آنچه باید از مدیتیشن بدانید: کاهش استرس-افزایش سلامتی و تمرکز

آقای یی-یوانگ تانگ روانپزشک و عضو افتخاریِ انجمن عصب شناسیِ تگزاس، روش پایه ای از مدیتیشن را که آن را IBMT  -تمرین یکپارچه سازی روح و جسم یا همان مراقبه-می نامد؛ مورد مطالعه قرار داده است.

دکتر تانگ می گوید مدیتیشن روش های مختلفی دارد –مثل تمرکز، مدیتیشن مانترا یا همان ذکر گویی، یوگا، تای چی، چی گانگ-که همگی همچون دانه های تسبیح به هم مرتبط و وابسته اند. اما دانشمندان در دو دهه اخیر متوجه شده اند که IBMT تاثیر بسیار زیادی روی ذهن و بدن دارد و از این رو مورد مطالعات زیادی قرار گرفته است.

  • 01 New
  • 02 New
  • 03 New
  • 04 New
  • 01 New
  • 02 New
  • 03 New
  • 04 New

یکپارچه سازی ذهن در واقع همان مراقبه یا توجه بدون قضاوت بر روی لحظة حال است. خالی شدن از هر فکر و اندیشه با تمرکز بر روی تنفسِ شکمی(تا وقتی نفس خود را وارد می کنید دیافراگم فضای بیشتری داشته باشد و تنفس عمیق تر شود).

بی شک همة خوانندگان این مقاله متفق القولند که درگیری های فکری وغوطه ور شدن دراحساسات و افکار روزمره نه تنها ذهن را خسته و بیمار می کند بلکه جسم ما را هم درگیر خود کرده و رنج می دهد.

اما راهِ رهایی ازین شلوغی ذهن و اتوبان پررفت و آمدِ افکار و خاطرات و احساسات چیست؟

شما با مراقبه می توانید از همة این ها فاصله بگیرید و به خود اطمینان بدهید که آنها واقعی نیستند؛ و با اصل وجودی شما فاصله دارند. متوجه می شوید که شما؛ افکارتان نیستید.آن زمان است که می توانید آگاهانه واقعیتِ خود را ببینید .

حضور در لحظه- IBMT یا همان مراقبه- به شما کمک می کند از تمام مسائلِ آزار دهندة مادی برای دقایقی دور شوید و بدون هیچ قضاوتی فقط مشاهده گر باشید. همچنین اجازه نمی دهد که افکار پریشان کنترل ذهن شما را در دست بگیرد. در عوض یک حالت  هشیاری آگاهانه و بسیار آرام بخش را برایتان جایگزین می کند.  اما برای شروع حتما نیاز به یک مربی هست. کسی که از فنون متعادل سازی بدن ؛ تصویرسازی ذهنی و تکنیک های آرامبخشی با موسیقی ملایم؛ آگاهی دقیق داشته باشد.

تاثیرات جسمیِ مراقبه:

-تعدیل فشار خون

-تقویت سیگنالهای عصبی مغز

-کاهش هدایت الکتریکی پوست( هرچه استرس بیشتر باشد  توانایی عبور دادن جریان الکتریکی  از پوست بیشتر می شود)

-کاهش هورمون کورتیزول(هورمون استرس)

محققان متوجه شده اند که در زمان مراقبه مغز که مرکز کنترل اعصاب در بدن است و بدن که ساختمان رشته های عصبی را تشکیل می دهد؛ ارتباطی تنگاتنگ با هم برقرار کرده و در واقع یکپارچه می شوند.

با کمک مربیانِ IBMT ؛ افراد شرکت کننده می آموزند که برای وارد شدن در مراقبه باید دیدگاه و حال و هوای خود را تغییر دهند. و همین امر باعث شده که اکثر شرکت کنندگان اقرار کنند که در فقط پنج جلسة بیست دقیقه ای مراقبه؛ تمرکزشان به اندازة قابل توجهی بالا رفته و آرامش بیشتری را تجربه می کنند. همچنین از بهبود عملکرد ذهن و هشیارِ بدنی و مغزی خود بسیار خرسند هستند.

  عده ای هم  از کاهش فوق العادة استرس ؛ اضطراب ؛ افسردگی؛ عصبانیت و خستگی خبر می دهند؛ و اذعان می کنند که چون در زمینة بروز احساسات و عواطف، هشیاری آنها افزایش یافته ؛در نتیجه رفتار اجتماعی آنها نیز بهبود پیدا کرده است.

دکتر تانگ می گوید که قشر کمربندی قدامی در مغز-که مسئول احساسات سخاوت و بخشندگی و همدردی است- و قشر جلویی مغز میانی-که با هشیاری و خویشتن داری مرتبط است- بیشترین تاثیر را از تمرینات IBMT گرفته و عملکردشان بهتر شده است.

می توان نتیجه گرفت از آنجا که مراقبه، خویشتن داری و کنترل ذهن را بالا می برد؛ می تواند در درمان اختلالات روحی ناشی از آشفتگی ذهنی مثل بیش فعالی یا همان  اختلال نقص توجه؛ اعتیاد، اختلالات خلقی و استرس پس از حادثه؛ به بیماران کمک کند.

به علاوه چون تمرکز و هشیاری را بالا می برد، می تواند در مهارت های حل مسئله و آموختن دروس به افراد کمک کند و عملکرد تحصیلیشان را بهبود بخشد.

دکتر تانگ و تیم تحقیقاتی او امیدوارند که با گسترش جغرافیایی منطقه تحقیقاتیِ خود-بخصوص درکشورهایی که مهد ورزش های ذهنی-فکری محسوب می شوند؛ بتوانند از دیگر  فواید مراقبه بر روی انسان ها مطلع شوند.

 

منبع: webmed.com