مروری بر جراحی

درم ابریژن درمانی برای بهبود ظاهر پوست است. برای این عمل از یک برس سیمی یا چرخ الماسی که لبه های زبر (به آن مته سوهانی نیز گفته می شود) داشته باشد، استفاده می شود تا لایه های فوقانی پوست برداشته شوند.

 • درم ابریژن - مدیکال آف
 • درم ابریژن - مدیکال آف
 • درم ابریژن - مدیکال آف
 • درم ابریژن - مدیکال آف
 • درم ابریژن - مدیکال آف
 • درم ابریژن - مدیکال آف
 • درم ابریژن - مدیکال آف
 • درم ابریژن - مدیکال آف

برس یا سوهان با سرعت می چرخد و لایه رویی پوست را تمیز و یک دست می کند (پوست را می ساید و صاف می کند). این فرآیند به پوست آسیب می زند و آن را زخم می کند و باعث خونریزی می شود. زمانی که زخم ها بهبود می یابند، پوست جدید جایگزین پوست آسیب دیده می شود.

 

مواردی که بر عمق برداشت پوست تاثیر می گذارد عبارتند از:

 • اندازه سوهان یا برس و سرعت چرخش آن
 • میزان فشار و مدت زمان اعمال آن بر پوست
 • شرایط و ویژگی های پوست شما

معمول ترین ناحیه برای این عمل صورت است اما نواحی دیگر پوست نیز می تواند تحت این درمان قرار بگیرد. درم ابریژن معمولا برای بهبود جای جوش و از بین بردن خطوط اطراف دهان انجام می شود. این فرآیند می تواند برای درمان بینی بزرگ ناشی از روزاسه که یک بیماری پوستی است نیز انجام شود.

 

فرآیند چگونه انجام می شود

ناحیه مورد نظر تمیز شده و نشانه گذاری می شود. بی حسی موضعی ( مانند لیدوکائین) استفاده شده و بسته های یخ به مدت 30 دقیقه روی پوست قرار داده می شود. می توان از اسپری فریز کننده (cryogenic) نیز برای سفت کردن پوست در مواردی که عمق سمباده زدن پوست زیاد باشد و بی حسی و بسته های یخ پوست را به اندازه کافی سفت نکرده باشد، استفاده کرد. برای ابریژن عمیق و یا زمانی که کل صورت قرار است تحت ابریژن قرار بگیرد، ممکن است به بی حسی ، مسکن و آرام بخش های قوی تر و یا حتی بی هوشی عمومی  نیاز باشد.

در هر زمان ناحیه کوچکی تحت عمل ابریژن قرار می گیرد. اسپری فریز کننده (اگر نیاز باشد) برای چندثانیه اعمال می شود. سپس با استفاده از سمباده چرخشی یا برس لایه های فوقانی پوست برداشته می شود. برای توقف خونریزی نیز از گاز استریل استفاده شده، سپس آن ناحیه با پماد و پانسمان پوشانده می شود.

درم ابریژن در بیشتر اوقات در مطب دکتر یا درمانگاه انجام می شود.

 

بعد از عمل انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

زمان بهبودی بعد از درم ابریژن به اندازه و عمق عمل بستگی دارد. کسی که کل صورتش تحت عمل قرار می گیرد به مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد نسبت به کسی که فقط قسمت کوچکی از پوستش تحت عمل قرار گرفته است. هرچه ابریژن عمیق تر باشد دوران بهبودی طولانی تری دارد.

در بیشتر موارد، بعد از 5 تا 8 روز پوست ترمیم می شود. پوست جدید به رنگ صورتی یا قرمز است. رنگ آن معمولا بعد از 6 تا 12 هفته محو می شود. تا آن زمان می توانید با آرایش رنگ آن قسمت را با پوست طبیعی خود یکسان کنید.

بیشتر افراد بعد از عمل درد بسیار کمی دارند یا اصلا دردی حس نمی کنند و می توانند به فعالیت های روزمره خود بپردازند. تعداد کمی نیز به مسکن نیاز پیدا می کنند. اگر پوست متورم شد، داروهای کورتیکواستروئیدی مانند پردنیزولون تجویز می شود.

 

محافظت مناسب از ناحیه ابریژن شده در مدت بهبودی بسیار مهم است. در این راستا شما باید :

 روزانه چندین بار پوست خود را تمیز کنید. این کار به پیشگیری از عفونت کمک کرده و باعث می شود پوست ضخیم نشود.

