بدن شما با گرسنگي به شما مي گويد که براي فعاليت موثر نياز به تغذيه دارد. با اين حال،گاهي اينطور بنظر مي رسد که احساس گرسنگي ما پایان ناپذیر است.

راجع به آن روزهايي صحبت مي کنيم که فقط یک ساعت از صرف وعده ناهار (بعد از خوردن وعده اي که  براي سير کردن دو نفر هم کافي بوده!) گذشته و باز دل شما ضعف مي رود.

ممکن است اين اتفاق هر روز براي شما بيفتد: خود را در حال جستجوی یک هله هوله دیگر بیابید پیش از آنکه حتی فرصت کنید انگشتان آغشته به پفکتان را بلیسید!

در هر صورت، واقعا که! شما همیشه گرسنه هستید. اما چرا؟ این طبیعی است که بعد از ورزش سنگین یا در دوران قاعدگی، بارداری و یا شیردهی اشتهای شما افزایش یابد، اما اگر احساس می کنید بدون هیچ فعالیت خاصی سیری ناپذیرید، حتما مسئله ای وجود دارد.

 • 01 New
 • 02 New
 • 04 New
 • 05 New
 • 06 New
 • 01 New
 • 02 New
 • 04 New
 • 05 New
 • 06 New

 • غذا نخوردن به اندازه کافی

شاید عجیب به نظر برسد اما اگر شما سعی دارید با ایجاد فاصله های طولانی بین وعده های غذایی تان خوراکتان را محدود کنید احتمالا مدام احساس گرسنگی خواهید کرد.

وقتی معده شما برای مدت طولانی خالی می ماند، بدن مقدار بیشتری گرلین (هرمون تحریک کننده اشتها) آزاد می کند که باعث می شود احساس گرسنگی کنید. همین مسئله در دراز مدت باعث می شود که دچار پرخوری شوید. سعی کنید هر سه تا چهار ساعت یک وعده غذایی یا میان وعده صرف کنید.

متخصصان تغذیه توصیه می کنند برای زمان هایی که وقت زیادی ندارید همواره یک وعده سبک مانند میوه به همراه داشته باشید.

 • دریافت نامتعادل مواد مغذی

یک میان وعده خوب شامل سه جزء است: فیبر، پروتئین و مقدار کمی چربی سالم. هر سه مورد به هضم آهسته غذا کمک می کنند که باعث می شود قندخون ثابت بماند و مدت طولانی تری احساس سیری کنید.

چند پیشنهاد به عنوان میان وعده های مغذی: پاپ کرن ساده (فیبر)؛ بادام بوداده (پروتئین و چربی سالم)، قطعات سبزیجات (فیبر)؛ حمص(پروتئین و چربی سالم)، گوجه گیلاسی(فیبر)؛ آووکادو(چربی سالم) و پنیر بدون چربی(پروتئین)

 • مصرف بیش از حد شکر و کربوهیدرات ها

این هم شگفت آور است! خوردن حجم زیادی از کربوهیدرات ها (نان سفید، پاستا، دونات، کلوچه) و شکر، سیر شدن را غیر ممکن می کند. افزایش گلوکز در ابتدا مقدار زیادی انرژی به شما می دهد اما خیلی زود تحلیل می رود و باعث می شود تا بدن شما سوخت بیشتری طلب کند. این شیوه می تواند به یک چرخه معیوب بدل شود تا شما بدون توجه به اینکه چقدر می خورید هرگز احساس سیری نکنید.

 • اشتباه گرفتن تشنگی با گرسنگی

احساس تشنگی و گرسنگی هر دو از یک قسمت مغز می آیند(هیپوتالاموس) که تشخیص آن را برای بدن ما سخت می کند. یک بطری آب روی میز کارتان قرار دهید تا نوشیدن آب در طول روز را فراموش نکنید. متخصصان می گویند وقتی رنگ ادرارتان زرد روشن یا بی رنگ باشد یعنی به اندازه کافی آب نوشیده اید.

استرس باعث افزایش تولید هرمون کورتیزول می شود که اشتها را افزایش می دهد؛ زیرا بدن فکر می کند باید برای جنگیدن آماده شود. بر اساس تحقیق انجام شده در مدرسه سلامت عمومی هاروارد، استرس می تواند میل به مصرف غذاهای چرب و شیرین را افزایش دهد. این نوع غذاها در واقع باعث آرامش روان شما می شوند و به نظر می رسد آنها می توانند بخشی از مغز را که تولید استرس می کند، مهار کنند. این ممکن است  باعث شود شما موقتا احساس بهتری داشته باشید، اما به تمایل بیشتر برای خوردن هله هوله ختم می شود.

 • توجه نکردن به خوراک

خوردن آگاهانه، یعنی توجه به آنچه که می خورید، به جای بلعیدن غذا هنگامی که در حال فکر انجام کار دیگری هستید.

برای بدن شما مهم است تا تشخیص دهد چه زمانی واقعا گرسنه است. وقتی شما یک وعده غذایی را بطور کامل تجربه نمی کنید، ممکن است همچنان با وجود پر بودن معده احساس گرسنگی کنید چون اساسا فراموش کرده اید که غذا خورده اید.

متخصصان می گویند افزون بر احساس کردن اینکه چه زمانی سیر یا گرسنه هستید،

خوردن آگاهانه کمک می کند تا متوجه شوید چه زمانی به اندازه کافی غذا خورده اید یا احساس گرسنگی شما واقعی است یا در اثر تشنگی و استرس است. مثلا شاید فکر کنید که گرسنه اید اما زمانی که شروع به خوردن ماست می کنید، می فهمید که اصلا گرسنه نیستید. ماست احساس گرسنگی شما را ارضا نمی کند. اگر شما به پروسه تغذیه دقت نکنید، فقط ماست را زمین می گذارید در حالیکه همچنان احساس گرسنگی می کنید.

خواب با دو هورمون گرسنگی، لپتین و گرلین رابطه تنگاتنگ دارد. لپتین اشتها را کاهش می دهد و گرلین احساس گرسنگی را به وجود می آورد. وقتی دچار کمبود خواب می شوید، سطح لیپتین کاهش و گرلین افزایش می یابد پس عجیب نیست که احساس گرسنگی می کنید.

 به علاوه وقتی خسته هستید، بدن شما یک سوخت سریع را طلب می کند، گلوکز، این سوخت را برای شما تامین می کند. کربوهیدرات ها با تامین انرژی سریع (اما زودگذر)گرسنگی ناگهانی شما را کنترل می کنند و به دنبال آن با از دست رفتن انرژی میل شما به غذا را بیشتر می کند.

اگر شما همه موارد ذکر شده را چک کردید اما همچنان بدون توقف غذا می خورید، بهتر است برای ارزیابی سلامت به پزشک مراجعه کنید. دیابت، پرکاری تیروئید، افسردگی و اضطراب (به همراه مصرف برخی داروها) و حتی زخم معده می توانند از عوامل افزایش اشتها باشند.

 

منبع: webmed.com