اکثر خانم ها به عفونت و التهاب واژن دچار می شوند. ممکن است زمانی که روی صندلی خود نشسته اید احساس ناراحتی کرده و مدام تکان بخورید چون حس می کنید اوضاع رو به راه نیست. حتی ممکن است بوی بد و غیر معمولی نیز حس کنید و بخواهید همان زمان متوقف شود.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 01
  • 02
  • 03

در حالی که این شرایط می تواند به طور گیج کننده ای غیر قابل تحمل گردد اما پایان زندگی نیست. عفونت شما می تواند ناشی از باکتری، تخمیر شدن و یا ویروس ها باشد. مواد شیمیایی موجود در صابون ها، اسپری ها و حتی لباسی که در تماس با بدن شماست می تواند باعث تحریک پوست و بافت های حساس شود.

همیشه به راحتی نمی توان فهمید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است اما به هر حال شما به پزشک نیاز دارید تا بهترین درمان را انتخاب کند و مشکل را حل نماید.

 

انواع التهاب های واژن

پزشکان وضعیت های متعددی را به عنوان عفونت و یا التهاب واژن در نظر می گیرند. مانند:

 

این وضعیت ها می تواند نشانه های متفاوتی داشته باشد به همین دلیل تشخیص آن ها برای پزشکان با تجربه نیز ممکن است دشوار گردد. قسمتی از این دشواری به این دلیل است که شما همزمان می توانید درگیر دو یا چند مورد باشید.

همچنین امکان دارد شما بدون هیچگونه نشانه ای به عفونت مبتلا باشید.

 

کدام نشانه ها طبیعی هستند و کدام یک طبیعی نیستند؟

واژن خانم ها ترشحات طبیعی دارد که معمولا شفاف است یا رنگ روشنی دارد. در واقع این روشی است که واژن باعث تمیزی خودش می شود.

در حقیقت این ترشحات بوی خاصی ندارند و باعث خارش هم نمی شوند. مقدار و شکل آن در طول چرخه قاعدگی بسیار متغیر است. در یک زمان ممکن است ترشحات کمی که بسیار شبیه آب است داشته و در مدتی بعد ممکن است ترشحات زیادی که کمی رنگی است داشته باشد.

زمانی که ترشحات با بوی خاص و سوزش و یا خارش همراه باشد معمولا مشکلی وجود دارد. ممکن است در هر زمان از روز تحریک و التهاب را حس کنید. اما بیشتر شب ها این مشکل شما را آزار می دهد. رابطه جنسی نیز می تواند باعث بدتر شدن بعضی از نشانه ها شود.

 

در شرایط زیر حتما به پزشک خود مراجعه کنید:

رنگ ترشحات معمول واژن تغییر کرده، مقدار آن بسیار زیاد شده و یا بوی متفاوتی می دهد.

در قسمت خارجی واژن خود احساس سوزش، خارش، تورم و یا درد دارید.

هنگام دفع ادرار سوزش دارید.

روابط جنسی بسیار سخت و ناراحت کننده شده است.

 

عفونت قارچی یا التهاب باکتریایی؟

دو مورد از دلایل شایع آن مربوط به موجودات زنده ای است که در واژن شما زندگی می کنند. این علائم می تواند بسیار به هم شبیه باشد. عفونت قارچی به دلیل رشد بیش از حد مخمرهایی است که به طور طبیعی در بدن وجود دارند. التهاب باکتریایی نیز زمانی به وجود می آید که تعادل باکتری های بدن به هم بخورد و در هر دو مورد ممکن است ترشحات شما سفید یا خاکستری رنگ شود.

 

چگونه آن ها را از هم تشخیص دهیم؟

اگر بویی شبیه ماهی خام به مشام برسد احتمال التهاب باکتریایی بیشتر است. اگر ترشحات پنیری شکل باشند احتمال عفونت قارچی وجود دارد. عفونت قارچی باعث ایجاد خارش و سوزش می شود در حالی که التهاب باکتریایی فقط خارش ایجاد می کند.