پانسمان و پماد روی زخم ها را تعویض کنید. اینکار پوست را مرطوب نگه می دارد و به بهبود آن کمک می کند.

از تابش مستقیم نور آفتاب اجتناب کنید و زمانی که پوست جدید رشد کرد، هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. پوست جدید احتمال آفتاب سوختگی بیشتری دارد.

اگر در اطراف دهان خود ابریژن انجام دادید، برای جلوگیری از عفونت از داروهای ضد ویروس مانند آسیکلوویر استفاده کنید. درصورتی که قبلا سابقه ابتلا به تبخال دارید، پزشک خود را در جریان بگذارید.

بعد از عمل شما باید چندین بار برای ویزیت به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک روند بهبودی پوست شما را ثبت می کند. همچنین مراقب نشانه های اولیه عفونت و درمان آن ها و مشکلات دیگر نیز هست.

 

این عمل برای چه انجام می شود؟

درم ابریژن برای درمان آسیب ها و عیوب لایه های فوقانی پوست انجام می گردد. این آسیب ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • جای جوش.

 - متداول ترین دلیل انجام درم ابریژن از بین بردن جای جوش و بهبود ظاهر پوست است.

 • جای زخم های ناشی از جراحت و اعمال جراحی.
 • رشد سطح پوست.

- مانند رینوفیما (بیماری ضخیم شدن پوست). این عمل به ندرت برای برداشتن کیست های کوچک و خال های اپیدرمال نیز انجام می شود.

 

شما مورد مناسبی برای انجام درم ابریژن نخواهید بود اگر:

 • سابقه استفاده از داروی ایزوترتینوئین ( داروی درمان آکنه) در 6 ماه تا یک سال گذشته را داشتید.
 • اخیرا  لیفتینگ صورت یا ابرو انجام داده اید. اما پوست نواحی که لیفت نشده اند،می توانند تحت درم ابریژن قرار بگیرند.
 • سابقه زخم های غیرمعمول دارید (زخم هایی که گوشت اضافه آوردند یا هایپرتروفیک شدند)
 • تبخال فعال یا دیگر عفونت های پوستی داشته باشید.
 • بیش از حد به سرما حساس باشید (در صورت نیاز به استفاده از اسپری فیریز کننده می تواند مشکل ایجاد شود)
 • مشکلاتی در جریان خون پوست یا در سیستم ایمنی داشته باشید که بهبودی را سخت کند.

در چه صورت درم ابریژن به خوبی کار می کند؟

نوع پوست شما و شرایط آن،  میزان تجربه پزشک، نوع برس یا سمباده ای که استفاده می شود و سبک زندگی شما بعد از عمل می تواند بر نتایج کوتاه مدت و بلند مدت موثر باشد. بعضی از انواع مشکلات و عیوب پوست نسبت به بقیه خیلی بهتر به درم ابریژن پاسخ می دهند. کسانی که پوست روشنی دارند و بعد از عمل به مدت محدود تحت تابش نور خورشید قرار می گیرند نیز نتیجه بهتری دریافت می کنند. افرادی که پوست تیره داشته باشند و بعد از عمل مدت زیادی را زیر نور خورشید بگذرانند ممکن است نتیجه خوبی نگیرند.

به طور کلی، درم ابریژن روی پوست با بافت نرم و صاف نتیجه مطلوب داده و همچنین به پوست های زخمی ظاهری یکنواخت می دهد.

درم ابریژن به خوبی سطح پوست را بهبود داده و یا جای آکنه هایی که تقریبا صاف هستند را از بین می برد. جای جوش هایی که عمیق یا حفره دار باشند ممکن با روش های دیگری به تنهایی یا به همراه درم ابریژن درمان شوند (روش های دیگر شامل پانچ صورت، الویشن و سابسیژن است).

زخم های ناشی از عمل جراحی یا آسیب های دیگر می توانند با انجام درم ابریژن در فاصله 8 تا 12 هفته بعد از جراحی و یا آسیب بهبود یابند. اما بیشتر زخم های جدید خود به خود بعد از 6 ماه یا بیشتر محو می شوند.

در برخی موارد رشد سطح پوست می تواند از بین برود. اما به ندرت با درم ابریژن درمان می شوند.

تغییر رنگ پوست ناشی از قرار گرفتن زیر نور خورشید می تواند بهبود یابد، به خصوص اگر درم ابریژن به همراه عامل سفید کننده و ترتینوئین (رتین-آ) انجام شود.

