آخرین کشف محققان درباره اینکه چرا آنها که صبحانه می خورند لاغرترند

بهترین صبحانه: نان و چای شیرین!

آنها که دنبال لاغری اند، از کربوهیدرات ها فراری هستند؛ در حالیکه متخصصان به افرادی که خواهان کاهش وزن هستند خوردن مقداری کربوهیدرات در وعده صبحانه را توصیه می کنند. مصرف صبحگاهی کربوهیدرات ها همچنین به کنترل بهتر قند خون کمک می کند.

 

  • لاغری و صبحانه - مدیکال آف
  • لاغری و صبحانه - مدیکال آف
  • لاغری و صبحانه - مدیکال آف
  • لاغری و صبحانه - مدیکال آف

دهه هاست اثبات شده افرادی که صبحانه نمی خورند بیشتر در خطر ابتلا به چاقی و دیابت نوع دو هستند. حتی داده های موثقی نشان می دهند که میان کسانی که صبحانه می خورند، افرادی که صبحانه شان حاوی کربوهیدرات بیشتری است از افرادی که صبحانه با کربوهیدرات کمتر مصرف می کنند از سلامت بیشتری برخوردار می شوند.

مشاهدات تاثیر نخوردن صبحانه، متاسفانه فقط در همان حد مشاهده باقی مانده اند. مکانیسم این اتفاق روشن نیست. آیا واقعا نخوردن صبحانه باعث افزایش وزن به صورت مستقیم می شود یا به دلیل کنترل ضعیف قندخون این اتفاق می افتد. جالب است که بسیاری از مردم معتقدند که این رابطه می تواند بالعکس باشد. یعنی افرادی که اضافه وزن یا دیابت نوع دو دارند برای کاهش وزن یا کاهش قندخون صبحانه نمی خورند! یک مسئله مرغ و تخم مرغ واقعی.

اما طی پنج سال گذشته، گروه های مطالعاتی مختلفی تحقیقات متفاوتی انجام داده اند تا رابطه بین صبحانه و کنترل قندخون بصورت خاص مشخص شود. آنها کشف خود را با عنوان «اثر جانبی غذایی» توصیف کرده اند: کسانی که در حالت کلی صبحانه می خورند –و در حالت خاص برای صبحانه کربوهیدرات مصرف می کنند- با خوردن کربوهیدرات ها در وعده ناهار و شام جهش قندخون کمتری دارند.

از آنجا که افزایش ناگهانی قندخون همیشه با جهش آزادسازی انسولین –هورمون آنابولیک که باعث افزایش ذخیره چربی های سرد می شود که سوزاندن و تبدیلشان به انرژی کار دشواری است– همراه است، خودتان می توانید متوجه شوید که این مسئله بعد از غذا خوردن چقدر می تواند خطر افزایش وزن را تشدید کند.

عجیب تر اینکه محققان دریافته اند که اثر جانبی غذایی همان قدر برای افراد لاغر و چاق اتفاق می افتد که برای افراد مبتلا به دیابت نوع دو. یافته های دانشمندان تفاوت حساسیت به انسولین، بعد از صرف ناهار در روزهای بدون صبحانه در مقایسه با روزهای با صبحانه را برای افراد با دیابت نوع دو را ثابت کرده است.

اکثر گروه های تحقیقاتی اثر جانبی غذایی را با بررسی آن بر روی گروه های مختلف که با ناهار و شام حاوی کربوهیدرات تغذیه شده اند مورد آزمایش قرار دادند. در وعده ناهار برخی روزها، داوطلبان بشقاب بزرگی از پاستا یا مخلوطی از کربوهیدرات ها را بدون صرف صبحانه دریافت نمودند. روز دیگر همان گروه ناهاری یکسان را بعد از صرف صبحانه ای حاوی کربوهیدرات های کمتر سالم مانند نان سفید، مربا، آب پرتقال، کلوچه با شیر و امثالهم دریافت کردند. طی مدت آزمایشات سطح قندخون، انسولین و سایر هورمون های مرتبط با اشتها در داوطلبان اندازگیری می شد.

در نهایت معنای اثر جانبی غذایی چیست؟ روشی که بدن ما کالری ها را در حالت کلی می سوزاند (و کربوهیدرات ها را در حالت خاص) مشروط به صرف صبحانه در آن روز است. در واقع این بدان معنی است که «اثر قندخون»  هر غذای کربوهیدراتی به بیش از فقط خصوصیات خود آن غذا وابسته است. مقدار فیبر، شکر و نوع شکر موجود در آن اهمیت دارند. اثر قندخون ظاهرا به اینکه فرد صبحانه مصرف کرده نیز وابسته است.

پس اگر شما به یک زندگی با رژیم سفت و سخت کربوهیدرات پایین متعهد هستید، اثر جانبی غذایی به سراغتان خواهد آمد.  اگر قند خونتان بطور ناگهانی تغییر نمی کند، نیاز ندارید با خوردن صبحانه حاوی کربوهیدرات ها از خودتان در برابر این معضل محافظت کنید. اما اگر به دنبال راه سالم تری برای گنجاندن کربوهیدرات ها در رژیم غذایی تان هستید –چه رژیم های حاوی غلات یا رژیم های شامل میوه های خشک، موز و کدو- باید به فکر استراتژی مصرف و بهینه سازی وعده صبحانه باشید. بدانید که حذف صبحانه به قصد نگهداشتن کالری برای وعده های بعدی بیش از فایده، ضرر خواهد داشت.

توصیه متخصصان، مصرف کربوهیدرات ها با فیبر بالا، حداقل فرآوری و شکر پایین برای قرار گرفتن در وعده صبحانه است.

نمونه هایی از این صبحانه های مغذی را در زیر می بینید:

نان جوانه جو به همراه پوره آووکادو، گوجه فرنگی و تخم مرغ

نان سبوس دار با کره بادام زمینی و توت

لوبیا سیاه، تخم مرغ و آووکادو

جوی دو سر به همراه تخمه کدو تنبل، مغزها و دارچین

ماست زده شده با برش های موز یا دانه های انار به همراه یک سوم پیمانه سریال سبوس دار کم شکر

 

منبع: webmed.com