جراحی پلک

جراحی پلک(لیفت چشم یا بلفاروپلاستی) پف پلک زیرین را کاهش و پوست اضافه را از پلک بالایی حذف می کند.

این عمل غالبا برای مقاصد زیبایی انجام می شود. همچنین این عمل راهی موثر برای بهبود دید افراد مسنی است که ضعف در پلک بالایی جلوی دیدشان را گرفته است.

  • بلفاروپلاستی پلک بالا - مدیکال آف
  • بلفاروپلاستی پلک بالا - مدیکال آف
  • بلفاروپلاستی پلک بالا - مدیکال آف
  • بلفاروپلاستی پلک بالا - مدیکال آف
  • بلفاروپلاستی پلک بالا - مدیکال آف
  • بلفاروپلاستی پلک بالا - مدیکال آف
  • بلفاروپلاستی پلک بالا - مدیکال آف
  • بلفاروپلاستی پلک بالا - مدیکال آف

لیفت چشم دایره تیره دور چشم، گودی یا سایر چین و چروک های صورت را حذف نمی کند. این عمل معمولا همراه با سایر پروسه ها مانند لیزر پوست، تزریق فیلرها و یا لیفت پیشانی انجام می شود.

پروسه افزایش سن پلک

با افزایش سن پوست، قابلیت ارتجاعی خود را از دست میدهد. کمبود حالت ارتجاعی پوست به علاوه کشش دائمی جاذبه، باعث جمع شدن بیش از حد پوست در پلک بالا و پایینی می شود.

پوست اضافه در پلک پایینی باعث ایجاد چروک و ورم می شود. در پلک بالایی، پوست تا خورده و می تواند روی مژه ها بیافتد و دید را دچار مشکل کند.

چربی که کره چشم را به جمجمه متصل می نماید نیز می تواند باعث ورم در پلک بالا و پایین گردد. غشای ضخیمی که چربی را سرجای خود نگه می دارد با افزایش سن ضعیف شده و به چربی اجازه می دهد تا به سمت پلکها حرکت کند.

چه کسی کاندیدای مناسبی برای عمل جراحی پلک است؟

بهترین کاندیداها برای  لیفت چشم افرادی هستند که از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند و انتظاری واقع بینانه دارند. اکثر این افراد 35 سال به بالا هستند اما اگر پلک پف کرده یا افتاده در خانواده شما موروثی است ممکن است بخواهید این عمل را در سن کمتری انجام دهید.

عمل جراحی پلک می تواند زیبایی شما را بهبود و اعتماد به نفستان را افزایش دهد. هرچند، ممکن است نتیجه آن چهره دلخواه شما یا تغییر ساختار صورتتان نباشد. پیش از تصمیم گرفتن راجع به عمل، به اهدافتان فکر کنید و آن را با جراح در میان بگذارید.

آیا نتیجه عمل پلک دائمی است؟

اثر عمل پلک بالایی می تواند برای حداقل پنج تا هفت سال باقی بماند. عمل پلک پایینی به ندرت نیاز به تکرار دارد. البته چشمان شما بعد از این پروسه همچنان به افزایش سن خود ادامه می دهند.

اگر پلک شما دوباره دچار افتادگی شد، لیفت پیشانی پروسه ارجح تری به نسبت عمل دوباره پلک خواهد بود.

چطور برای عمل پلک آماده شوید؟

باید از فرد دیگری بخواهید تا پس از عمل شما را به منزل برساند. همچنین شب انجام عمل باید فردی در کنارتان بماند.

انتظار ماندن در خانه و محدود کردن فعالیت هایتان برای چند روز بعد از عمل تا بهبود پلک ها را داشته باشید و برای آن برنامه ریزی کنید. برخی افراد پس از عمل دچار خشکی چشم می شوند، اما به ندرت این مسئله بیش از 2 هفته طول می کشد. اگر خشکی چشمتان بیش از دو هفته طول کشید با پزشک خود تماس بگیرید.

مواردی که باید در خانه آماده داشته باشید:

قطعات یخ

کیسه یخ (می توانید از کیسه فریزر پر شده با یخ، ذرت یا نخود یخ زده استفاده کنید )

پدهای گاز کوچک

قطره ی چشمی یا اشک مصنوعی (از پزشکتان بخواهید نوع مناسب تامین کننده نیاز شما را توصیه کند)

حوله و پارچه تنظیف تمیز

مسکن ها (مواردی که پزشک شما توصیه می کند)

در نظر داشته باشید ادویل، موترین، الو و آسپرین به علت افزایش ریسک خونریزی نباید استفاه شوند. 

عمل پلک چگونه انجام می شود؟

لیفت چشم در صورتی که هر دو پلک بالایی و پایینی با هم عمل شوند معمولا حدود دو ساعت به طول می انجامد. پزشکان معمولا از بی حسی موضعی (داروی بی حسی در اطراف چشم تزریق می شود) همراه با مسکن خوراکی استفاده می کنند.

اگر این عمل را در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می دهید، به احتمال زیاد بی حسی حین عمل دریافت خواهید کرد.

اگر شما بخواهید هر چهار پلکتان را عمل کنید، به احتمال زیاد جراح ابتدا از پلک های بالایی شروع خواهد کرد. جراح معمولا در راستای خطوط طبیعی پلک شما برش می زند. در نتیجه این برش ها، جراح پوست را از بافت زیرین جدا کره و چربی و پوست اضافه را بر می دارد (و در صورت لزوم ماهیچه ها). سپس، جراح برش ها را با بخیه های خیلی ریز می بندد. بخیه های پلک بالایی برای 3 تا 4 روز باقی می مانند. پلک پایینی ممکن است بسته به تکنیک مورد استفاده به بخیه احتیاج داشته یا نداشته باشد.

جراحی روی پلک های پایینی ممکن است با یکی از چندین تکنیک موجود انجام پذیرد. در یک روش، جراح برشی در پلک پایینی برای حذف چربی ایجاد می کند. این برش مشخص نخواهد بود. سپس جراح با استفاده از لیزر اربیوم یا کربن دی اکسید اقدام به بستن برش ایجاد شده می کند.

روش دیگر شامل ایجاد برشی بر حاشیه مژه ها می شود. از میان این برش، جراح می تواند پوست اضافه، عضله شل شده و چربی را حذف کند. خط برش پس از مدت زمان کوتاهی محو می شود.

بعد از هر یک از این پروسه ها ممکن است جراح، لیزر پوست را به شما پیشنهاد کند.

بهبود بعد از عمل پلک چگونه خواهد بود؟

بعد از عمل پلک، شما بخیه هایی بر روی هر دو پلک خود خواهید داشت که برای یک هفته باقی می مانند. معمولا داشتن ورم و گاهی اوقات کبودی طبیعی است اما پلک شما باید پس از گذشت یک تا دو هفته طبیعی بنظر برسد.

علائم احتمالی پس از عمل پلک چه خواهد بود؟

علائم و عوارض ناخواسته بعد از لیفت چشم خیلی نادر هستند اما برخی اوقات اتفاق می افتند. این موارد می تواند شامل:

خونریزی

عفونت

خشکی چشم

رنگ غیرطبیعی پلک

تا خوردگی غیرمعمول پلک به داخل یا بیرون

ناتوانی در بستن کامل چشم

کشیدگی خط مژه پلک پایینی

اگر شما یکی از این علائم را دارید، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

 

منبع: webmed.com

ورود به صفحه مربوط به آگهی