آب مروارید :

عبارت است از کدر شدن عدسی چشم . عدسی چشم یک ساختار شفاف و انعطاف پذیر در نزدیکی جلوی کره چشم است . عدسی رگ خونی ندارد و توسط زجاجیه که در اطراف آن قرار دارد تغذیه می شود.

  • عمل آب مروارید - مدیکال آف
  • عمل آب مروارید - مدیکال آف
  • عمل آب مروارید - مدیکال آف
  • عمل آب مروارید - مدیکال آف
  • عمل آب مروارید - مدیکال آف
  • عمل آب مروارید - مدیکال آف

اگر تصلب شرایین موجب عدم تغذیه مناسب زجاجیه شود، عدسی چشم نیز منبع تغذیه خود را از دست خواهد داد. سپس شفافیت و انعطاف پذیری عدسی کم می شود و آب مروارید اتفاق می افتد.

علایم:
- تاری دید که ممکن است در نور روشن بدتر باشد.
- دو تا دیدن اشیا
- کدر شدن و رنگ سفید شیری شدن مردمک ها

پیشگیری:
- مصرف داروهای کورتیزونی یا هرگونه داروی دیگری که بر عدسی تأثیر می گذارد.
- بیماری های چشمی ای که ممکن است باعث آب مروارید شوند، مثل ایریت (التهاب خود عنبیه ) و اووئیت ، باید سریعاً درمان شوند.
- به طور منظم از عینک آفتابی مناسب استفاده کنید.

درمان:
معاینه چشم (با افتالموسکپ ) تشخیص آب مروارید را تأیید می کند. درمان معمولاً شامل عمل جراحی است .
در صورتی که بینایی چندان زیاد تحت تأثیر قرار نگرفته باشد، می توان از عینک هایی که بیشترین فایده را داشته باشند بهره جست . در صورتی که بینایی بدتر شود یا آب مروارید باعث التهاب و فشار در چشم شود، عدسی چشم با جراحی برداشته می شود.

جراحی کاتاراکت در حال حاضر یکی از شایع ترین و موفقیت آمیزترین عمل های جراحی است که در حیطه پزشکی به انجام می رسد.
در جراحی کاتاراکت عدسی طبیعی چشم بیمار که دچار کدورت شده است با یک عدسی مصنوعی شفاف تعویض می گردد.

✅تکنیکی که امروزه به طور معمول برای جراحی کاتاراکت مورد استفاده قرار می گیرد تکنیک "فیکو امولسیفیکاسیون" است. در این تکنیک از امواج اولتراسوند برای خرد کردن عدسی استفاده می شود. وسیله ای که برای خرد کردن عدسی در این روش مورد استفاده قرار می گیرد ضخامت کمی دارد و از طریق یک برش حدوداً 3 میلی متر وارد چشم می شود. از آنجا که این برش بسیار کوچک می باشد معمولاً نیازی به بخیه ندارد و خود به خود ترمیم می شود.

✅ پس از خارج کردن عدسی کدر شده، یک عدسی مصنوعی شفاف، تا شده، از طریق همان برش کوچک وارد چشم می شود. در داخل چشم تای عدسی باز می شود و عدسی در محل مناسب در داخل چشم ثابت می شود. این عمل به طور معمول حدود 10 تا 15 دقیقه طول می کشد و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد و با بی حسی موضعی قابل انجام است.

✅در مواردی که کاتاراکت بیش از حد رسیده باشد ممکن است نتوان عدسی سفت شده را با امواج اولتراسوند خرد کرد. در این حالت ممکن است جراح ناچار شود از تکنیک جراحی کاتاراکت به روش "خارج کپسولی" استفاده کند.
در این روش عدسی کدر شده به صورت درسته از کپسول خود خارج شده، از چشم بیرون آورده می شود. برای این روش لازم است از برش های بزرگتر (بین 6 تا 10 میلی متر) استفاده کرد و لازم است محل برش نیز با بخیه های ظریف ترمیم گردد.

 

منبع: webmed.com

 

ورود به صفحه مربوط به آگهی