چرا باید دمنوش ها را دوست داشته باشیم؟

آیا خوردن دمنوش می تواند به مبارزه با برخی انواع سرطان، پارکینسون و دیابت نوع دو کمک کند یا حداقل حال شما را بهبود ببخشند؟

دمنوش ها انتظار درمان معجزه آسا را برآورده نمی کنند، اما سودمند هستند، مخصوصا اگر آنها را خالص، بدون افزودن شیر، خامه یا شکر که باعث افزایش کالری می شوند مصرف کنید.

تحقیقات تضمین می کند که گرچه دمنوش ها تیر خلاصی بر بیماری نیستند اما می تواند در عین پیشبرد وضعیت سلامت کلی، ما را در برابر بیماری ها محافظت کنند.

 • 01 New
 • 02 New
 • 03 New
 • 01 New
 • 02 New
 • 03 New

در ادامه آنچه محققان پیرامون فواید مصرف دمنوش برای مبارزه با بیماری ها می گویند را می خوانید:

تحقیقات هنوز به طور قطعی نشان نداده اند که دمنوش از ابتلا به سرطان جلوگیری می کند یا آن را از بین می برد، اما می تواند به مبارزه با سلول های سرطانی کمک کند. چای سبز بطور خاص بخاطر داشتن حجم بالایی از پلی فنول و آنتی اکسیدان ها یافت شده در بوته های کاملیا سیننسیس که برای درست کردن انواع چای از جمله چای سبز، سیاه و سفید استفاده می شود در مبارزه با سلول های سرطانی موثر است. آنتی اکسیدان ها –مواد شیمیایی که  رادیکال های آزاد را خنثی کرده از ایجاد آسیب های منفی آنها جلوگیری می کنند- به جلوگیری از آسیب های آن دسته از رادیکال های آزاد که با پیشرفت سرطان ارتباط دارند کمک می کند. محققان مرکز پزشکی دانشگاه مریلند می گویند: برخی تحقیقات آزمایشگاهی و مبتنی بر مطالعات جمعیت شناسی نشان می دهد که دمنوش ها می توانند با سرطان مبارزه کنند، اما تحقیقات بالینی بیشتری نیاز است.

بنابر تحقیقات انجام شده در سال 2014 توسط محققان مرکز دانشگاه پن استیت بر روی تاثیر غذاهای گیاهی و قارچی روی سلامتی یافتند که نوشیدن چای سبز می تواند به از بین بردن سلول هایی که موجب سرطان دهان می شوند کمک کند. همچنین مطالعات منتشر شده در ژورنال PLOS در سال 2015 می گوید که مواد تشکیل دهنده زنجبیل که هنگام خشک کردن یا پختن ریشه زنجبیل تولید می شود در کشتن سلول های سرطان سینه بدون آسیب رسانی به سلول های سالم موثر هستند. مطالعات می افزایند که زنجبیل در مبارزه با سلول های سرطانی از تاکسول، داروی ضد سرطان موثرتر عمل می کند. هرچند یافته ها توان جلوگیری یا بهبود سرطان زنجبیل را تایید نمی کنند، اما محققان نتایج را دلگرم کننده می دانند.

 • پیشگیری از بیماری پارکینسون

اگر می خواهید علایم شروع بیماری پارکینسون را به تعویق بیاندازید، دمنوش می تواند متحد خوبی برای شما باشد. تحقیق منتشر شده در ژورنال فرانتیرز در سال 2014 پیرامون علوم اعصاب افزایش سن، می گوید: چای سیاه و سبز هر دو می توانند بر کند کردن اختلال حرکتی پیشرونده موثر باشند. تحلیل و بررسی ها نشان می دهد که نوشیدن روزانه بیش از سه فنجان چای، شروع علائم پارکینسون را  در 278 نفر بیش از 7 سال به تعویق انداخته است.

افراد مبتلا به دیابت باید نسبت به آنچه مصرف می کنند محتاط باشند، اما راجع به مصرف چای سبز می توانند هرگونه منعی را کنار بگذارند. بررسی منتشر شده در ژورنال دیابت و متابولیسم در سال 2013 می گوید ژاپنی هایی که روزانه شش فنجان چای سبز مصرف می کردند 33 درصد کمتر از کسانی که حداکثر هفته ای یک فنجان چای سبز دریافت می کردند احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را داشتند. آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز به کاهش سطح گلوکز با جلوگیری از جذب گلوکز معمولی توسط بافت های بدن کمک می کنند.

