روش جدید کاهش وزن (کاهش استرس در خانواده)

یک زندگی بدون برنامه و گیج کننده می تواند وزن افراد خانواده شما را تحت تاثیر قرار دهد. مطالعات نشان می دهد استرس مزمن می تواند باعث ترشح زیاد هورمون کورتیزول در بدن شود. این هورمون باعث افزایش اشتها و در نهایت پرخوری می گردد.

باید خانواده خود را حتی برای 10 دقیقه هم که شده به آرامش دعوت کنید ، کنار هم بشینید ، صحبت کنید ، مجله بخوانید ، پیاده روی کنید و بطور کلی هر کاری که کمک می کند به شما برای توقف موارد استرس زا باید انجام دهید.

انجام موارد زیر به شما کمک می کند تا بر استرس خود و خانواده خود غلبه کنید :

 1. خواب کافی و به اندازه :

خواب بیش ازحدکم می تواند هر کسی را خسته و بدخلق کند ، سوخت و ساز بدن را کاهش دهد ، اشتها را افزایش دهد و موجب کاهش فعالیت بدنی شود. میزان خواب مناسب برای هر فرد بستگی به سن او دارد و به شرح زیر می باشد :

 • اطفال و کودک تا 6 سال : 11 تا 13 ساعت در روز
 • کودکان دبستانی : 10 تا 11 ساعت در روز
 • نوجوانان : 8 تا 10 ساعت در روز
 • بزرگسالان : 8 ساعت در روز

 

 1. رفع مشکلات مالی :

زمانی که شما به علت مشکلات مالی تحت استرس هستید این استرس نیز به کودکان شما نیز منتقل خواهد شد ، سعی کنید خوش بین باشید. از هزینه های اضافی مانند مسافرت های خارج از کشور یا مسافرت های داخل بکاهید و مسایل را روزانه حل کنید.

 1. عدم دعوای پدر و مادر در حضور بچه ها :

دعوای پدر و مادر هنگام حضور بچه ها بخصوص اطفال کمتر از 10 سال باعث افزایش استرس و عدم امنیت در بچه ها می گردد.

 1. مدیریت تاثیر دوستان بر فرزندان :

نوجوان بسیار تحت تاثیر دوستان خود می باشد و هرکاری که موجب صدمه به احساسات و یا اذیت آن ها از طرف دوستان گردد موجب ایجاد استرس و در نتیجه خوردن غذای بیشتر توسط آن ها می شود. بنابراین نقش والدین و مدیریت تاثیر دوستان بر بچه ها نقش اساسی در کاهش استرس آن ها دارد.

 1. رفع استرس های وارد شده از مدرسه به بچه ها :

در جامعه رقابتی ما نوجوانان درباره عملکرد خودشان در کلاس درس و ورزش و فعالیت بدنی نگران هستند. والدین می توانند کمک کنند که بچه ها فعالیت هایی را که در آن ها بهتر هستند و از آن ها لذت می برند را پیدا کنند. تشویق به تلاش سخت و تمرین زیاد ، جشن موفقیت های کوچک فرزندان در مدرسه و آموزش بچه ها برای سازماندهی کارهای مدرسه مثل تهیه لیست هفتگی و چک کردن مرتب آن ها در کاهش استرس فرزندانمان نقش مهمی خواهند داشت.

 1. رفع کسالت و انجام فعالیت بدنی منظم :

والدین باید برای فرزندان خود پس از ساعات مدرسه برنامه های تفریحی و فعالیت بدنی منظم داشته باشند که آن ها جذب کارهای بیهوده مثل خوردن تنقلات ، بازی های کامپیوتری و تماشای تلویزیون نشوند.

 1. عدم خوردن نامنظم وعده های غذایی :

حذف یا جایگزینی وعده های غذایی با تنقلات ، حفظ انرژی متعادل را در طی روز با مشکل مواجهه می کند که این امر اثر مستقیم در سلامتی افراد دارد. حفظ 3 وعده غذایی و دو میان وعده نیازهای غذایی همه خانواده ها را تامین می کند. مطالعات نشان داده اند که زمانیکه بچه ها در طی هفته چند وعده غذایی را با خانواده می خورند ، شادتر و سالم تر می باشند.

 1. عدم تغییر در روال طبیعی خانواده :

بچه های زیر 6 سال نمی توانند در مورد فشارها و استرس هایی که به آن ها وارد می شود ، صحبت کنند. آن ها فقط زمانیکه احساس ناخوشایندی داشته باشند در رفتارشان واکنش نشان می دهند. هرگونه تغییر در روال طبیعی خانواده مثل یک مدرسه جدید ، کار جدید برای پدر یا مادر ، مهاجرت و... می تواند اثر مستقیم در دنیای بچه ها بوجود آورد. انجام رفتارهای روزانه و همیشگی مثل خوردن غذا در زمان های مشخص و قبلی ، خواندن کتاب و پیاده روی بعد از ظهر می تواند درایجاد حس بهتر در تغییرات زندگی به بچه ها کمک کند.

 1. عدم استفاده از تلوزیون و بازی های کامپیوتری بیش از2 ساعت در روز :

تلویزیون و بازی های کامپیوتری باعث ایجاد استرس و هیجان در بچه ها می شوند و علاوه بر آن  باعث مصرف بیشتر تنقلات توسط آن ها می گردد. والدین با محدود کردن حداکثر زمان 2 ساعت برای تلویزیون و بازی های کامپیوتری در روز و عدم اجازه به غذاخوردن در جلوی تلویزیون می توانند از اثرات بد آن ها بکاهند.

 1. استفاده از طبیعت و درختان سرسبز :

قدم زدن و راه رفتن خانواده در محیط طبیعت و کنار درختان کمک زیادی به کاهش استرس و به تبع آن کمک زیادی به کاهش وزن شما می کند. امیدواریم با استفاده از این ده توصیه زندگی شاد و آرام و کم استرسی داشته باشید و با کاهش وزن به وزن ایده آل خود و خانواده خود دست یابید.     

 

منبع: webmed.com

ورود به صفحه مربوط به آگهی