این روش شیوه ای است برای بهبود ظاهر پوست. در این روش یک ماده ی شیمیایی به پوست اعمال می شود و در آن رسوخ می کند. بین یک تا 14 روز بعد، با توجه به عمق نفوذ، پوست لایه برداری می شود.  

  • لایه برداری پوست - مدیکال آف
  • لایه برداری پوست - مدیکال آف
  • لایه برداری پوست - مدیکال آف
  • لایه برداری پوست - مدیکال آف
  • لایه برداری پوست - مدیکال آف
  • لایه برداری پوست - مدیکال آف
  • لایه برداری پوست - مدیکال آف
  • لایه برداری پوست - مدیکال آف

این روش قسمتی از پوست را تخریب می کند. این تخریب به صورتی کنترل شده انجام می گردد تا پوست جدید در آن ناحیه جایگزین شود. ماده ی شیمیایی استفاده شده در این روش، لایه بردار نامیده می شود.انواع مختلفی از لایه بردارهای شیمیایی موجود است. این تفاوت ها وابسته به این است که ماده ی شیمیایی تا چه حد در پوست نفوذ می کند یا از چه نوع ماده ای در لایه بردار استفاده شده است. مواردی که می توانند بر عمق لایه برداری تاثیر بگذارند شامل قدرت اسیدی که در لایه بردار وجود دارد، تعداد پوشش های مورد استفاده و مقدار زمان مجاز قبل از اسید خنثی شده است. لایه برداری عمیق تر نتیجه ی ظاهری بهتر اما ریسک بالاتری به دلیل درد بیشتر و دوره ی درمان بیشتر دارد.

سه نوع پایه از لایه بردارها وجود دارد:

لایه بردار های سطحی، خفیف ترین نوع لایه بردارها هستند که برای انواع پوست قابل استفاده اند. در بیشتر موارد آن ها از مایعی که دربردارنده ی اسیدی کم قدرت (در بیشتر موارد گلیسولیک اسید) است، استفاده می کنند. یخ خشک (کربن دی اکسید جامد) نیز گاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

لایه بردار های متوسط،نفوذی بیشتر از لایه بردارهای سطحی دارند. آن ها باعث سوختگی پوست می شوند. تری کلروستیک اسید اصلی ترین عامل در این لایه بردارهاست.

لایه بردار عمیق به لایه های زیادی از پوست نفوذ می کند و باعث سوختگی می شود. این لایه بردارها تنها برای صورت استفاده می شوند و ماده ی اصلی آنها فنول است. لایه بردارهای عمیق به این دلیل که گرایش به روشن کردن پوست دارند، برای تیپ های پوستی تیره استفاده نمی شوند. لایه برداری عمیق در بیشتر موارد تنها می تواند یک بار انجام شود.

قبل از لایه برداری

پزشک شما می تواند برای انتخاب عمق و ماده ی لایه بردار به شما کمک کند. این انتخاب بر پایه ی نوع پوست شما، ناحیه ای که می خواهید لایه برداری شود، نتیجه ی مورد انتظارتان، ریسکی که می پذیرید و مواردی دیگر، انجام می گیرد. برای افراد با پوست های تیره تر معمولا نقطه ای از بدن تست می شود تا نتیجه بهتر مشخص شود.

شما باید دو تا سه هفته پیش از لایه برداری شروع به آماده سازی پوست خود کنید. دو بار در روز پوست را تمیز کنید، یک تا دو بار در روز از کرم مرطوب کننده استفاده کنید و هر روز ضد آفتاب به پوست خود بزنید. این مراقبت ها باعث می شوند روند لایه برداری بهتر انجام شده و بهبود سریع تر حاصل شود. همچنین ریسک عفونت و سایر مشکلات را کاهش می دهد.

برای لایه برداری متوسط و عمیق صورت باید دوره ای کوتاه از دارو استفاده کنید تا از بروز عفونت جلوگیری کند. این مورد به خصوص هنگامی که سابقه ی تاول تبخالی دارید یا لایه برداری نزدیک دهان یا چشم باشد، افزایش می یابد.

