لنزهای تماسی راه طولانی را تا الان طی کرده اند تا به آپشن های حال حاضر برسند. شما می توانید امروز یک رنگ را امتحان کنید وفردا رنگ دیگر و حتی هر شب لنزهای مصرف شده را دور بیندازین.

 • لنزهای طبی و طبی رنگی - مدیکال آف
 • Lenze Tamasi 2
 • Lenze Tamasi 3
 • Lenze Tamasi 4
 • Lenze Tamasi 5
 • Lenze Tamasi 6
 • لنزهای طبی و طبی رنگی - مدیکال آف
 • Lenze Tamasi 2
 • Lenze Tamasi 3
 • Lenze Tamasi 4
 • Lenze Tamasi 5
 • Lenze Tamasi 6

کسانیکه مشکل بینایی دارند، لنزهای تماسی بعنوان ابزار موثر و تقریبا نامرئی برای آنها هستند. لنزهای پلاستیکی نازک روی قرنیه (بخش شفاف جلوی چشم تان) قرار می گیرند و مشکلات بینایی شما از جمله نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم را اصلاح می کنند. شما حتی اگر مبتلا به پیرچشمی و یا دو کانونی هم باشید میتوانید از آنها استفاده نمائید.

با پزشکتان درباره انتخاب بهترین لنز مشورت کنید.آزمایش های معمول و متداول چشم پزشکی را انجام دهید تا سلامت چشم های خودتان را حفظ کنید.

این گروه از نوع ویژه و بخصوصی از پلاستیک مخلوط با آب بنام هیدروژل ساخته می شوند. محتوای آبی این لنزها اجازه عبور اکسیژن از سراسر لنز به قرنیه شما را می دهد که این امر سبب می شود این لنزها راحت تر باشند خشکی چشم ها را کمتر کنند و قرنیه شما را سالم نگه دارند. چنانچه به قرنیه شما اکسیژن کافی نرسد، متورم شده و سبب تاربینی و مشکلات و صدمات جدی برای شما می گردند. اخیرا با تحقیقات زیادی که صورت گرفته است دانشمندان موفق شدند لنزهای تماسی را با ماده ای بنام سیلیکون هیدروژل تهیه کنند که مقدار اکسیژن رسانی آن به قرنیه چندین برابر انواعی است که از هیدروژل تهیه شده باشند بنابراین مشکلاتی مثل قرمزی، خستگی، عفونت و تار دیدن در این نوع از لنزها به حداقل می رسد. یکی از بهترین نوع آن ها لنزهای ایراپتیکس AIR OPTIX متعلق به کمپانی آلکان ALCON آمریکا می باشد که انواع طبی و طبی رنگی آن در بازار ایران موجود می باشند.

بسیاری از لنزهای نرم یکبار مصرف هستند بنابراین شما می توانید بعد از مدت کوتاهی استفاده ، آنها را دور بیندازید. یک جفت لنز تماسی نرم جدید یعنی شانس عفونت کمتر، تمیز کردن کمتر و راحتی بیشتر.

برخی از انواع آن ها یکبار مصرف نیستند و شما یک جفت آن ها را برای حدود سه ماه (یک فصل) استفاده می کنید و هر شب آن ها را تمیز می کنید. برخی از کارخانه های سازنده لنزهای سالانه هم تولید می کنند که اداره دارو غذا آمریکا FDA مصرف سالیانه لنزهای تماسی را بعلت احتمال عفونت و گرفتن جرم روی لنزها توصیه نمی کند.

در حال حاضر بسیاری از لنزهای تماسی نرم در برابر اشعه UV محافظت شده هستند. لنزهای تماسی نرم آلودگی ها را بسیار زودتر و راحت تر از سایر لنزها از جمله لنزهای سخت جذب می کنند این لنزها تمام انواع آلاینده ها از جمله دودها ، اسپری موجود در هوا و لوسیون و حتی صابون موجود روی دستان شما را می توانند جذب کنند که این باعث قرمزی و التهاب چشم می شود. لنزهای نرم همچنین بسیار شکننده هستند و بسیار راحت تر از انواع سخت پاره می شوند.