نوشیدن دمنوش افسردگی را درمان نمی کند، اما خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می دهد. تحقیق منتشر شده در ژورنال روانپزشکی اقیانوسیه در سال 2015 نشان می دهد که نوشیدن روزانه سه فنجان دمنوش خطر ابتلا به افسردگی را تا 37 درصد کاهش می دهد. محققان با بررسی نتایج 11 پژوهش که مجموعا بر روی بیش از 22800 انجام شده بود به این نتیجه دست یافتند.

پزشکان دانشگاه سلامت ایندیانا می گویند که رایحه برخی از دمنوش ها باحث بهبود حال افراد می شود. آنها مصرف چای را به بیماران خود توصیه می کنند زیرا حاوی خواص آرامبخشی است که می تواند به بهبود حال افراد کمک کند.

 • درمان بیماری های تنفسی

بسیاری از تولید کنندگان چای ادعا می کنند که محصولاتشان به بهبود تنفس کمک می کند. چای نمی تواند آسم یا سایر بیماری های تنفسی مانند برونشیت را درمان کند، اما می تواند به کاهش علائم چنین شرایطی کمک کند. برخی از انواع دمنوش، مانند دمنوش گزنه حاوی خواص ضد التهاب هستند که می تواند به مبارزه با آلرژی ها که به شش ها آسیب می رسانند کمک کند.  اگر مقداری لیمو به دمنوش خود بیفزایید می توانید خواص ضد التهاب آن را افزایش دهید که دمنوش را برای مبارزه با بیماری های تنفسی موثرتر می کند و همچنین سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند.

 • کمک به هضم غذا

دمنوش های گیاهی، مانند بابونه، پونه، زنجبیل و رازیانه می تواند به سهولت عملیات گوارشی کمک کنند و ناراحتی معده را تسکین دهند. اصلی ترین مزیت این دمنوش ها بیش از  بهبود چنین شرایطی، حال خوشی است که به شما منتقل می کنند. وقتی احساس خوبی در شکمتان ندارید نوشیدن یک فنجان دمنوش گیاهی بسیار توصیه می شود زیرا به راحتی هضم می شوند. آنها معجزه نمی کنند اما آرامبخشند و به عمل هضم کمک می کنند.

برخی دمنوش های گیاهی درمانی هستند- محصولات گیاهی که به آرامش افراد و بهبود هضم کمک می کنند و مزای بسیاری برای سلامتی دارند. دمنوش های درمانی مانند بابونه و بادرنجبویه هضم را بهبود می بخشند که به سالم ماندن بدن کمک می کند.

 

نکته هایی درباره یافتن بهترین دمنوش

اگر بطور معمول دمنوش مصرف نمی کنید و می خواهید به تازگی آن را امتحان کنید، می توانید از استراتژی های زیر کمک بگیرید:

 

 • دمنوش های مختلف را امتحان کنید

دمنوش های بسیاری در بازار موجود است و اگر طعم های مختلف را امتحان کنید دمنوش مورد علاقه یتان را سریع تر پیدا می کنید. مهم نیست که چیزی چقدر برای شما مفید است. اگر آن را دوست نداشته باشید انگار اصلا آن را مصرف نکردده اید. اگر به چای بدون کافیین علاقه دارید، دمنوش های گیاهی طعم دار که از پوست درخت، برگ، گل، جوانه و میوه ها درست شده اند را امتحان کنید.

 • محصولات ارگانیک بخرید.

دمنوش های ارگانیک که از گیاهان پرورش یافته بدون سموم شیمیایی تهیه می شوند که عاری از آب های تکسین دار هستند بخرید.

نسبت به خرید دمنوش از کشورهای مانند چین و نیجریه محتاط باشید زیرا ممکن است این دمنوش ها در خاک هایی حاوی تکسین و سایر مواد غیر ارگانیک کاشت شده باشند. معمولا روی بسته بنی دمنوش ها نوشته شده که تولید کدام کشور هستند.

 • از شامه خود کمک بگیرید.

بسیاری از مغازه های فروش مواد غذایی ارگانیک انواع مختلفی از دمنوش ها دارند و برخی از مغازه ها نیز فقط چای یا دمنوش می فروشند. انواع مختلف را ببویید تا متوجه شوید به کدام میل دارید. اگر بوی آن را دوست دارید به احتمال زیاد طعم آن را نیز دوست خواهید داشت.

 

منبع: webmed.com