لایه برداری سطحی چگونه انجام می شود؟

درست پیش از لایه برداری، پوست تمیز می شود. سپس ماده ی شیمیایی به وسیله ی براش، گاز یا اپلیکاتور با نوک پنبه ای به پوست اعمال می شود. با توجه به نوع ماده ی شیمیایی، ماده تا دقایقی روی پوست می ماند. ممکن است از آب یا الکل برای خنثی سازی اسید و پایان واکنش شیمیایی استفاده شود. پس از آن ماده شیمیایی پاک می شود. هنگامی که ماده روی صورت شماست ممکن است کمی احساس سوختگی کنید. یک پنکه ی دستی می تواند این احساس ناراحتی را برطرف کند.

لایه برداری متوسط چگونه انجام می شود؟

تکنولوژی استفاده شده در لایه برداری متوسط مثل لایه برداری سطحی است با این تفاوت که ماده ی شیمیایی مدت زمان بیشتری روی پوست می ماند. این نوع لایه برداری درد بیشتری دارد چرا که مواد مدت زمان بیشتری روی پوست می مانند و به عمق بیشتری نفوذ می کنند. می توانید از آرام بخش برای کاهش درد استفاده کنید. از کمپرس یخ یا خنک کننده می توان برای خنک کردن جای سوختگی استفاده نمود.این لایه برداری حدود 40 دقیقه طول می کشد و پس از پایان فرایند درد بسیار کم خواهد بود یا تقریبا هیچ دردی باقی نمی ماند.

لایه برداری عمیق چگونه انجام می شود؟

این لایه برداری طولانی ترین و دردناک ترین نوع لایه برداری است. پروسه ی لایه برداری عمیق که از فنول استفاده می کند پیچیده تر از سایر لایه برداری هاست.

ممکن است از آرام بخش استفاده کنید. جذب فنول در دوزهای بالا برای بدن سمی است به همین دلیل به شما یک مانیتور قلبی متصل می شود. پس از آنکه پوست به خوبی تمیز شد، ماده ی شیمیایی روی پوست اعمال شده و به آن نفوذ می کند. پس از آنکه یک ناحیه از صورت درمان شد، 15 دقیقه به پوست استراحت داده می شود و سپس درمان ناحیه ی بعدی آغاز می شود. این کار برای جلوگیری از جذب بالای فنول در بدن است.از نوار یا پماد برای درمان مشکلات عمیق تر، پس از لایه برداری، برای آن ناحیه استفاده می شود. نوار استفاده شده پس از 2 روز برداشته می شود و پماد پس از 24 ساعت با آب شسته می شود.

با توجه به بزرگی ناحیه ای که تحت درمان قرار گرفته است، کل پروسه 60 تا 90 دقیقه به طول می انجامد.

چه انتظاری پس از جراحی داشته باشیم؟

مدت زمان بهبود پس از لایه برداری به نوع لایه برداری و عمق آن بستگی دارد. مراقبت مناسب از پوست پس از لایه برداری بسیار مهم است. این مراقبت می تواند بهبود را سرعت بخشد و ماندگاری نتیجه را بیشتر کند و همچنین از عفونت جلوگیری کند و مانع تغییر رنگ پوست ناحیه ی درمان شده به وسیله ی در معرض نور خورشید قرار گرفتن شود. مراقبت بعد از لایه برداری بسیار شبیه به آماده سازی پوست برای لایه برداری است.

-شستن پوست. با استفاده از آب یا شوینده ای که پزشک به شما معرفی می کند.

-تعویض پماد و نوار روی زخم (برای لایه برداری متوسط و عمیق).

-مرطوب کردن روزانه ی پوست.

-قرار نگرفتن در معرض نور خورشید تا زمانی که پوست اندازی متوقف شود و استفاده از کرم ضد آفتاب پس از متوقف شدن پوست اندازی،پوست جدید در برابر نور خورشید آسیب پذیر است.

بعضی پزشک ها استفاده از کرم تریتینوئین را برای هر شب پیشنهاد می کنند که پس از 2 تا 3 هفته آغاز می شود.

لایه برداری های سطحی:

لایه برداری سطحی به صورت سرپایی انجام می شود. به بیهوشی احتیاج ندارند و درد کمی دارد. بیشتر افراد درست پس از آن می توانند به فعالیت های عادی خود باز گردنند در این روش پوست سریعا بهبود می یابد. ممکن است پوست صورتی شود که می توانید از آرایش برای پوشاندن لکه ها تا قبل از اینکه محو شوند استفاده کنید.

