رینوپلاستی که با نام عمل بینی نیز معروف است، به هر نوع جراحی زیبایی که بر روی بینی انجام گیرد گفته می شود. رایج ترین تعریف آن روند تغییر شکل و سایز بینی است. در بعضی از موارد، عمل بینی می تواند مشکلات تنفسی را نیز بهبود بخشد.

  • عمل بینی - مدیکال آف
  • عمل بینی - مدیکال آف
  • عمل بینی - مدیکال آف
  • عمل بینی - مدیکال آف
  • عمل بینی - مدیکال آف
  • عمل بینی - مدیکال آف

این عمل معمولا سایز بینی، عرض پل، برآمدگی و فرورفتگی ها، محل قرار گیری نوک بینی و عدم تقارن آن را به گونه ای اصلاح می کند که با سایر اجزای صورت هماهنگ باشد.

آیا عمل بینی برای من خوب است؟

تصمیم برای رینوپلاستی به احساس شما نسبت به بینی خود و ظاهری که دوست دارید، بستگی دارد. به این نکته مهم نیز توجه کنید که  بینی شما با افزایش سن تغییر می کند.

در سال های نوجوانی ما شاهد تغییراتی در شکل و ساختار بینی هستیم. با افزایش سن اتکای بینی کاهش یافته و موجب افتاگی نوک بینی می شود. بازجذب استخوان میانی صورت و بافت ها نیز باعث می شود تا بینی بزرگتر به نظر برسد.

از دکتر خود سوال کنید که آیا نقص های بینی شما بدون جراحی بهبود می یابد و اگر عمل بینی را انجام دهید، تغییر شکل آن در طول زمان چگونه خواهد بود. رینوپلاستی مانند همه ی جراحی های بزرگ به سلامتی عمومی مطلوب نیاز دارد.

هزینه آن چقدر است؟

هزینه عمل بینی به چند فاکتور بستگی دارد اما پزشکان می گویند شما هزینه تجربه را می پردازید.

رینوپلاستی یکی از پیچیده ترین عمل های زیبایی است. معمولا تجربه جراح نتیجه آن را مشخص می کند. این به نفع بیمار است که پزشکی را پیدا کند که هزاران عمل رینوپلاستی را انجام داده باشد.

به هرحال میزان تجربه پزشک بر هزینه اثر می گذارد.

چگونه جراح را انتخاب کنم؟

بینی برجسته ترین عضو صورت شماست. بهترین پزشک را انتخاب کنید. هزینه و محل آن مهم نیست. برای عمل بینی بسیار حیاتی است که به دنبال دکتری با بیشترین تجربه باشید. به طور ایده آل باید متخصص گوش وحلق و بینی وپلاستیک صورتی را پیدا کنید که سال هاست به طور متوسط هفته ای یک یا دو عمل رینوپلاستی انجام می دهد.

وقتی درحال تهیه لیستی از پزشکان مورد نظر خود هستید حداقل یک نوبت مشاوره را نیز در نظر بگیرید.

یک عمل رینوپلاستی خوب باید باعث شود تا بینی در هماهنگی با شکل صورت شما قرار بگیرد. بهترین تعریفی که  می توان شنید این است که اطرافیان بیمار که نمی دانند او عمل بینی انجام داده است بگویند چهره اش خیلی بهتر شده اما نمی دانند چرا.

در حین عمل بینی چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

در بیشتر جراحی های رینوپلاستی شما تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرید که روش فراگیری است و به جراح این امکان را هم می دهد تا مسیرهای تنفسی را محافظت کند. اما پزشکانی نیز هستند که فقط از بی حسی موضعی استفاده می کنند. در این روش فقط محل مورد جراحی بی حس می شود.

در طول فرآیند، جراح پلاستیک برش هایی ایجاد می کند تا به استخوان ها و غضروف ها دسترسی پیدا کند. سپس برای تغییر شکل و گاهی کارکرد بهتر بینی مقداری استخوان و یا غضروف اضافه یا کم می کند. بسته به نیاز شما ممکن است پزشک برای تغییر مدل نوک بینی پیوند غضروف نیز انجام دهد و از فیلرها و پیوند چربی برای حجیم کردن قسمتی استفاده کند. در بعضی از موارد نیز ممکن است پزشک از کاشت سیلیکون استفاده نماید، اما این روش معمولا به دلیل افزایش ریسک ابتلا به عفونت توضیه نمی شود.

