آیا استرس دارید؟ مطالعات نشان می دهند که بهتر است بخاطر کلسترول خود آرام باشید.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 01
  • 02
  • 03

بر اساس تحقیق جدید در لندن چگونگی کنترل استرس بر سطح کلسترول و بهتر یا بدتر شدن آن موثر است.

هیچ کس نمی داند که چگونه این اتفاق می افتد اما اگر خلاصه بگوییم یافته ها از این قرار اند:

اگر شما تحت فشار باشید و اجازه دهید استرس پیشروی کند، میزان کلسترول در مقایسه با افرادی که تحت تاثیر استرس نبوده اند در طی چند سال بدتر می شود.

مطالعه انجام شده توسط دکتر اندرو استپتو و همکارانش از کالج دانشکاه لندن در روانشانسی سلامت منتشر شده است.

 

مطالعه بر استرس

این مطالعه شامل 200 نفر از کارمندان دولت میانسال در لندن است. هم مردان و هم زنان به عنوان قسمتی از مطالعه سلامت طولانی مدت شرکت داشته اند. در واقع همه سفید پوست بودند. هیچ کدام سابقه بیماری قلبی،عروق،کرونری یا فشار خون بالا نداشتند.

ابتدا شرکت کنندگان نمونه خون دادند و سطح استرس آنها اندازه گیری شد. سپس از آنها دو تست استرس گرفته شد. یک تست عدم مطابقت کلمات و رنگ ها بود. برای مثال کلمه «آبی» با رنگ زرد نوشته شده بود. شرکت کنندگان باید نام رنگی که کلمه با آن نوشته شده را می گفتند.(در مثال ما، زرد)

در تستی دیگر شرکت کنندگان باید در مدت زمان مشخص نمای کلی یک ستاره را در آینه ردیابی کنند. به درستی تست اهمیت داده می شد اما به شرکت کنندگان گفته شده بود که به طور متوسط افراد 5 بار در هر تست ستاره را ردیابی می کنند.

سپس شرکت کنندگان خون بیشتری می دادند و سطح استرس آنها اندازه گیری می شد. سه سال بعد یک بررسی کلسترول دیگر انجام می گیرد

 

ارتباط کلسترول و استرس

کلسترول برای همه افراد تا حدی، بعد از تست استرس و سه سال بعد افزایش یافت.

افرادی که بیشترین افزایش کلسترول بعد از تست را داشتند، به داشتن بیشترین افزایش کلسترول بعد از 3 سال متمایل بودند.

آستانه های بالا، متوسط، پایین برای کلسترول کل در تحقیق و در پیگیری سه ساله تعیین شدند. آنهایی که به آستانه بالا می رسیدند شامل:

  • 16 درصد از شرکت کنندگان که در ابتدا واکنش کلسترول کمی به تست های استرس داشتند.
  • 22 درصد از کسانی که در ابتدا واکنش کلسترول متوسطی نسبت به تست های استرس نشان دادند.
  • بیش از نیمی (56 درصد) از کسانی که در ابتدا بیشترین واکنش کلسترول را نسبت به تست استرس داشتند.

محققان گزارش دادند که هیچ تفاوتی در نتایج بین مردان و زنان وجود نداشت. آن ها در عواملی شامل: شاخص توده بدنی (BMI)، مصرف دخانیات، هورمون درمانی و استفاده از الکل ،(به جز رژیم غذایی) مطابقت داشتند.

 

شبیه سازی استرس

تست های کوتاه استرس نشان داد که افراد و سطوح کلسترول آنها چگونه به استرس پاسخ می دهند.

استپتو در انتشار خبری گفت: واکنش های کلسترولی که در آزمایشگاه اندازه گرفتیم احتمالا منعکس کننده واکنش مردم به چالش های روزمره زندگی است.

او ادامه داد: بنابراین هر چه میزان کلسترول پاسخگو به تست های استرس بیشتر باشد، در موقعیت های احساسی در زندگی هم میزان کلسترول پاسخگو بیشتر خواهد بود.

او گفت : «این واکنش ها در زندگی روزمره هستند که جمع می شوند و منجر به افزایش کلسترول ناشتا و سطوح لیپید در سه سال بعدی می شوند.» لیپید به معنی چربی موجود در خون است.

استپتو گفت: به نظر می رسد که واکنش فرد به استرس مکانیزمی است که طی آن سطوح لیپید بالا افزایش میابد.

 

کنترل استرس

استرس می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. مانند مبارزه با یک بیماری مزمن، داشتن یک سخنرانی بزرگ در محل کار، بهبودی بعد از فوت یک فرد، برقراری تعادل زمانی و بودجه در طول تعطیلات.

استرس می تواند در طول زمان کم و زیاد شود. به علاوه افراد استرس را با راه های متفاوتی کنترل می کنند. موضوعی که می تواند یک فرد را دیوانه کند ممکن است برای دیگری مشکل بزرگی نباشد یا حتی یک چالش جالب باشد.

 احتمالا از شر استرس در زندگی خود خلاص نمی شوید اما می توانید کنترل بهتر استرس را یاد بگیرید. ورزش، مراقبه و مشورت کردن کارهایی هستند که می توان امتحان کرد.

 

منبع : Webmed.com