این آهنگ قدیمی که می گوید "عشقمان چه شد؟" را می شناسید؟ خیلی از زنان در دهه 40، 50 و 60 زندگی از خود می پرسند، "سکسمان چه شد؟"

  • 01
  • 02
  • 03
  • 01
  • 02
  • 03

از دست دادن میل جنسی در سال های قبل و بعد از یائسگی امری طبیعی است. مشکل تمایل به سکس در سنین 35 تا 64 سالگی رخ می دهد.چرا؟ داستانش به درازای یک عمر است! تغییرات هورمونی می تواند عامل تغییر خود به خودی میل جنسی و سرد شدن باشد.

محققان مرکز سلامت زنان می گویند: "اینکه فقط هورمون ها را مقصر بدانیم ناعادلانه است."

راه حل مسائل در ارتباط با میل جنسی: علل پیچیده را شناسایی و مشخص کنید.

 

از بین برنده میل جنسی: درد، خشکی و سایر مسائل مرتبط با هورمون ها

پیش از یائسگی، شهوت جنسی شما دقیقا قبل و بعد از تخمگ گذاری افزایش می یابد. اما وقتی پریود شما قطع می شود، این شهوت ها در طول دوره نیز ناپدید می شوند. همچنین استروژن کمتر یعنی گردش خون کمتر در واژن و خشکی بیشتر،پس سکس برایتان دردناک خواهد بود و چه کسی برای چیزی که دردناک است حریص خواهد بود؟

چه چیزی کمک کننده است؛ با حذف درد شروع کنیم. برای کاهش اصطکاک می توانید روان کننده های بدون نیاز به تجویز بر پایه آب یا سیلیکون را امتحان کنید. همچنین از پزشک درباره ی مرطوب کننده های واژینال یا کرم های حاوی دوز پایین استروژن، شیاف و حلقه سوال کنید. هورمون تراپی برای شعله ور کردن میل جنسی در اکثر زنان بی تاثیر است. اما می تواند گر گرفتگی، عرق شبانه و سایر علائمی که باعث می شود احساس عدم جذابیت کنید را بهبود بخشد. سکس منظم می تواند جریان خون را افزایش دهد و به این ترتیب باعث کاهش خشکی گردد.

داروی اسپمیفن برای کنترل درد شدید واژن به علت یائسگی استفاده می شود، اما می تواند باعث گرگرفتگی نیز شود. داروی فلیبانسرین برای زنان در دوره پیش یائسگی که دچار اختلال کاهش میل جنسی (از دست دادن شهوت) هستند بدون هیچ عارضه جانبی، تایید شده است.

 

از بین برنده میل جنسی: استرس

در میانسالی، بسیاری از زنان به شدت درگیر ازدواج، کار، بزرگ کردن بچه ها و مراقبت از خانواده می شوند. هر یک از این موارد به تنهایی می تواند باعث تقویت استرس شود و تنش میل جنسی را به شدت کاهش دهد.از سکس دوری می کنید چون فکر نمی کنید بتواند اوضاع را بهتر کند. رابطه شما کلید حل مسئله است،اگر شریکتان را دوست ندارید، احساس سکسی بودن نخواهید کرد.

چه چیزی کمک می کند: برای قرارهای عاشقانه و روابطتان برنامه تهیه کنید، حتی اگر هرگز چنین کاری نکرده اید.تمرکزتان را از روی سکس بردارید و فقط به بودن با هم به همراه در آغوش گرفتن، ماساژ و سایر روش های لذت جنسی توجه کنید. همچنین اگر رابطه یا زندگی جنسیتان به مشکل خورده بهتر است چند جلسه مشاوره را نیز در نظر بگیرید.

 

از بین برنده میل جنسی: افزایش سن

اشتیاق با افزایش سن هم در زنان و هم در مردان کاهش می یابد. زنان دو تا سه برابر مردان به این مشکل دچار می شوند. در این مورد، کاهش سطح تستسترون مقصر است. این هورمون فعال در هر مرحله از پاسخ جنسی از جمله شروع تمایل است.

چه چیزی کمک کننده است: هیچ داروی تایید شده ای وجود ندارد

تستسترون تراپی، اما برخی از پزشکان برای زنان کرم تجویز می کنند. حرکات کگل، ورزش منظم و سیگار نکشیدن همچنین می تواند به سلامت جنسی شما کمک کند.

یک خبر خوب راجع به افزایش سن و سکس: بسیاری از زنان می گویند که پس از یائسگی احساس می کنند میل جنسیشان افزایش یافته است.

 

از بین برنده میل جنسی: اختلالات خلقی

قوز بالای قوز: افسردگی و اضطراب می تواند به مشکلات جنسی افزوده شود و یائسگی به تنهایی نیز می تواند باعث تغییرات خلق و خو شود. زنان بیش از مردان دچار اختلالات خلقی می شوند و این مسئله حوالی 40 تا 59 سالگی رخ می دهد.

درمان های کلیدی افسردگی از جمله SSRI (مهارکننده‌های با جذب سروتونین) و SNRI (داروهای مهارکننده انتخابی با جذب سروتونین و نوراپینفرین) نه تنها کمکی نمی کنند بلکه باعث سردی و کند شدن پاسخ جنسی نیز می شوند. برای بسیاری از زنان که افسرده نیستند داروهای ضد افسردگی تجویز می شود تا گرگرفتگی و سایر علائم یائسگی آن ها کنترل گردد. هرچند داروها مشکلات را حل می کنند اما اشتیاق را به کلی از بین می برند.

چه چیزی کمک می کند: برای درمان افسردگی با دارو و مشاوره به پزشک مراجعه کنید. برخی دارو های فاقد SSRI ضد افسردگی، مانند بوپروپیون، عوارض جنسی کمتری ایجاد می کنند.

 

از بین برنده میل جنسی: سایر عوامل موجود در مغز و بدن شما

اگر موهای خاکستری، اضافه وزن و پوست خشک باعث شده تا احساس پیری کنید، احتمال کمی وجود دارد تا خودتان را داغ و سکسی ببینید.

همچنین زنان ممکن است یائسگی را علت اصلی کاهش میل جنسی بدانند، در حالیکه سایر مشکلات سلامتی عامل اصلی هستند.

مقصرهای معمول: مشکلات مثانه، تیرویید کم کار، دردهای مزمن و عوارض جانبی درمان.

چه چیزهایی کمک می کند:  برای اینکه بفهمید علائمی که شما را آزار می دهند مشکل زا نیستند، چکاپ انجام دهید. وقتی برای سلامتی بدن و رابطه تان وقت می گذارید، نتیجه اش را در جاهای دیگر –من جمله شادی بیشتر در تخت خواب- خواهید دید. مغز یکی از بهترین ارگان های سکس در بدن شماست.

 

منبع : Webmed.com