ممکن است در دهه چهل زندگی متوجه شوید که دیدن اشیاء نزدیک برایتان سخت است اما در دیدن اشیا در فاصله دور مشکلی ندارید. به این عارضه پیرچشمی می گویند. برعکس اسمش، این یک بیماری نیست بلکه قسمتی طبیعی از فرآیند افزایش سن است و به راحتی با عینک تصحیح می شود.

  • پیرچشمی - مدیکال آف
  • پیرچشمی - مدیکال آف
  • پیرچشمی - مدیکال آف
  • پیرچشمی - مدیکال آف
  • پیرچشمی - مدیکال آف
  • پیرچشمی - مدیکال آف
  • پیرچشمی - مدیکال آف
  • پیرچشمی - مدیکال آف
  • پیرچشمی - مدیکال آف
  • پیرچشمی - مدیکال آف

گاهی پیرچشمی با دوربینی اشتباه گرفته می شود، اما این دو متفاوت هستند. پیرچشمی زمانی رخ می دهد که عدسی های طبیعی چشم انعطاف خود را از دست می دهند و نمی توانند عمل تطابق را انجام دهند. دوربینی به دلیل اشکال در شکل کره چشم است که باعث می شود پرتوهای نوری که وارد چشم می شوند در جای نادرستی متمرکز شوند.

 

نشانه های پیرچشمی چیست؟

شما در می یابید که :

نوشته ها را برای خواندن باید به اندازه طول دست خود دور بگیرید.

نوشته ها در فاصله طبیعی تار به نظر می رسند.

کار کردن چشم در فاصله نزدیک باعث سردرد و خستگی شما می شود.

 

چگونه تشخیص داده می شود؟

متخصص چشم با انجام تست می تواند پیرچشمی را تشخیص دهد.

 

چگونه درمان می شود؟

حقیقت این است که روشهایی برای درمان پیرچشمی وجود دارد. اماهر کدام از این روشها مزایا و مشکلاتی دارند که هر شخص با آگاهی به شرایط خودش می تواند از این روشها استفاده نماید.

1-عینک های ارزان قیمتی که در داروخانه ها وجود دارد می تواند یک راه حل باشد. عینکی را انتخاب کنید که خواندن روزنامه را برای شما ممکن کند.

2-عینک های دو کانونی برای بیشتر افراد مناسب هستند. اگر در حال حاضر عینک طبی دارید، این عینک فقط یک گزینه برای شماست. عینک های دوکانونی، دوکاربرد با یک لنز دارند. قسمت بالایی عینک برای بهبود دید با فاصله زیاد است و قسمت پایین عینک برای کمک به دید بهتر اشیا در فاصله نزدیک است.

3-لنزهای پیشرفته چند کانونی بسیار شبیه به عینک های دوکانونی هستند با این تفاوت که به جای دو قسمت کاملا جدا، انتقال بین قسمتهای لنز تدریجی صورت می گیرند و در افرادی که دچار آب مروارید هسنند بجای لنز اصلی قرار می گیرند و دید دور و نزدیک بیمار را اصلاح می کنند ولی اولا خیلی گران هستند ثانیا بایستی توسط چشم پزشکی که تجربه گذاشتن این لنزها را دارد باید در چشم قرار گیرد و ثا لثا شما باید آب مروارید داشته باشید تا تحت این عمل قرار بگیرید.

4-لنز های تماسی چشم دو یا چند کانونی نیز می توانند جزء اقدامات اصلاحی پیرچشمی باشند.

5- کمرا (kamera )نیز یک کاشت درون قرنیه ای است که پزشک طی یک جراحی کوتاه آن را درون چشم قرار می دهد. این وسیله برای افراد مبتلا به پیر چشمی که  سابقه عمل آب مروارید نداشته باشند استفاده می شود و هنوز در مورد استفاده از آن بین چشم پزشکان مختلف اختلاف نظر وجود دارد.

6-روش دیگر روش اصلاحی لیزری روی قرنیه است که اگر همراه با بررسی های کامل و دقیق قبل از عمل و انتخاب درست بیمار باشد بسیار موثر و کم عارضه تلقی می شود.در این روش چشم غیر غالب (معمولا چشم ضعیف تر)بوسیله دستگاههای لیزر بسیار پیشرفته که می توانند ضخامت خیلی کمتری نسبت به سایر دستگاههای لیزری موجود از سطح قرنیه را بردارند،برای نزدیک بینی و چشم دیگر برای دوربینی اصلاح می شوند که بعد از عمل با تمرین دادن بیمار و سازگار شدن آن با شرایط جدید،بیمار دید بسیار خوب و بدون عینک را تجربه خواهد کرد.

 

منبع : Webmed.com