با پزشک خود صحبت کنید تا بهترین برنامه جراحی را برای شما تنظیم کند

تفاوت رینوپلاستی باز با رینوپلاستی بسته در چیست؟

در رینوپلاستی"بسته" تمام برش ها داخل بینی قرار می گیرند اما در رینوپلاستی "باز" پزشک بینی را از زیر آن و در محلی به نام کلوملا (پره وسط بینی) برش می زند.

از این دو روش، رینوپلاستی "بسته" تکنیک بهتر و متداول تری است. بعضی از پزشکان معتقد اند که رینوپلاستی بسته سریعتر از نوع باز آن بهبود می یابد درحالی که دیگر پزشکان می گویند رینوپلاستی باز به پزشک امکان کنترل بهتری در حین جراحی داده و نتیجه مقاوم تری دارد.

مزایا و معایب هر روش بین پزشکان متغییر است، برای اطمینان خاطر از پزشک خود بپرسید که چه روشی را ترجیح می دهد و چرا.

مدت زمان بهبودی چقدر است؟

بلافاصله بعد از عمل انتظار ورم مشهود و کبودی را داریم که می تواند تا زیر چشم ها گستر یابد. تعداد زیادی از افراد که این عمل را تجربه کرده اند می گویند در بینی خود احساس انباشتگی می کردند و مجبور بودند از راه دهان نفس بکشند.

دکتر فریمن می گوید: "من به همه بیمارانم می گویم که هفته اول بعد از رینوپلاستی اصلا خوب نیست. بیشترین شکایت ها هم بخاطر مشکل در تنفس از راه بینی است که دلیل آن ورم ناشی از عمل می باشد که هم در بیرون و هم داخل بینی ایجاد می شود."

یکی دیگر از موارد بعد از عمل درد است و همچنین نباید انتظار داشته باشید که به راحتی بخوابید یا بینی شما خیلی خوب به نظر برسد. از آنجایی که بیماران نباید با دمیدن از راه بینی، آن را تخلیه کنند، تمام ترشحات بینی نیز از جلو خواهد آمد."

بسته به نظر دکتر و روند درمان بین پنج تا هفت روز بعد از عمل، قالب و پانسمان بینی شما برداشته می شود. در این مرحله شما می توانید انتظار داشته باشید که به طور طبیعی نفس بکشید، بهتر بخوابید و بینی خود را تخلیه کنید.

بعد از 10 تا 14 روز، تورم و کبودی ها تا حدی بهبود می یابد و شما می توانید به سرکار یا مدرسه بروید و تمام فعالیت های معمول خود را انجام دهید. بیشتر پزشکان می گویند که بهتر است حداقل یک ماه قبل از شروع دوباره فعالیت های ورزشی و شدید خود، صبر کنید.  همچنین استفاده از عینک طبی و آفتابی را تا بهبود کامل پل بینی به تعویق بیاندازید.

بسیار مهم و حیاتی است که شما بعد از عمل مرتب توسط پزشک خود ویزیت شوید. چندین فاکتور وجود دارد که پزشکان باید درباره آن بدانند تا ورم های بعد از عمل را مدیریت کرده و بهترین فرصت را برای بهبودی قدم به قدم به بیمار بدهند.  تقریبا یکسال طول می کشد تا به طور کامل بهبود یابید، اما در این مدت بینی هر ماه باید بهتر از قبل به نظر برسد.

انتظار چه نتیجه ای را باید داشته باشم؟

نتیجه عمل بینی احتمالا در گذر زمان تغییر می کند. چندین ماه و یا حتی تا یک سال زمان می برد تا ورم ها کاملا از بین بروند. به همین دلیل است که پزشکان پیشنهاد می دهند حداقل یکسال بعد از عمل بینی خود صبر کنید و بعد برای رینوپلاستی اصلاحی تصمیم بگیرید. حتی بعضی نیز پیشنهاد می دهند که بیش از یکسال صبر کنید تا نوک بینی نرم تر شود و ورم آن کاهش یابد.