با پیشرفت تکنولوژی انواع جدیدی از لنزهای نرم وارد بازار شده اند :

 1. روزانه : که فقط برای یک روز استفاده شده و سپس دور انداخته می شوند به این معنی که شما مجبور نیستید آنها را بطور منظم تمیز کنید و خطر خشکی و تحریک و التهاب چشم ها را ندارد. چنانچه شما مبتلا به آلرژی هستید این نوع بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.
 2. سیلیکون هایدروژل : لنزهای با قابلیت تنفس بالا هستند که به طرز قابل ملاحظه ای اجازه عبور اکسیژن به سراسر قرنیه را می دهند. این نوع همچنین کمتر باعث تحریک چشم های خشک می شود. برخی از این نوع لنزها برای استفاده طولانی مدت دارای تائیدیه اداره دارو غذا آمریکا FDA هستند (مثل لنزهای ایراپتیکس AIR OPTIX ). توصیه بسیاری از چشم پزشکان، خارج کردن هر نوع لنز در زمان خواب است چون وقتی شما با لنز می خوابید قرنیه شما بعلت بسته بودن پلک ها اکسیژن کمتری دریافت می کند بنابراین احتمال بروز مشکلات جدی افزایش می یابد.
 3. لنزهای رنگی : بخاطر داشته باشید، لنزهای رنگی هم درست مانند لنزهای شفاف، ابزارهایی طبی هستند بنابراین این لنزها را با هیچ کس دیگری بطور مشترک استفاده نکنید، تمیزشان کنید و به دقت از آنها نگهداری نمایید و از مراکز معتبر تهیه نمایید.

 

همانطور که از اسمشان بر می آید از لنزهای نرم، سخت تر و سفت تر هستند و از سیلیکون خالص ساخته شده اند و به گونه ای طراحی شده اند که به اکسیژن اجازه عبور و رسیدن به سراسر قرنیه را می دهند. این لنزها آستیگماتیسم ذاتی را تصحیح می کنند و برای انواعی از بیماری های چشمی مثل قوز قرنیه (کراتوکونوس) استفاده می گردند. راحتی استفاده از این نوع لنزها به خوبی لنزهای نرم نیست و مدت طولانی تری لازم است تا به آن ها عادت کنید پس مجبورید که آنها را هر روز بگذارید.

لنزهای دوکانونه

با بالا رفتن سن عدسی های چشمی قابلیت تطابق از دور به نزدیک را از دست می دهند که به آن پیرچشمی می گوییم و زمانی متوجه آن می شوید که خواندن نزدیک برایتان سخت می شود. چنانچه هم در دید نزدیک و هم دور دچار مشکل باشید می توانید از لنزهای دوکانونی استفاده کنید. این لنزها هم دید نزدیک و هم دید دور شما را اصلاح می کنند. برای اینکه بدانید کدام دوکانونی برای شما بهترین انتخاب است به تست های حرفه ای و تخصصی چشمی نیاز دارید.  

 

در افرادی که دچار پیرچشمی هستند شماره هردو چشم یکسان نیست. یکی برای دید دور و دیگری برای دید نزدیک می باشد. در اینصورت مدتی طول می کشد تا عادت کنید. هرچشمی کار خودش را انجام می دهد که این امر همکاری دوچشم با هم را مشکل تر می کند و باعث می شود که رانندگی برایشان مشکل شود. ممکن است برای تنظیم دید یک چشم یا هر دو چشم مجبور شوید زل بزنید یا خیره شوید. راه حل دیگر برای افرادی که دچار پیرچشمی هستند این است که یک لنز دو کانونی روی یک چشم قرار دهند و روی چشم دیگر یک لنز مونوویژن (تک دید) اینکار رانندگی را برایتان آسان تر خواهد کرد. راه حل دیگر بخصوص برای کتابخوان ها و افرادی که دید نزدیک برای آن ها مهم است این است که نسخه لنز تماسی خود را برای دید دور بگیرند و زمانی که نیاز به دیدن فواصل نزدیک دارند عینک مطالعه خود را روی لنز تماسی بزنند.

چنانچه آستیگمات هستید و می خواهید از لنز تماسی استفده کنید نیاز به لنز هلالی دارید. این لنزها هم از موادی مشابه سایر لنزهای تماسی ساخته شده اند. این لنزها در انواع نرم و سخت با پوشش وسیع و حتی رنگی وجود دارند و مانند لنزهای دوکانونی در یک جفت از آنها یکی قدرت تصحیح محور آستیگمات و دیگری نزدیک بینی و یا دوربینی شما را دارند.

 • لنزهایی که قرنیه شما را دوباره شکل می دهند

اگر شما بطور جزئی نزدیک بین هستید چشم پزشکتان ممکن است برای مدت کوتاهی به شما پیشنهاد ارتوکراتولوژی بدهد که یک لنز تماسی مخصوص برای شکل دهی قرنیه شما استفاده خواهد کرد و دیدتان را بهبود خواهد بخشید اما نتایج آن تنها تا زمانی باقی می ماند که شما از لنز تماسی استفاده می کنید. این روش زیاد شایع نیست چرا که تصحیح به وسیله لیزر همان نتیجه را در مدت زمان کوتاه تر و بطور دائم فراهم میکند.چنانچه به هر دلیلی نمی توانید لیزر انجام دهید با چشم پزشکتان مشورت کنید که ارتوکراتولوژی روی شما موثر است یا نه.

 منبع: webmed.com

ورود به صفحه مربوط به اگهی