البته ممکن است شما همزمان به هر دو نیز دچار شوید.

 

 

گسترش از طریق رابطه جنسی

امکان دارد شما از طریق تماس جنسی نیز به عفونت واژن دچار شوید:

کلامیدیا

گونوره یا سوزاک

ویروس تبخال تناسلی

ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) یا زگیل تناسلی

تریکومونایز

 

ممکن است زنان در صورت ابتلا به این بیماری های مقاربتی هیچ علائمی نداشته باشند. اگر شما از نظر جنسی فعال هستید حتما از پزشک خود بخواهید که در چکاپ های دوره ای، آزمایش این بیماری ها را نیز برای شما انجام دهد.

اگر این بیماری ها درمان نشوند می توانند آسیب های جدی دائمی به اندام های جنسی وارد کنند و باعث مشکلات جسمی دیگری شوند و حتی به شریک جنسی فرد نیز منتقل گردند.

 

التهاب غیر عفونی

گاهی اوقات خارش، سوزش و ترشحات غیر معمول بدون عفونت اتفاق می افتند.  اغلب اوقات دلیل آن واکنش های آلرژیک یا تحریک پذیری به دلیل محصولاتی همچون موارد زیر است:

مواد شوینده

دوش های واژینال

نرم کننده های لباس

صابون های معطر

تماس با اسپرم

اسپری های واژن

همچنین ممکن است بدلیل کاهش سطح هورمون ها در دوران یائسگی یا در صورت خارج کردن تخمدان ها نیز چنین مسائلی رخ دهد. این موارد باعث خشکی واژن یا واژنیت آتروفی می شوند. در این حالت رابطه جنسی دردناک شده و شما متوجه خارش و سوزش می شوید.

 

درمان

کلید درمان موثر عفونت های واژن تشخیص درست آن هاست.

علائم خود را به دقت بررسی کنید که چه چیزهایی هستند و چه زمان هایی بروز می یابند.رنگ، بافت، بو و مقدار ترشحات را به درستی تشریح کنید. قبل از مراجعه به مطب یا کلینیک دوش نگیرید: این کار مانع بررسی دقیق شده یا کار را دشوار می کند. برخی از پزشکان نیز می گویند بهتر است در 24 تا 48 ساعت قبل از معاینه رابطه جنسی نداشته باشید،حتی اگر تقریبا مطمئن هستید که مشکل شما چیست، بهتر است قبل از مصرف هرگونه دارویی به پزشک مراجعه کنید.

برای درمان التهاب واژن غیر عفونی شما باید مشکلاتی که باعث آن شده اند را برطرف نمایید. ببینید چه محصولاتی باعث تحریک پوست حساس شما شده است. اگر دلیل آن تغییر سطح هورمون ها باشد پزشک استروژن تجویز می کند تا علائم آن بهبود یابد.

 

پیشگیری از التهاب واژن

سعی کنید همیشه خشک و تمیز باشید. اما پزشکان توصیه نمی کنند که از اسپری های واژن یا صابون های معطر استفاده کنید. دوش واژن نیز ممکن است باعث تحریک آن ناحیه شود و مهمتر از همه می تواند باعث پنهان شدن و گسترش عفونت گردد و باکتری های مفید واژن را نیز از بین ببرد.

از پوشیدن لباس هایی که گرما و رطوبت را در خود نگه می دارند خودداری کنید. لباس های زیر پلاستیکی، شلوار جین های تنگ، شورت های ورزشی که هوا در آن جریان نمی یابد، لگ ها و جوراب شلواری هایی که قسمت بالایی آنها نخی نباشند نیز می تواند موجب عفونت قارچی شود.

خوردن ماست حاوی باکتری های فعال می تواند احتمال ابتلا به عفونت ها را کاهش دهد.

کاندوم نیز بهترین راه پیشگیری از انتقال عفونت بین شرکای جنسی است.

هر سال آزمایش کامل زنان را بدهید و در صورت توصیه پزشک تان پاپ اسمیر را نیز به آن ها اضافه کنید.

 

منبع : Webmed.com