واژینوپلاستی و لابیاپلاستی

واژینوپلاستی عملی است که با هدف "تنگ کردن" واژنی که بر اثر زایمان یا بالارفتن سن، سست و ضعیف شده، انجام می گیرد. بعضی از جراحان ادعا می کنند که این عمل می تواند حساسیت را نیز بالا ببرد، ادعایی که انجمن زنان و زایمان آمریکا را به چالش کشیده است.

  • واژینوپلاستی - مدیکال آف
  • واژینوپلاستی - مدیکال آف
  • واژینوپلاستی - مدیکال آف
  • واژینوپلاستی - مدیکال آف
  • واژینوپلاستی - مدیکال آف
  • واژینوپلاستی - مدیکال آف
  • واژینوپلاستی - مدیکال آف
  • واژینوپلاستی - مدیکال آف
  • واژینوپلاستی - مدیکال آف
  • واژینوپلاستی - مدیکال آف

این درست است که بافت واژن به صورت ارتجاعی و قابل اتساع است، اما سفت کردن بافت واژن با عمل جراحی به خودی خود نمی تواند باعث افزایش عملکرد جنسی شود، زیرا تمایل، برانگیختگی و اوج لذت جنسی امری پیچیده است و واکنش های بسیار شخصی تحت تاثیر احساسات و عواطف و فاکتورهای فردی مانند زیبایی شناسی تاثیر گذار هستند.

لابیاپلاستی، جراحی پلاستیک بر روی لابیا( "لب" های دور واژن) است که می تواند به تنهایی یا به همراه واژینوپلاستی انجام شود. جراحی ممکن است بر روی لابیاهای بزرگ (لبهای بزرگ خارجی واژن) یا بر روی لابیاهای کوچک (لب های کوچک و داخلی واژن) انجام شود. لابیاپلاستی می تواند سایز یا شکل لابیاها را تغییر دهد. معمولا این عمل برای کوچک کردن و متقارن کردن آن ها انجام می شود.

جراحی ترمیمی یا جراحی زیبایی

برای اینکه تصمیم بگیرید واژینوپلاستی را انجام دهید یا لابیاپلاستی، بسیار مهم است که تفاوت جراحی ترمیمی و جراحی زیبایی را بدانید.

جراحی ترمیمی عملکرد قسمت های مختلف بدن را بهبود می دهد، در حالی که جراحی زیبایی ظاهر قسمت های نرمال را تغییر می دهد. برای مثال به عمل بینی فکر کنید: جراح می تواند فضای داخلی بینی را ترمیم کند تا بیمار بهتر تنفس کند یا ظاهر بینی را تغییر دهد تا بهتر به نظر بیاید.

این یک تفاوت اساسی است، زیرا انجمن زنان و زایمان امریکا جراحی ها و نتایج آن ها را برای برطرف کردن مشکلات اساسی ارزیابی می کند. اما این انجمن در مورد عمل های زیبایی واژن به دلیل ریسک ها و نقص اطلاعات علمی در مورد بی خطر و موثر بودن آن در شک و تردید است و با احتیاط عمل می کند.

برای مثال برخی از عمل های واژینوپلاستی در اصل به عنوان جراحی ترمیمی انجام می شوند تا نقص های مادرزادی مثل ناهنجاری واژن، کوتاه بودن و یا فقدان واژن ( مانند آژنزی واژن) را اصلاح کنند. با این امر یک دختر می تواند با سیستم ادراری نرمال رشد کند و عادت ماهیانه و رابطه جنسی داشته باشد.

جراحی های مرتبط با واژینوپلاستی و لابیاپلاستی

اخیراً واژینوپلاستی در گروهی از جراحی های زیبایی قرار گرفته است و با نام عمل "جوانسازی واژن" و "طراحی واژن" عرضه می شود. جراحان پلاستیک و متخصصان زنان لیستی از جراحی های طراحی واژینوپلاستی خود را با ادعایی مشابه با دیگر جراحان زیبایی، مانند افزایش زیبایی و اعتماد به نفس، به خانم ها عرضه می کنند .

در حقیقت، به گفته ی انجمن زنان و زایمان آمریکا اندام تناسلی زنان به طور طبیعی می تواند محدوده وسیعی از ظاهرهای نرمال را داشته باشد که از نظر آناتومی نیز به طور صحیح فعالیت می کند. هیچ ظاهر و شکل درستی برای به وجود آمدن واژن و لابیا وجود ندارد .

اخیرا تکنولوژی لیزر نیز برای "جوانسازی واژن" و دیگر جراحی های واژن با هدف جایگزینی تیغ جراحی توسط برخی از جراحان معرفی شده است.

اینجا چند مثال از عمل های "جوانسازی واژن" و " طراحی واژن" را می آوریم:

"بازیابی بکارت" 

پرده بکارت، بافتی نازک در ورودی واژن است، که به طور طبیعی در اولین دخول جنسی "پاره" می شود. در عمل جراحی موسوم به "هایمنوپلاستی" پرده بکارت ترمیم می شود تا شبیه بکارت واقعی قبل از شروع رابطه جنسی به نظر برسد. به دلیل وجود اعتقادات شدید مبنی بر اهمیت وجود بکارت در بعضی از فرهنگ ها، این عمل بحث برانگیزترین جراحی زیبایی واژن است.

آشکارسازی کلیتوریس

برخی از جراحان عمل آشکارسازی ناحیه کلیتوریس را پیشنهاد می دهند، که در آن بافتی که به طور طبیعی کلیتوریس را پوشانده، برداشته می شود.

تقویت نقطه G

بعضی از متخصصان معتقدند که دیواره جلویی واژن ناحیه بسیار تحریک پذیر G  را می پوشاند. نقطه G ناحیه ای بسیار حساس برای تحریک و برانگیختگی و ارگاسم در خانم ها است. عمل تقویت نقطه G شامل تزریق کلاژن به دیواره جلویی واژن است که از لحاظ نظری باعث افزایش لذت جنسی می شود.

یک پیشنهاد خوب برای خانم هایی که می خواهند جراحی واژن انجام دهند: در مورد احساسات و نگرانی های خود در مورد اندام تناسلی، انتظاراتتان از جراحی و گزینه های غیر جراحی  با پزشک خود بی پرده صحبت کنید. ورزش هایی مانند تمرینات کگل را در برنامه خود قرار دهید، این کار باعث قوی شدن ماهیچه های سست و ضعیف واژن می شود و در نتیجه برانگیختگی جنسی را بهبود می بخشد، مشاوره نیز می تواند به یافتن مشکلات اعتماد به نفس جنسی و اطمینان به خود کمک کند.

 

برخی از سوالاتی که باید از جراح خود بپرسید:

ریسک ها و مشکلات جراحی در کوتاه مدت و دراز مدت چه چیزهایی هستنند؟

مزایای جراحی چیست؟

آیا بعد از جراحی من در ناحیه واژن و کولیتوریس دچار کاهش حساسیت می شوم؟

آیا جراحی بر توانایی ارگاسم من اثر می گذارد؟

آیا محدودیتی در مصرف محصولات بهداشی بانوان مانند تامپون بعد از جراحی وجود دارد؟

آیا جراحی در آینده بر حاملگی و زایمان اثر می گذارد؟

آیا انتظارات من از جراحی واقع گرایانه است؟

گزینه های غیر جراحی چه چیزهایی هستند؟

 

منبع : webmed.com