لایه برداری متوسط:

لایه برداری متوسط به طور معمول به صورت سرپایی انجام می شود،ممکن است لازم باشد چند روز از کار مرخصی بگیرید. لایه برداری متوسط باعث سوختگی پوست می شود و 5 تا 7 روز برای درمان زمان می برد تا بتوانید از لوازم آرایشی برای پوشاندن لکه های قرمز استفاده کنید. پس از درمان درد بسیار کم یا تقریبا هیچ دردی ندارید اما ممکن است صورت ورم کند به خصوص اگر لایه برداری نزدیک به چشم باشد. طی 2 تا 3 روز پوست قهوه ای و خشن می شود و پس از آن پوست، پوسته پوسته شده و پس از چند روز می افتد.

لایه برداری عمیق:

لایه برداری عمیق باعث سوختگی عمیق تری می شود. پوست پس از 10 تا 14 روز بازسازی می شود. پس از سه هفته و برای بعضی افراد تا دو ماه، پوست بسیار قرمز است. بسیاری از افراد تا دو هفته به مرخصی از کار نیاز دارند و التیام کامل پوست چند ماه طول میکشد.

آرام بخش ها برای کاهش درد پس از لایه برداری تجویز می شوند. بعضی افراد ورم زیادی به خصوص اطراف چشم ها دارند. بالا بردن سر ممکن است کمی ورم را کاهش دهد. کورتیکواستروئیدها برای ورم های شدید تجویز می شوند. همچنین برای اجتناب از عفونت ممکن است لازم باشد دوره ای از آنتی بیوتیک استفاده کنید.

پس از لایه برداری عمیق، مراقبت مناسب از زخم بسیار مهم است. این مراقبت التیام را سرعت می بخشد . از عفونت زخم جلوگیری می کند. ممکن است لازم باشد برای پاک کردن و پاک سازی زخم چند بار به مطب دکتر بروید.

چرا این کار انجام می شود؟

لایه برداری سطحی برای بهبود ظاهر پوست انجام می شود. تغییرات پوست می تواند ناشی از آکنه، آسیب های ناشی از آفتاب یا چین و چروک در تمام تیپ های پوستی باشد. این لایه برداری می تواند روی صورت یا دیگر نواحی بدن باشد. همچنین لایه برداری سطحی می تواند برای آماده سازی پوست جهت لایه برداری های عمیق تر انجام گیرد.

لایه برداری متوسط برای رفع چین و چروک های خفیف تا متوسط، آسیب های طولانی مدت نور آفتاب، تغییرات رنگدانه های پوست و ضایعات پیش سرطانی انجام شود. لایه برداری متوسط معمولا روی صورت انجام می گیرد.

لایه برداری عمیق برای چین چروک های زیاد، آسیب های دراز مدت نور آفتاب، تغییر رنگدانه های پوست انجام می گیرد. این لایه برداری فقط روی صورت انجام می شود. لایه برداری عمیق روی انواع پوست های تیره انجام نمی شود.

لایه برداری شیمیایی( به جز لایه برداری سطحی) تنها به این دلایل برای شما انجام می شود:

به تازگی از ایزوترتینوئین استفاده کرده باشید. (دارویی برای درمان آکنه).

اخیرا روی صورت خود جراحی یا پرتودرمانی کرده باشید.

در ناحیه ی درمان، عفونت تبخالی فعال داشته باشید.

سیستم ایمنی بدن شما دچار اختلال باشد. این مورد می تواند روند بهبود را به تاخیر بیاندازد یا ریسک تغییر رنگ پوست یا عفونت را افزایش دهد.

آلرژی های شناخته شده به داروهای مشخص.

این عمل تا چه حد خوب کار می کند؟

نتیجه ی لایه برداری به عمق آن بستگی دارد لایه برداری سطحی به آرامی اثر آسیب های نور خورشید را کم می کند اما آن ها را از بین نمی برد. ممکن است نتیجه تا مدتی ظاهر نشود و زمانی که ظاهر شود تنها تغییرات کمی ببینید. شما باید لایه برداری را تکرار کنید تا به نتیجه ی دلخواه برسید.

