پوست یک اندام بدون درز است، مانند یک لباس زیبا که از دارایی های ارزشمند محافظت می کند. یک تکه ابریشم را تصور کنید تنها یک پارگی کوچک می تواند تفاوت زیادی در ظاهر آن ایجاد کند. برای پوست نیز اینچنین است. هرگونه سوختگی، جراحت، یا زخم های دیگر مانند جراحی می تواند باعث اسکار شود.

  • میکرونیدلینگ - مدیکال آف
  • میکرونیدلینگ - مدیکال آف
  • میکرونیدلینگ - مدیکال آف
  • میکرونیدلینگ - مدیکال آف
  • میکرونیدلینگ - مدیکال آف
  • میکرونیدلینگ - مدیکال آف
  • میکرونیدلینگ - مدیکال آف
  • میکرونیدلینگ - مدیکال آف
  • میکرونیدلینگ - مدیکال آف
  • میکرونیدلینگ - مدیکال آف

اگر یک اسکار کوچک باشد یا در محلی قرار گرفته باشد که به راحتی بتوان آن را پوشاند، بد نیست. اما اگر چنین نباشد، ممکن است درباره ی راهی برای درمان آن بپرسید، راهی جز پوشاندن زیر لباس که آن را از بین ببرد یا حداقل ظاهرش را تغییر دهد،نیست.

حقیقت این است که اسکار هیچگاه کاملا از بین نمی رود. اما روش هایی وجود دارد که می تواند سایز آن را کوچک و ظاهرش را تغییر دهد.

 

اسکار چگونه به وجود می آید؟

اسکار قسمتی از فرایند طبیعی درمان پس از یک جراحت است. ظاهر و درمان آن به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

عمق و سایز زخم یا بریدگی و محل جراحت مهم است. همچنین سن، ژن ها، جنسیت و پیشینه ی شما نیز مهم است.

 

انواع اسکارها کدامند؟

اسکار کلوییدی

این اسکارها نتیجه ی فرایند التیام بیش از حد تهاجمی است. آن ها فراتر از آسیب اصلی گسترش می یابند. در طول زمان یک اسکار کلوییدی ممکن است مانع حرکت شود. درمان ها شامل جراحی برای برداشتن اسکار، تزریق استرویید یا استفاده از ورق های سیلیکونی برای صاف کردن اسکار می شود. کلوییدهای کوچک تر می توانند با سرما درمانی (سرما درمانی به وسیله ی نیتروژن مایع) درمان شوند. شما همچنین می توانید به وسیله ی درمان با فشار یا ژل سیلیکونی زمانی که مجروح شده اید، از شکل گیری کلویید جلوگیری کنید. اسکار کلویید بیشتر در افراد با پوست تیره شایع است.

اسکار ضد انعقاد

اگر پوست شما بسوزد، ممکن است دچار زخم انسدادی شود. این اسکار پوست را سفت می کند که می تواند توانایی شما در حرکت را مختل کند. اسکار انسدادی می تواند عمیق تر شود و ماهیچه و اعصاب را تحت تاثیر قرار دهد.

اسکار هایپرتوفیک

این ها زخم هایی قرمز رنگ هستند که به کلوییدها شبیه می باشند اما فراتر از آسیب اصلی گسترش نمی یابند. درمان ها شامل تزریق استروییدها برای کاهش التهاب و ورق های سیلیکونی برای صاف کردن اسکار می شوند.

اسکار آکنه

اگر آکنه ی شدید داشته اید، احتمالا اسکارهایی برای اثبات آن دارید. انواع زیادی از اسکار آکنه وجود دارد، اعم از چاله های عمیق یا زخم هایی که با زائده ها و لبه های سیاه ظاهر می شوند. گزینه های درمان به نوع اسکار آکنه ای که دارید بستگی دارد.

 

درمان های ممکن برای اسکار چیست؟

کرم ها، پماد ها یا ژل های با نسخه یا بدون نسخه.

این محصولات می توانند برای درمان اسکارهایی که به وسیله ی بریدگی یا دیگر جراحت ها و زخم ها ایجاد شده اند، استفاده شوند. اگر شما تحت درمان جراح پلاستیک هستید و اسکار شما از جراحی زیبایی یا پلاستیک است، از جراح خود درباره ی درمان بدون نسخه بپرسید. اگر نه، نسخه هایی هستند که ممکن است کمک کنند. اغلب درمان ها می توانند شامل استروییدها یا کرم های آنتی هیستامین مشخصی باشند که باعث سوزش و خارش شده و بسیار حساسند. به همین ترتیب اگر اسکار ناشی از آکنه شدید دارید، از متخصص پوست خود درباره ی درمان بپرسید. پزشک شما می تواند درمان با فشار یا ورق های ژل سیلیکونی را برای درمان یا پیشگیری، پیشنهاد یا استفاده کند.

 

جراحی حذف یا درمان

با توجه به مورد خاص شما راه های زیادی برای درمان اسکارهای عمیق تر وجود دارند. این ها شامل گرافت پوست، برداشتن، درماباسیون یا جراحی لیزر می شوند. در گرافت پوست جراح از پوست ناحیه ی دیگری از بدن شما استفاده می کند. این مورد اغلب برای افراد که سوختگی دارند استفاده می شود. اگر اسکاری دارید که عملکرد را مختل می کند، جراحی کمک می کند که مشکلات عملکردی حل شود. اگر اخیرا جراحی داشته اید که باعث اسکار شده است، بهتر است حداقل یک سال  پیش از تصمیم گیری برای درمان آن صبر کنید. بسیاری از اسکارها با گذشت زمان محو یا کمتر قابل توجه می شوند.

 

تزریق

شما می توانید تزریق استرویید را برای اسکارهایی که برآمدگی دارند، مانند کلویید ها یا انسدادی ها دریافت کنید. پزشک شما ممکن است این درمان را به تنهایی یا با درمان های دیگر به کار برد.انواع دیگر تزریق مانند کلاژن یا پرکننده های دیگر نیز می توانند برای بعضی انواع اسکارهایی که فرو رفتگی دارند مناسب باشند، اگرچه این ها معمولا درمانی دائمی نیستند.

 

منبع : Webmed.com

 

ورود به صفحه مربوط به آگهی