یکسال برای دیدن نتیجه نهایی کافی نیست. چند سال طول می کشد تا نتیجه نهایی را ببینیم. بعد از 12 ماه ، تقریبا 20 درصد از ورم نوک بینی ممکن است باقی مانده باشد. حتی بعد از سه سال ، بسیاری از بیماران به خصوص آن هایی که پوست نوک بینی نازکی دارند می گویند که نوک بینی آن ها هنوز در حال بهبود یافتن است.

آیا عمل بینی درد دارد؟

عمل بینی بیشتر از آن که درد داشته باشد آزار دهنده است. بیشتر مردم فقط برای چند روز اول نسخه مسکن دریافت می کنند و بعد از آن مسکن های بدون نسخه را می گیرند. ممکن است شما تحمل تغییرات پیش آمده در تنفس و خوابیدن را ، که ناشی از تورم است، سخت تر از درد بدانید.

بیشتر بیماران دردناک ترین قسمت عمل بینی را زمان برداشتن پانسمان و استفاده از پد برای کنترل خونریزی می دانند. به هر حال همه پزشک ها از پانسمان بینی استفاده نمی کنند و حتی آن را پیشنهاد نمی دهند، پس برای اطمینان، از پزشک خود در مورد شیوه درمانی مورد استفاده او سوال کنید.

آیا من حتما باید جراحی کنم؟

اگر شما به دنبال نتیجه ای هستید که مدت زمان زیادی باقی بماند، جواب شما جراحی است. اگر شما به دنبال تغییرات اندک هستید یا می خواهید قبل از جراحی یک تست انجام دهید، عمل بینی بدون جراحی را امتحان کنید. در این روش از فیلرهای تزریقی مانند Radiesse و Juvederm برای ایجاد تغییر در ظاهر بینی استفاده می شود. در این روش ممکن است مشکلات تنفسی نیز بهبود یابند.

نتیجه عمل بینی بدون جراحی حداقل شش ماه و حداکثر 18 ماه باقی می ماند. این روش هزینه کمتری نسبت به رینوپلاستی دارد.

چه چیز دیگری لازم است بدانم؟

تجربه پزشک شما بیشترین اهمیت را دارد، اما در مشاوره های خود حتما سوال های زیر را از او بپرسید:

چند درصد از عمل های شما مربوط به رینوپلاستی است؟

آخرین رینوپلاستی شما در چه تاریخی بوده است؟

در یک ماه معمولا چند عمل رینوپلاستی انجام می دهید؟

روش شما برای اقدامات اصلاحی چیست؟

 

ممکن است این سوال ها نیز برای شما پیش بیاید:

تفاوت سپتوپلاستی در چیست؟

رینوپلاستی به هرگونه عمل زیبایی بینی گفته می شود. سیپتوپلاستی مستقیم سراغ یک مشکل بینی می رود: انحراف داشتن یا کج بودن تیغه بینی( تیغه بینی استخوان و غضروفی است که بین سمت راست و سمت چپ بینی شما قرار گرفته است). معمولا هر دو روش با هم ادغام می شود و به ندرت سپتوپلاستی مشکلات خارجی را رفع می کند.

رینوپلاستی آسیایی چیست؟

رینوپلاستی آسیایی عمل زیبایی بینی است که برای شخصی با ریشه آسیایی که دارای ویژگی های ظاهری معمول بین جمعیت های آسیایی است، انجام می شود. تغییرات انجام شده در رینوپلاستی آسیایی ممکن است شامل اضافه کردن ارتفاع بینی، باریک کردن آن و نوک تیز کردن نوک بینی باشد.

رینوپلاستی آفریقایی- آمریکایی چیست؟

رینوپلاستی آفریقایی- آمریکایی مربوط به ویژگی های آفریقایی – آمریکایی می شود. این روش ممکن است شامل باریک و صاف کردن پل بینی، بازسازی نوک بینی و باریک کردن سوراخ های بینی به وسیله آلارپلاستی باشد.

بیماران رینوپلاستی آفریقایی- آمریکایی معمولا نگران ظاهر کلوئیدها ( رشد بیش از حد بافت زخم) بعد از جراحی هستند، اما پزشکان می گویند این نوع زخم برای رینوپلاستی غیر معمول است.

 

 منبع: webmed.com

ورود به صفحه مربوط به آگهی