خلاصه جراحی بزرگ کردن سینه :

بزرگ کردن سینه عملی است که سینه ‌ها را بزرگتر و شکل آن‌ها را بهبود می‌دهد. این عمل جراحی همچنین افزایش سایز سینه یا تغییر شکل سینه نیز نامیده می‌شود. در هنگام بزرگ کردن سینه، جراح یک ایمپلنت درون سینه قرار می‌دهد. ایمپلنت یک پوسته سیلیکونی نرم پر شده با ژل سیلیکون یا سالین (آب نمک) است.

 • عمل زیبایی سینه - مدیکال آف
 • عمل زیبایی سینه - مدیکال آف
 • عمل زیبایی سینه - مدیکال آف
 • عمل زیبایی سینه - مدیکال آف
 • عمل زیبایی سینه - مدیکال آف
 • عمل زیبایی سینه - مدیکال آف
 • عمل زیبایی سینه - مدیکال آف
 • عمل زیبایی سینه - مدیکال آف

برای قراردادن ایمپلنت، جراح یک برش زیر سینه، در زیر بغل، یا در امتداد لبه پایین‌تر "آره اولا" ایجاد می‌کند. (آره اولا ناحیه رنگی در اطراف نوک سینه است). جراح، ایمپلنت را با دقت در موقعیت و شکل درست تنظیم می‌کند. سپس محل برش توسط بخیه بسته می‌شود.

ایمپلنت ممکن است زیر بافت پستان و یا در زیر عضلات قفسه سینه، زیر سینه قرار داده شود. برخی از پزشکان فکر می کنند که قرار دادن ایمپلنت زیر عضلات قفسه سینه، خطر ابتلا به مشکل انقباض کپسولی (سخت شدن بافت اطراف ایمپلنت) را کاهش می‌دهد. این جایگذاری نیز ممکن است کمتر با ماموگرافی تداخل داشته باشد.

بالابردن سینه ممکن است همزمان با بزرگ‌ کردن سینه انجام شود. این عمل می‌تواند خمیدگی سینه و همچنین نوک سینه و ناحیه رنگی اطراف نوک سینه را بالا ببرد. برای بالابردن سینه، جراح پوست اضافی از پایین سینه و اطراف ناحیه رنگی سینه را برمی‌دارد. پوست باقی‌ مانده سپس جمع می‌شود. این مسئله موجب محکم شدن و بالا رفتن سینه می‌شود.

بالا بردن سینه هم زمان با بزرگ کردن سینه، نیاز به برش بزرگتری دارد. برش ممکن است از ناحیه رنگی اطراف سینه تا زیر سینه ادامه یابد.

بالا بردن و بزرگ کردن سینه معمولا در یک بیمارستان و یا مرکز جراحی انجام می شود. نیازی نیست که شما شب را در بیمارستان سپری کنید مگر اینکه مشکلاتی در حین عمل جراحی رخ دهد. احتمالا به شما دارو داده می ‌شود که موجب می گردد در طول عمل جراحی بخوابید (بیهوشی عمومی). یا شما ممکن است بیدار باشید و دارویی که باعث می شود آن ناحیه بی حس شود دریافت کنید (بی حسی موضعی یا اپیدورمال).

عواقب پس از جراحی:

شما بر روی قسمت برش داده شده گاز پانسمان خواهید داشت. سینه های شما در یک پانسمان ارتجاعی پیچیده خواهد شد و یا توسط یک سینه بند خاص بسته می‌شود. بخیه ها بین 7 تا 10 روز برداشته می‌شوند.

شما ممکن است برخی از علائم مانند تورم، کبودی و درد در سینه خود را تا چند روز پس از عمل جراحی داشته باشید. برخی از زنان نیز احساس سوزش در نوک سینه خود بعد از عمل جراحی دارند. تورم و کبودی ممکن است برای چندین هفته طول بکشد.

پوشیدن سینه بند مخصوص در روز می‌تواند به کاهش ورم و التیام سینه‌ها کمک کند. دکتر ممکن است برای کاهش درد به شما دارو بدهد.

شما احتمالا قادر به انجام بسیاری از فعالیت‌های عادی خود پس از چند روز خواهید بود. شما باید از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش شدید تا زمان تشخیص دکتر اجتناب کنید.

بعد از عمل جراحی بزرگ شدن سینه، جای زخم خواهید داشت. اما آن‌ها معمولا در نقاطی که به راحتی دیده نمی‌شود، مانند چین زیر سینه یا زیر بغل هستند. جای زخم معمولا پس از چند ماه محو می‌شود. اگر سینه‌ها را هم بالا برده باشید، زخم بزرگتری دارید که راحت‌تر دیده می‌شود.

 علت انجام این عمل:

 • این عمل جراحی برای بزرگتر شدن سینه‌ها و به منظور بهبود شکل آن‌ها انجام می‌شود. شما ممکن است تصمیم به کاشت سینه داشته باشید
 • اگر شما فکر می کنید سینه‌هایتان بیش از حد کوچک است. که خیلی کوچک (یا بزرگ بودن) یک نظر شخصی است. اگر شما از اندازه سینه‌هایتان راضی هستید، آن‌ها بیش از حد کوچک نیستند.
 • برای بازگرداندن اندازه و شکل سینه‌ها پس از بارداری و یا پس از کاهش وزن زیاد.
 • برای اینکه سینه‌ها کاملا یکسان باشند. در بسیاری از زنان، یک سینه ممکن است بزرگتر باشد و یا بالاتر از سینه دیگر قرار گرفته باشد.