درم ابریژن بر چین و چروک های عمیق تاثیر زیادی ندارد. اما می تواند چروک های ریز اطراف دهان و چشم را از بین ببرد.

از بین بردن جای زخم، برآمدگی های پوست و تاتوها به وسیله درم ابریژن دائمی خواهند بود. اما درمان تغییر رنگ و بافت پوست که ناشی از افزایش سن و یا آفتاب سوختگی باشد دائمی نبوده و ممکن است دوباره ایجاد شود. اما درم ابریژن آخرین راه حل برای این مشکلات نخواهد بود.

 

ریسک ها

برخی از عوارض جانبی کوتاه مدت درم ابریژن عبارتند از:

 • جای زخم
 • قرمز شدن پوست. که معمولا بین 6 تا 12 هفته از بین می رود.
 • تورم
 • جوش زدن و یا ایجاد کیست های ریز (میلیا) که می توانند با استفاده از ترتینوئین کاملا برطرف شوند. در برخی موارد نیز آنتی بیوتیک تجویز می شود.
 • تیره شدن پوست. ممکن است قسمتی از پوست که تحت درم ابریژن قرار گرفته است بعد چند هفته تیره تر از پوست اطرافش بشود.
 • افزایش حساسیت به نور خورشید

 

عوارضی که به ندرت اتفاق می افتند عبارتند از:

 • زخم.

- ریسک زخم ماندگار در درم ابریژن های عمیق و انجام آن در نواحی استخوانی بیشتر است. افرادی که برای درمان جوش های خود از ایزوترتینوئین استفاده می کنند نیز احتمال بیشتری دارد که بعد از عمل دچار جای زخم ماندگار بشوند.

 • قرمز شدن پوست به طور دائمی.
 • بیرنگ شدن پوست برای مدت طولانی،این اتفاق برای افراد با پوست تیره خیلی بیشتر از یک عارضه است.
 • آسیب دیدن بافت ها به دلیل فیریز شدن بیش از حد (زمانی که اسپری فیریز کننده استفاده شود)
 • عفونت،این اتفاق به ندرت رخ می دهد.زمانی که کل صورت یا نواحی اطراف دهان تحت عمل قرار گیرد داروهای ضد ویروس قبل از هر اتفاقی تجویز می شود.

 

قبل از انجام درم ابریژن به چه چیزهایی باید فکر کنیم ؟

انتظارات :

درم ابریژن پوست را زخم و تخریب می کند. شما باید خودتان را برای ظاهر جدیدی که پوست بعد از عمل و در طول مدت بهبودی پیدا می کند، آماده کنید. همچنین بسیار مهم است که توصیه های پزشک خود در مورد مراقبت از پوست بعد از عمل را انجام دهید. این توصیه ها به شما کمک می کند تا از ابتلا به عفونت پیشگیری کنید و به پوست کمک می کند تا درمان شود.

مطمئن شوید که پزشک شما انتظارات شما را به خوبی می داند و شما هم از نتایجی که ممکن است بگیرید اطلاع دارید. انتظار بهبودی 100 درصد نداشته باشید. به طور کلی، بهبودی 50 درصدی شرایط پوست می تواند نتیجه خوبی باشد. حتی با وجود انتظارات واقع گرایانه ممکن است تا چندین هفته و یا چندین ماه بعد از درم ابریژن نتایج آن را نبینید.

محافظت در برابر آفتاب

بعد از درم ابریژن شما باید هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و تا جایی که امکان دارد از تابش نور خورشید دوری کنید. پوست جدید خیلی سریع دچار آسیب و تغییر رنگ ناشی از نور خورشید می شود.

گزینه های مختلف برای لایه برداری پوست

درم ابریژن، لایه برداری شیمیایی و لایه برداری به وسیله لیزر همگی روش هایی برای بهبود بافت و ظاهر پوست هستند. آن ها لایه های بیرونی پوست را تخریب کرده و از بین می برند تا پوست جدید بتواند دوباره رشد کند. اما لیزر به جز برای درمان قسمت های کوچک مانند یک زخم،  به طور وسیعی جایگزین درم ابریژن شده است.

پزشک شما بهترین درمان را بر اساس نوع پوست شما و شرایط آن، تجربه خودش، اولویت های شما و دیگر موارد به شما پیشنهاد می کند. برخی از افراد ممکن است بهترین نتیجه را با استفاده از چند روش بگیرند.

 

منبع: webmed.com

 

ورود به صفحه مربوط به آگهی