اگر افزایش سن، آکنه یا در معرض آفتاب قرار گرفتن باعث ایجاد لک، زخم، چین و چروک و یا خطوط در صورت شما شده بازسازی پوست با لیزر کمک می کند که پوست شما ظاهری جوان تر و سالم تر بیابد.

 • بازسازی پوست با لیزر - مدیکال آف
 • بازسازی پوست با لیزر - مدیکال آف
 • بازسازی پوست با لیزر - مدیکال آف
 • بازسازی پوست با لیزر - مدیکال آف
 • بازسازی پوست با لیزر - مدیکال آف
 • بازسازی پوست با لیزر - مدیکال آف
 • بازسازی پوست با لیزر - مدیکال آف
 • بازسازی پوست با لیزر - مدیکال آف
 • بازسازی پوست با لیزر - مدیکال آف
 • بازسازی پوست با لیزر - مدیکال آف

بازسازی پوست به وسیله ی لیزر، پوست را به دقت به صورت لایه به لایه می زداید. سلول های پوستی جدید که در دوره ی التیام به وجود می آیند، ظاهری جوان تر و سفت تر به پوست می دهند. این فرایند می تواند به تنهایی یا به همراه دیگر جراحی های زیبایی انجام شود.

 

آماده شدن برای لیزر

آماده شدن برای لیزر با مشورت با جراح زیبایی یا متخصص پوست آغاز می شود تا مشخص شود شما گزینه ی خوبی برای این کار هستید یا خیر.

اگر تاول تبخالی یا تب تبخالی اطراف دهان خود دارید، با پزشکتان در میان بگذارید. لیزر می تواند در افرادی که در معرض خطر هستند باعث شیوع این موضوع شود.

اگر تصمیم به بازسازی پوست با لیزر گرفتید، پزشک شما باید از شما بخواهد که از داروها و مکمل ها مثل آسپیرین، ایبوبروفن یا ویتامین E، استفاده نکنید. مصرف این مواد تا ده روز پیش از جراحی می تواند باعث لخته شدن خون گردد.

اگر سیگار می کشید باید آن را از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از پروسه، متوقف کنید. سیگار کشیدن می تواند دوره ی درمان را طولانی کند.  

پزشک شما باید پیشاپیش درمان با آنتی بیوتیک را برای جلوگیری از عفونت باکتریایی و همچنین اگر در معرض تبخال هستید، داروهای ضد ویروس را تجویز کند.

 

در دوره ی درمان و پس از آن چه انتظاری داریم؟

بازسازی به وسیله ی لیزر توسط جراح زیبایی یا متخصص پوست انجام می شود. این یک فرایند سرپایی است به این معنی که احتیاجی به بستری شبانه نیست.

پزشک ممکن است تنها چین و چروک های دور چشم، دور دهان یا پیشانی و یا آکنه کل صورت را درمان کند. برای نواحی کوچک، پزشک ممکن است ناحیه را با بی حسی موضعی بی حس کند. اگر کل صورت تحت درمان باشد ممکن است به بی هوشی نیاز داشته باشید.

درمان بخش هایی از صورت، حدود 30 تا 45 دقیقه زمان می برد و درمان کل صورت تا دو ساعت.

در ادامه ی فرایند لیزر، پزشک ناحیه ی تحت درمان را باند پیچی می کند. پس از 24 ساعت شما باید ناحیه ی درمان شده را چهار تا پنج بار در روز تمیز کرده و از پمادهایی از قبیل وازلین برای جلوگیری از شکل گیری دلمه، استفاده کنید.

ورم پس از بازسازی به وسیله ی لیزر طبیعی است. پزشک شما ممکن است استروییدها را برای کنترل ورم اطراف چشم تجویز کند. خوابیدن روی ناحیه ی درمان شده نیز می تواند باعث ورم بیشتر گردد.

ممکن است پس از 24 تا 72 ساعت از فرایند، احساس سوزش یا خارش کنید. پس از پنج تا هفت روز پوست شما خشک شده و می افتند.

با توجه به مشکلی که درمان شده، دوران نقاهت 10 تا 21 روز است. زمانی که پوست بهبود یافت می توانید از لوازم آرایشی فاقد چربی برای کم کردن قرمزی استفاده کنید. این قرمزی پس از دو تا سه ماه محو می شود.

همچنین ممکن است توجه کنید که پوستتان پس از جراحی روشن تر شده است. بسیار مهم است که که از ضدآفتاب های طیف گسترده استفاده کنید که اشعه های ماورا بنفش B و ماورا بنفش A را جدا می کنند تا در آن زمان از پوستتان محافظت کنند. پس از انتخاب ضد آفتاب، به دنبال نوعی با SPF30 یا بالاتر باشید. زمان قرار گرفتن در نور خورشید را به خصوص بین ساعات 10 صبح تا 2 بعد از ظهر کم کنید و لباس های پوشیده مانند پیرهن آستین بلند، شلوار و کلاه نقاب دار بپوشید.

همچنین مهم است که پوست تازه را به خوبی مرطوب نگه دارید. اگر از محصولات با گلیسولیک اسید استفاده می کنید، می توانید استفاده از آن ها را حدود شش هفته بعد، زمانی که پزشک اجازه داد، آغاز کنید.

 

مزایا و معایب بازسازی با لیزر

اگرچه بازسازی پوست نمی تواند پوستی عالی بسازد اما می تواند ظاهر پوستتان را بهبود ببخشد،خطرات بالقوه ی این فرایند شامل موارد زیر است:

 • سوختگی یا آسیب های دیگر ناشی از گرمای لیزر
 • به جا ماندن اثر زخم
 • تغییر در رنگدانه های پوست، شامل نواحی با پوست روشن تر یا تیره تر
 • دوباره فعال کردن تاول های تبخالی
 • عفونت باکتریایی

 

منبع : Webmed.com