه که احساس افسردگی کردید، یکی از این 11 خوراکی را امتحان کنید.

  • مرکبات

نارنگی، ترنج، پرتقال و گریپ فروت همگی مرکبات هستند. همه آنها حاوی فولات، نوعی از ویتامین B که بهبود دهنده فوری خلق و خوی است هستند.

  • موز

سه دلیل برای اینکه موز را جزیی از رژیم غذاییتان قرار دهید: پتاسیم (بهبود دهنده عملکرد مغز)، B6 (افزایش سروتنین که بدن را آرام می کند) و تریپتوفان (آمینواسید شادی که خلق و خو را تنظیم می کند)

  • برگ چغندر

منیزیم مثل یک شات فوری از انرژی عمل می کند و همچنین افسردگی را رفع می نماید. افزون بر این، یکی از مواد مغذی است که در رژیم های معمولی فراموش می شود. برای تامین منیزیم مورد نیاز می توانید برگ چغندر تفت داده شده را به عنوان دورچین مصرف کنید.

به بهترین نوع کربوهیدرات سلام کنید. توت ها گلوکوز را افزایش می دهند که می تواند کج خلقی را کاهش دهد.

  • مارچوبه

دو خاصیت مهم مارچوبه وقتی در فصل رویش آن یعنی بهار استفاده شود: منبع سروتونین است، حاوی فولات و آنزیم هایی است که خاصیت الکل را از بین می برد (این یعنی مارچوبه داروی طبیعی برای خماری بعد از مصرف الکل است.)

گوجه گیلاسی حاوی لیکوپن، ماده مغذی گیاهی محلول در چربی است که می تواند ساخت ترکیب های ملتهب کننده مرتبط با افسرده را متوقف کند.

کربوهیدرات های ترکیبی، سطح سروتونین که تاثیرات آرامش بخش بر روی بدن دارد را افزایش می دهد.

  • آووکادو

ترکیبی از انواع ویتامین های B و پتاسیم باعث افزایش سطح سروتنین و کاهش فشار خون می شود که هر دو این موارد شما را آرام و خوددار نگه می دارد.

خوراکی های غنی از ویتامین C می تواند از ساخت کورتیزل، هرمون استرس جلوگیری کند. فلفل دلمه ای زرد بیشترین مقدار و سپس فلفل قرمز و سبز حاوی بیشترین مقدار از این ویتامین هستند.

  • اسفناج

سبزیجات سبز رنگ تیره سرشار از فولات، نوعی ویتامین B که انتقال های عصبی خلق و خو را در مغز کنترل می کند هستند.

 

 منبع: webmed.com