هفته ای چقدر می توانید وزن کم کنید تا سالم بمانید؟

اگر دنبال رسیدن به فرم بدنی دلخواهتان با از بین بردن چربی ها به همراه ساختن عضله هستید، احتمالا آنقدرها که فکر می کنید زمان نمی برد. تغییرات کوچک سبک زندگی می تواند منافع بزرگی برایتان به ارمغان بیاورد.

تبلیغاتی که درباره شیوه های مختلف کاهش وزن وجود دارد، ادعا می کند شما می توانید طی یک هفته با ترکیبی از ورزش، نوشیدن آب فراوان و تغییر رژیم غذایی چندین کیلو وزن کم کنید. اما اصرار بر کاهش وزن با این سرعت می تواند به سلامت آسیب بزند.

مثلا رژیم غذایی مبتنی بر گرسنه نگهداشتن بدن از مواد مغزی مورد نیاز (به اسم اجتناب از تولید کالری) در درازمدت نتیجه خاصی ندارد چون افرادی که سریع وزن کم می کنند دوباره دچار افزایش وزن می شوند. محققان نشان داده اند تنها پنج درصد از کسانی که با رژیم های زود بازده وزن کم کرده اند توانسته اند آن را حفظ کنند زیرا سایرین به عادات سابق تغذیه ای و ورزشی خود بازگشته اند.

همچنین با رژیم های زود بازده، کیلوهایی که از دست می دهید لزوما همان چربی هایی نیستند که می خواستید از دستشان خلاص شوید.

وقتی مقدار زیادی وزن را در زمانی کم از دست می دهید بدن شما فکر می کند در حالت قحطی بسر می برید. پس به جای سوزاندن کالری، آنها را بصورت چربی نگه می دارد. وقتی ترازو کاهش وزن را نمایش می دهد، در واقع آن ها آب یا حتی عضلات از دست رفته بدن شما هستند. و مشکل وقتی پیچیده تر می شود که با از دست دادن عضلات سوزاندن کالری ها سخت تر می شود.

مایوکلینیک پیشنهاد می کند هفته ای نیم تا یک کیلو گرم کاهش وزن داشته باشید. این مقدار زیاد به نظر نمی رسد اما به این ترتیب طی یک سال می توانید بین 24 تا 48 کیلو گرم وزن کم کنید.

به گفته متخصصان روند ساختن عضلات، هرچند لزوما طی مدت طولانی باقی نمی ماند اما ممکن است هر هفته مقداری وزن بابت عضلات بدست آورید. پس خوراک می تواند به اندازه زدن وزنه در زمان تمرینات مهم باشد.

می توانید هرچقدر می خواهید ورزش کنید اما اگر کالری و مواد غذایی پر مصرف را به میزان کافی دریافت نکنید، نمی توانید عضله بسازید. زمان غذا خوردن و آنچه که می خورید بر نتیجه صرف ارجحیت دارد. دریافت پروتئین مهم است و تخم مرغ منبع بهتری نسبت به گوشت قرمز و ماهی است. همچنین دریافت برنامه حجم سازی و مقید بدون به آن اهمیت دارد.

 

 منبع: webmed.com

ورود به صفحه مربوط به آگهی