اگر شما خانم هستید و مقدار زیادی مو در قسمت هایی از بدنتان می روید که برای آقایان طبیعی است، مانند پشت لب بالایی، چانه، روی قفسه سینه یا پشت کمر، به یک اختلال به نام هیرسوتیسم مبتلا هستید. موها در این شرایط اغلب تیره و ضخیم هستند و با موهای نازک و ظریف و "کرکی مانند" که سطح بدن را می پوشانند، متفاوت اند...

  • رویش مو بیش از حد در زنان - مدیکال آف
  • رویش مو بیش از حد در زنان - مدیکال آف
  • رویش مو بیش از حد در زنان - مدیکال آف
  • رویش مو بیش از حد در زنان - مدیکال آف
  • رویش مو بیش از حد در زنان - مدیکال آف
  • رویش مو بیش از حد در زنان - مدیکال آف
  • رویش مو بیش از حد در زنان - مدیکال آف
  • رویش مو بیش از حد در زنان - مدیکال آف

در حدود %5 زنان در امریکا به هیرسوتیسم مبتلا هستند.

 

علل هیرسوتیسم

  • این عارضه اغلب ژنتیکی یا هورمونی است و یا بر اثر مصرف داروها بوجود می آید

ژن ها : گاهی اوقات هیرسوتیسم در یک خانواده مشاهده می شود. اگر مادر یا خواهر شما هیرسوتیسم داشته باشد، احتمال زیادی وجود دارد که شما هم به آن مبتلا شوید. همچنین این عارضه در زنانی که در خاورمیانه، آسیای جنوبی و منطقه مدیترانه هستند بیشتر مشاهده می شود.

هورمون ها : در بیشتر اوقات این عارضه با سطح بالای هورمون مردانه (آندروژن) در ارتباط است. طبیعی است که بدن خانم ها این هورمون را بسازد اما سطح پایین آن باعث روییدن موهای اضافی نمی شود. زمانی که مقدار آن در بدن بالا برود، می تواند باعث هیرسوتیسم و مشکلات دیگر مانند آکنه، صدای زمخت و کوچکی سینه ها گردد.

 

بالا بودن سطح هورمون مردانه و هیرسوتیسم در خانم ها با شرایط زیر بسیار رایج است:

سندروم تخمدان پلی کیستیک، که باعث ایجاد کیست های کوچک یا کیسه های پر از مایع بر روی تخمدان ها می شود.

سندروم کوشین که زمانی بوجود می آید که سطح هورمون استرسِ کورتیزول برای مدت زمان طولانی در بدن بالا باشد.

وجود تومور در غدد فوق کلیه (که باعث ساخته شدن هورمون هایی مانند کورتیزول می شود) یا در تخمدان ها

 

مصرف دارو

بعضی از دارو ها می توانند سطح هورمون ها را در بدن تغییر دهند و همین امر باعث روئیدن موهای زائد بر روی صورت یا بدن شود.مانند روگین( ماینوکسیدیل)و یا دارویی به نام دانوکرین (دانازول) که برای بیماری آندومتریوز یا همان رشد بافت های داخلی رحم در خارج از آن، تجویز می شود.

درمان ها

اگر موهای صورت و بدن شما بیش از چیزی است که انتظار دارید، چندین راه وجود دارد که می توانید آن ها را ازبین ببرید.

کاهش وزن

اگر اضافه وزن داشته باشید و مقداری از وزن خود را کاهش دهید، بدن شما مقدار کمتری هورمون مردانه تولید می کند و باعث می شود که موهای کمتری نیز بر روی صورت و بدن شما رشد کند.

اصلاح کردن

شما می توانید موهای زائد خود را با تیغ یا وسایل اصلاح الکتریکی از بین ببرید. ممکن است نیاز باشد تا روزانه اصلاح کنید تا موهای ریز زبر نداشته باشید. برخی افراد به دلیل اصلاح بیش از حد دچار سوختگی می شوند که کرم های تسکین دهنده می تواند به آن ها کمک کند.

کندن مو با موچین یا بند انداختن

راه های مختلفی برای خارج کردن مو از ریشه وجود دارد. شما می توانید از موچین استفاده کنید یا از کسی بخواهید تا برای شما بند بیندازد یعنی با یک نخ بلند و محکم حلقه درست کنند و موهای زائد را خارج کنند. این روش ها می توانند دردناک باشند و باعث قرمزی پوست شوند.

اپیلاسیون با وکس

یک راه سریع برای از خارج کردن حجم زیادی از موهای زائد از ریشه به وسیله وکس گرم است. اغلب این کار در آرایشگاه ها انجام می گیرد،وکس روی پوست قرار داده می شود و با سرعت برداشته می شود این روش نیز می تواند دردناک باشد و باعث قرمزی پوست شود.

کرم

برخی از کرم ها مواد شیمیایی قوی دارند که به آن ها کرم های پاکسازی کننده می گویند. شما کرم را روی پوست می زنید، مدتی صبر می کنید و بعد آن را پاک می کنید و به همراه آن موها نیز جدا شده و پاک می شوند.کرم ها ممکن است باعث تحریک پوست های حساس شود،بنابراین قبل از استفاده آن روی محدوده بزرگی از بدن، مقدار کمی را روی یک نقطه از پوست خود تست کنید.

الکترولیز

شما می توانید موهای زائد خود را به خوبی به وسیله الکترولیز از بین ببرید. این یک روش گران قیمت است که به وسیله جریان الکتریکی موها را از ریشه از بین می برد. بعد از چندین بار تکرار این فرآیند رشد موها در آن ناحیه متوقف می شود.

لیزر موهای زائد

گرمای اشعه لیزر می تواند باعث از بین رفتن موها شود لازم است این فرآیند چندین بار تکرار گردد اما ممکن است موها دوباره رشد کنند،ریشه موها هدف لیزر هستند پس این کار می تواند دردناک باشد یا موجب آسیب رسیدن به پوست یا زخم شدن آن شود.

مصرف دارو

پزشکان می توانند داروهایی تجویز کنند که باعث تغییر روش روئیدن موهای بدن شما شوند اما وقتی مصرف داروها را متوقف کنید، موهای زائد مجددا رشد می کنند.

داروهای جلوگیری از بارداری باعث کاهش تولید هورمون مردانه در بدن می شوند. با مصرف منظم آن ها می توانید موهای صورت و بدن خود را کاهش دهید.

آنتی آندروژن های مسدود کننده نیز می تواند باعث کاهش تولید هورمون های مردانه در بدن شوند و در نتیجه رویش موها را در مدت مصرف کاهش دهند.

کرم وانیکا (افلورنیتین) یک کرم صورت است که باعث کاهش  سرعت رشد موها می شود.

 

ورود به صفحه مربوط به آگهی

منبع : Webmed.com