این عمل چقدر می‌تواند موفقیت آمیز باشد:

عمل جراحی بزرگ کردن سینه، می‌تواند اندازه سینه‌ها را در حد یک یا چندین درجه سینه بند افزایش دهد. همچنین می‌تواند کمک کند سینه‌ها کاملا مطابقت داشته و در اندازه و شکل بهتری باشند.

بیشتر زنانی که اندازه سینه را افزایش می‌دهند از نتایج راضی هستند. شما به احتمال زیاد در صورت نگاه واقع بینانه به این عمل از نتایج راضی خواهید بود. در مورد آنچه شما از عمل جراحی انتظار دارید، جراح می‌تواند به شما تصاویری از زنان دیگر که ایمپلنت کردند را نشان دهد. این می‌تواند به شما دیدگاه خوبی درباره آنچه باید انتظار داشته باشید، بدهد.

خطرات:
انجام ایمپلنت سینه‌ها ممکن است برای ماموگرافی تشخیص سرطان پستان را سخت‌تر کند.

انقباض کپسولی. این مسئله زمانی اتفاق می‌افتد که بافت اطراف ایمپلنت سخت و شروع به فشار دادن به ایمپلنت کند. ممکن است برای برداشتن بافت یا ایمپلنت به جراحی نیاز باشد.

از دست دادن حس در نوک سینه. اغلب این مسئله برای مدت طولانی نیست، اما گاهی اوقات دائمی است.

تغییر ناخواسته در اندازه و شکل سینه بعد از عمل جراحی.

تغییرات در ایمپلنت. با گذشت زمان، ایمپلنت ممکن است سخت‌تر شده، موج‌دار شود، و یا شکل یا جای آن تغییر کند. اگر این اتفاق بیافتد، شما ممکن است به عمل جراحی برای حذف آن نیاز داشته باشد.

به مسائلی که باید فکر کنید:

اغلب زنانی که ایمپلنت سینه انجام می‌دهند حداقل به یک ایمپلنت دیگر در زندگی خود نیاز دارند زیرا ایمپلنت دائمی نیست. آن‌ها ممکن است نیاز به حذف و یا جایگزین کردن در صورت تراوش، پارگی، تغییر شکل و یا بیشتر شدن مشکلات دیگر داشته باشند.

در ایمپلنت های سیلیکون جدیدتر به جای مایع از ژل استفاده شده است. این نوع از ایمپلنت ها در صورت سوراخ شدن یا پارگی ترواش نمی‌کند. از هر 100 ایمپلنت محلول نمک هرساله یکی پاره می‌شود.

موسسه غذا و دارو در ایالات متحده (FDA) توصیه به انجام یک  MRI سینه 3 سال پس از ایمپلنت و سپس هر 2 سال بعد از آن می‌کند. MRI برای بررسی اینکه آیا ایمپلنت دست نخورده و بافت سینه سالم به نظر می‌رسد، انجام می‌شود. این تست می‌تواند بیش از انجام ایمپلنت هزینه‌ داشته و ممکن است تحت پوشش بیمه نیز نباشد.

همچنین در نظر داشته باشید که:

انجام عمل ایمپلنت از تضعیف سینه‌ها در نتیجه حاملگی در آینده، افزایش وزن یا کاهش وزن، یا افزایش سن جلوگیری نمی‌کند. ایمپلنت باعث تغییرات پایدار در بافت سینه و پوست می‌شود. اگر شما بعدا آن را برداشتید سینه هایتان ممکن است چین و چروک دائمی، فرورفتگی و یا تغییرات دیگر داشته باشند.

غربالگری سرطان پستان پس از جراحی:

ایمپلنت سینه ممکن است موجب مشکلاتی در زمان ماموگرافی شود.

زخم شدن و کمبود کلسیم در اطراف ایمپلنت ممکن است مانند بافت سرطانی به نظر بیاید. این امر موجب می‌شود که تشخیص را برای ماموگرام سخت‌تر کند. در زمان ماموگرافی، سینه‌ها باید محکم بهم فشرده شود تا تصاویر دقیقی به دست بیاید. در مواردی نادر، این امر باعث ترشح یا پارگی ایمپلنت می‌شود.

مطمئن شوید که کسی که برنامه ماموگرافی شما را تنظیم می‌کند از ایمپلنت شما آگاه باشد. کارشناس باید بداند که شما چه نوعی از ایمپلنت را دارید (سیلیکونی یا سالین) و اینکه آیا آن‌ها در پشت و یا در مقابل عضلات قفسه سینه قرار دارند. کارشناس ممکن است نیاز به دیدن بیشتر نسبت به یک غربالگری معمول داشته باشد. در برخی موارد، اسکن‌های MRI ممکن است لازم باشد تا عکس‌های واضح‌تری به دست بیاید.

سوال در مورد ایمنی ایمپلنت سینه‌ها :

کارشناسان به دنبال ارتباط احتمالی بین ایمپلنت سیلیکون ژل و بیماری‌های بافتی هستند. تاکنون، مطالعات نشان نداده است که این ایمپلنت ها ارتباطی با بیماری‌های بافت سینه داشته باشند.

 

منبع: webmed.com