اکثر مردم میدانند که نوشیدنی های الکلی دشمن کبد هستند اما آیا همدستانی هم برای آنها وجود دارد؟ این مطلب به شما می گوید که حداقل 9 دشمن جدی دیگر وجود دارد.

  • 01 New
  • 02 New
  • 03 New
  • 04 New
  • 01 New
  • 02 New
  • 03 New
  • 04 New

1- قند و شکر: تعجب نکنید. مصرف بیش از حد شکر و قند موجود در تنقلات و غذاها تنها برای دندان هایتان مضر نیست. پزشکان معتقدند مصرف شکر به اندازه مصرف الکل برای کبد مشکل ساز است.

2- داروهای گیاهی: حتی اگر از طبیعی بودن آنها مطمئنید و با بدن شما سازگار است حتما برای مصرف آن با پزشک مشورت کنید. مثلا برخی از مردم یک گیاه بنام کاوا کاوا (فلفل استرالیایی) را برای دفع علائم یائسگی و خواص آرامبخشی آن استفاده می کنند اما مطالعات نشان می دهد که مصرف کنترل نشده این گیاه می تواند در کار کبد اختلال ایجاد نماید و نهایتا به هپاتیت و نارسایی کبد منجر گردد. هر داروی گیاهی ای بی خطر نیست.

3- اضافه وزن: چربی اضافی در بدن می تواند باعث ایجاد بیماری کبد چرب غیر الکلی شود. این بیماری به مرور زمان باعث تورم سلولهای کبد شده و ممکن است در انتها به سیروز کبدی که بیماری کشنده ای ست مبتلا شوید. برای پیشگیری از این اتفاق بد، ورزش و رعایت رژیم غذایی و کاهش وزن توصیه می شود.

4-  ویتامین A: به راحتی می توانید این ماده را از میوه و سبزیجات تازه بخصوص آنهایی که قرمز، نارنجی و زردرنگ هستند تامین کنید. اما اگر سر خود مکمل هایی که میزان ویتامینA  بالایی دارند استفاده نمایید برای کبد خود مشکل بوجود می آورید.

5- نوشابه های غیر الکلی: تحقیقات نشان می­دهد افرادی که از نوشابه های غیر الکلی مثل سودا و کوکا به مقدار زیاد استفاده می کنند بیشتر احتمال دارد که به بیماری کبد چرب غیر الکلی مبتلا گردند.

6- مسکن ها: اگر عادت  دارید که برای هر سردرد یا کمردرد از آسپیرین و استامینوفن استفاده کنید لطفا مراقب باشید. این داروها می توانند به کبد شما آسیب برسانند. مثلا اگر شما 16 قرص استامینوفن 500 میلی گرم را با همن مصرف کنید، نارسایی کبد در انتظار شماست. به همین راحتی!

7- روغن های ترانس (نباتی): این نوع روغن از فرایند اضافه کردن هیدروژن به  روغن های مایع برای بالا بردن نقطه ذوب آن تولید می شود.  روغن های گیاهی جامد، ترانس بالایی دارند. چربی های ترانس، غیر از ایجاد بیماریهای قلب و اضافه وزن باعث  تجمع چربی و بیماری کبد نیز می شوند. حتی موادی که بر روی بسته بندی میزان چربی ترانس را صفر مینویسند هم مقداری چرب ترانس دارند.

8- هپاتیت ویروسی: هپاتیت نوعی التهاب ویروسی کبد است که از طریق انتقال خون یا سرنگ آلوده یا رابطه جنسی محافظت نشده منتقل می شود و اگر درمان نگردد باعث ایجاد سیروز و نارسایی کبد می گردد. می دانید که هپاتیت B از طریق رابطه جنسی هم منتقل می شود.

9- داروهای کاهنده کلسترول خون: مصرف بیش از حد بعضی از داروهای کاهنده کلسترول خون مثل استاتین سبب آسیب کبدی و سنگ کیسه صفرا می شود. بنابراین مصرف این دارو ها هم حتما باید تحت نظر پزشک باشد.

 

منبع: webmed.com