آیا سوزش معده شما را از خواب بیدار می کند؟

دراز کشیدن باعث بالا آمدن اسید معده و پس زدن آن به مری شما می شود. برای پایین نگه داشتن اسید از جاذبه استفاده کنید. از بالش مخصوص گوه ای شکل استفاده کنید تا به حالت تکیه بخوابید. اگراین کار هم کافی نبود قسمت بالای تخت را با قرار دادن تخته های چوبی زیر پایه تخت 13 سانتی متر بالا ببرید. خوابیدن روی سمت چپ بدن نیز به هضم راحتر غذا کمک می کند.

 • Alpha Lipoic Acid EPA May Promote Body Weight Loss In Healthy Overweight Women Study
 • Ranitidine Box 1
 • Adams
 • De359cd4 4186 4d52 B1d1 0ae2476ae560
 • H06h25
 • Nana
 • Stop Smoking
 • Alpha Lipoic Acid EPA May Promote Body Weight Loss In Healthy Overweight Women Study
 • Ranitidine Box 1
 • Adams
 • De359cd4 4186 4d52 B1d1 0ae2476ae560
 • H06h25
 • Nana
 • Stop Smoking


زودتر غذا بخورید:

رفتن به تختخواب با معده پر احتمال سوزش معده در شب را بیشتر می کند. معده ی پر،بر دریچه بالایی معده فشار می آورد. وظیفه این دریچه دور نگه داشتن اسید معده از مری است. بنابراین حداقل 2 تا 3 ساعت قبل از زمان خواب غذا بخورید تا به معده زمان کافی برای خالی شدن را بدهید. در ابتدای شب شام بخورید و از غذاهای آماده در شب پرهیز کنید.

دسر شکلاتی و قهوه نخورید:

هر دو این غذاها که بعد از شام خورده می شوند باعث سوزش معده در افراد می شوند. غذاهای دیگری که باعث سوزش معده در شب می شوند و باید از آنها پرهیز کرد شامل: مرکبات، پیاز، نوشیدنی های گاز دار و غذاهای چرب و ادویه دار می باشند. به جای غذاهای سرخ کرده غذاهای آب پز شده را امتحان کنید.

قبل از خواب آرام باشید:

ممکن است فعالیت سنگین قبل از خواب باعث سوزش معده شود. از انجام کارهای سخت قبل از خواب پرهیز کنید. قدم زدن بعد از شام و اجازه دادن به معده برای هضم غذا می تواند از سوزش معده در شب جلوگیری کند.

در خوردن شام افراط نکنید:

پرخوری دلیل رایج سوزش معده است. بهتر است وعده های کوچکتری را بخورید. وعده های غذای خود را از نظر مقدار بررسی کنید. تا زمانی غذا بخورید که گرسنگی رفع شود، قبل از اینکه کاملا سیر شوید. این کار سوزش معده در شب را کاهش داده و برای وزن شما نیز مناسب است.

مراقب علائم دردسر ساز باشید:

اگر بیش از دو بار در هفته سوزش معده دارید یا سوزش معده بعد از مدتی بر میگردد، با پزشک خود در این باره مشورت کنید. ممکن است بیماری GERD(ریفلاکس محتویات معده به مری )باشد که می تواند باعث زخم معده، مشکلات گلو، ریه و عارضه های جدی دیگر شود. اگر احساس درد ناگهانی، سفتی یا فشار در سینه خود می کنید با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر مشکل بلع دارید و یا بدون دلیل وزن کم می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

مراقب وزن خود باشید:

با اینکه افراد با هر وزنی سوزش معده دارند اما وزن اضافی احتمال آن را بیشتر می کند. اضافه وزن باعث فشار  بر دریچه بالایی معده می شود.کاهش وزن باعث حل مشکل دیر هضمی می شود و این بدان معنی است که می توانید در شب بهتر بخوابید و کمبود خواب نداشته باشید.

عادت های نادرست را کنار بگذارید:

سیگار کشیدن یکی از دلایل اصلی سوزش معده است. این کار دریچه بین معده و مری را ضعیف می کند. اگر سیگار می کشید سعی کنید آن را ترک کنید. با پزشک خود درباره ی روش های درمان و کمک های دیگر برای ترک نیکوتین مشورت کنید.

از خوردن نعناع بعد از غذا پرهیز کنید:

خوردن نعناع بعد از غذا شاید به نظر تسکین دهنده باشد اما اکثر افراد با خوردن نعناع بعد از غذا سوزش معده دارند.تحقیقات نشان می دهد که نعناع دریچه بالایی معده را شل می کند و باعث ورود اسید معده به مری میشود.

غذاهای روزانه خود را یادداشت کنید:

هر چه می خورید یا می نوشید را در جایی بنویسید و به دنبال سرنخی درباره ی محرک سوزش معده باشید. سعی کنید از آن غذاها به مدت چند روز دوری کنید. بعدا در زمانی معین دوباره آنها را مصرف کنید تا منبع مشکل را بشناسید.

پیژامه ی گشاد بپوشید:

پیژامه های تنگ فشار بر معده را افزایش می دهند و احتمال سوزش معده را بالا می برند.لباس خواب گشاد بپوشید و از بستن سوتین تنگ، خصوصا هنگام خواب اجتناب کنید.

آدامس بجوید:

تحقیقات نشان داده است که برای افرادی که سوزش معده دارند، جویدن آدامس بدون شکر و بدون طعم نعنا به مدت 30 دقیقه بعد از غذا احتمال سوزش معده را کم می کند. جویدن آدامس،بلع را بیشتر می کند که به شستن اسید از مری کمک می کند.

روی زانوهای خود خم شوید:

در شب و زمانی که کارهای عصر را انجام می دهید روی زانو های خود خم شوید بجای اینکه از کمر خم شوید و کار هایی مانند بلند کردن فرزندتان و گذاشتن او در تخت یا برداشتن لباس های چرک و یا بستن بند کفش را اینگونه انجام دهید. خم شدن از کمر باعث سوزش معده در برخی افراد می شود. پرهیز از این کار مخصوصا برای افرادی که در شب سوزش معده دارند مهم است.

دارو های ضد اسید معده چه می کنند:

داروهای بدون نسخه ضد اسید می توانند برای افرادی که گاهی سوزش های معده دارند، راحتی کوتاه مدت را فراهم کنند. از بین دارو های حل شدنی و قرص های جویدنی یا مایعات انتخاب کنید. اگر یک یا دو دوز از دارو مشکل را حل نکرد پزشک خود را برای یافتن درمان درست ملاقات کنید.

داروهای مسدود کننده H2 چه می کنند؟(رانیتیدین)

داروهایی با نام مسدود کننده های H2 تولید اسید را متوقف می کنند. می توانید آن ها را در شب مصرف کنید تا سوزش معده نداشته باشید. برخی از این دارو ها به نسخه نیاز دارند. برخی نیز بدون نسخه به فروش می رسند. برخی دارو ها با مسدود کننده های H2 تداخل دارند بنابراین به پزشک خود درباره ی همه دارو ها و مکمل های مصرفی اطلاع دهید.

دارو های مهار کننده پمپ پروتون چه می کنند؟(امپرازول)

داروهای مهار کننده پمپ پروتون به دو صورت بدون نسخه و با نسخه وجود دارند. آنها تولید اسید معده را کاهش می دهند و نوع با نسخه آن به بهبود آسیب های ناشی از رفلاکس در مری کمک می کند.