لایه برداری متوسط می تواند بسیار خوب عمل کند به طوری که حتی تغییرات رنگدانه های پوست را از بین برده، چین و چروک ها را کاهش دهد و آثار خورشید را از بین ببرد. برای نتیجه ی بهتر ممکن است بخواهید لایه برداری را یکبار دیگر پس از سه تا شش ماه انجام دهید.

یک بار لایه برداری عمیق چین و چروک ها را از بین می برد و پوست را سفت تر می کند. به طور معمول یک فرد نمی تواند لایه برداری عمیق را تکرار کند.

تیپ پوستی شما، مراقبت های پوستی قبل و بعد از لایه برداری، تجربه ی پزشک شما و سبک زندگیتان پس از لایه برداری می تواند بر نتیجه تاثیرگذار باشد. بعضی مشکلات پوستی پاسخ بهتری به لایه برداری شیمیایی می دهند. افراد با پوست روشن تر که پس از درمان کمتر در معرض نور خورشید قرار می گیرند نتیجه ی بهتری می گیرند.

تعییر در رنگ پوست که به دلیل بالارفتن سن یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید، حاصل می شود ممکن است پس از لایه برداری شدیدتر شود. لایه برداری شیمیایی راه حلی دائمی برای این نوع مشکلات نیست.

خطرات:

به طور معمول هرچه عمق لایه برداری بیشتر باشد خطرات آن بیشتر می شود. لایه برداری شیمیایی ممکن است باعث موارد زیر شوند:

قرمزی: انتظار میزانی از قرمزی پوست پس از لایه برداری را داشته باشید. با لایه برداری های عمیق تر و نوع خاصی از پوست، قرمزی می تواند شدت یابد. ممکن است پس از چند هفته محو شود یا برای چند ماه باقی بماند.

تغییر رنگ پوست : ناحیه ی درمان شده ممکن است تیره تر یا روشن تر از سایر نواحی شود.

پوسته پوسته شدن.

ورم کردن، به خصوص اطراف چشم ها.

جای زخم.

واکنش آلرژیک به مواد شیمیایی.

عفونت. افرادی که سابقه ی تبخال دارند بیشتر در معرض آن هستند.

افزایش حساسیت به نور خورشید.

تومورهای سرطانی با لایه برداری های عمیق.

در موارد محدودی، لایه برداری عمیق با فنول می تواند باعث مشکلات جدی تری حین درمان از قبیل ایست قلبی، کلیه ها یا کبد شود.

بررسی ها و تفکرات و انتظارات:

لایه برداری شیمیایی برای جراحات و از بین بردن لایه های بالایی پوست، طراحی شده است. شما باید خود را برای ظاهر پوستتان پس از لایه برداری و در حین التیام آماده کنید. همچنین باید خود را برای استفاده از لوازم آرایشی جهت کم کردن اختلاف میان ناحیه ی تحت درمان و دیگر نواحی آماده نمایید.

این بسیار مهم است که پزشکتان را از انتظارات خود نسبت به درمان مطلع سازید. شما ممکن است تا چند هفته یا چند ماه نتایج را نبینید.

گزینه ها برای بازسازی پوست:

لایه برداری شیمیایی، درم ابریژن و بازسازی به وسیله ی لیزر متداول ترین راه ها برای بهبود بافت و ظاهر پوست هستند. اگرچه این تکنیک ها از متدهای مختلفی استفاده می کنند، معمولا تاثیر مشابهی روی پوست دارند. آن ها لایه های بالایی پوست را تخریب کرده و از بین می برند و اجازه می دهند پوست جدید جایگزین شود.

هیچ کدام از تکنیک ها از دیگری بهتر نیست. لیزر اگر به وسیله ی جراحی باتجربه انجام شود، می تواند دقیق تر از لایه برداری شیمیایی یا درم ابریژن باشد، اما انتخاب تکنیک به ناحیه ای که می خواهید تحت درمان قرار گیرد، نوع پوست شما و شرایط پوستیتان، تجربه ی پزشک و اولویت های شما بستگی دارد. بعضی افراد ممکن است با استفاده از بیش از یک تکنیک نتایج بهتری به دست آورند.

 

منبع : Webmed.com

 

ورود به صفحه مربوط به آگهی