لیپوساکشن: آنچه باید بدانید !!

لیپوساکشن یک عمل زیبایی است که چربی هایی را که به نظر می رسد با رژیم غذایی و ورزش نمی توانید از شر آن ها خلاص شوید را خارج می کند.

  • لیپوساکشن - مدیکال آف
  • لیپوساکشن - مدیکال آف
  • لیپوساکشن - مدیکال آف
  • لیپوساکشن - مدیکال آف
  • لیپوساکشن - مدیکال آف
  • لیپوساکشن - مدیکال آف

یک جراح پوست یا پلاستیک معمولا این عمل را بر روی پهلوها و شکم، ران ها، باسن یا صورت شما انجام می دهد تا فرم بدنی زیباتری پیدا کنند. اما لیپوساکشن می تواند با جراحی های دیگری مانند کشیدن پوست صورت، کاهش سایز سینه ها و فرم دهی به شکم انجام شود.

آیا من برای این کار مناسبم؟

شما باید انتظارات واقع گرایانه داشته باشید. لیپوساکشن نمی تواند باعث رهایی شما از سلولیت بشود. پس اگر شما امیدوارید بعد از جراحی هیچ چربی نداشته باشید، شانسی برای آن ندارید. لیپوساکشن یک عمل جراحی است و ریسک هایی دارد، پس لازم است که شما از سلامتی خوبی برخوردار باشید تا ریسک ها به حداقل برسند. یعنی شما باید حداقل :

تا 30 درصد وزن ایده آل خود اضافه وزن داشته باشید.

پوستی محکم و قابل ارتجاع داشته باشید.

مواد مخدر استفاده نکنید.

پزشکان در صورتی که مشکلاتی در جریان خون یا بیماری های قلبی ،قندخون و یا سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید این عمل را توصیه نمی کنند.

 

پیش از عمل چه چیزهایی را باید بدانم؟

قدم اول مشاوره با جراح خودتان است. در مورد اهداف، گزینه های مختلف، ریسک ها، مزایا و هزینه های آن صحبت کنید. و همه سوالات خود را بپرسید.

اگر تصمصم گرفتید لیپوساکشن را انجام دهید، جراح شما دستور العمل آماده شدن برای آن را به شما می دهد. این دستور العمل می تواند شامل رژیم غذایی و محدودیت استفاده از الکل باشد. درباره آلرژی های خود و هرگونه دارویی که مصرف می کنید حتی داروهای بدون نسخه و یا مکمل های گیاهی به پزشک خود بگویید. ممکن است پزشک از شما بخواهد مصرف داروهایی مانند رقیق کننده های خون و مسکن ها را از چند هفته قبل عمل قطع کنید.

 

انتظار چه چیزی را داشته باشم؟

عمل لیپوساکشن ممکن است در مطب دکتر یا مرکز جراحی انجام شود. مطمئن شوید مکان عمل جراحی شما جایی معتبر بوده، استانداردهای حرفه ای آن، امنیت و نتایج خوبش زبان زد باشد.

شما روز بعد از عمل جراحی مرخص می شوید. مطمئن شوید کسی باشد که شما را به خانه برساند (اگر شما چربی زیادی برای برداشتن داشته باشید این عمل در بیمارستان انجام می شود و به همین دلیل ممکن است یک شب بیشتر بستری شوید)

قبل از شروع لیپوساکشن، ممکن است پزشک شما محل هایی از بدنتان را که قرار است مورد جراحی قرار بگیرند را علامت بزند. همچنین ممکن است از بدن شما عکس بگیرد تا بعدا برای مقایسه قبل و بعد از عمل از آن ها استفاده کند.

بعد از آن شما تحت بی هوشی عمومی قرار می گیرید، یعنی شما در حین عمل بیدار نیستید، یا ممکن است تحت بی حسی موضعی قرار بگیرید به این معنی که حین عمل بیدار هستید اما دردی را احساس نمی کنید.

 

انواع لیپوساکشن

چند تکنیک متفاوت لیپوساکشن وجود دارد. اما چیزی که در بین آن ها یکسان است استفاده از یک تیوب باریک به نام کانول است که به یک دستگاه مکنده متصل می شود و چربی ها را از بدن شما ساکشن می کند.

لیپوساکشن Tumescent متداول ترین نوع آن است . جراح یک محلول استریل را به محل برداشتن چربی ها تزریق می کند. این محلول نوعی محلول نمکی است که از آب نمک به همراه لیدوکایین و اپینفرین تشکیل شده است. این محلول باعث می شود ساکشن چربی ها با خونریزی و درد کمتری همراه شود.

لیپوساکشن به کمک فراصوت یا UAL از انرژی امواج صوتی در زیر پوست برای شکستن دیوار سلول های چربی استفاده می کند. با این کار ابتدا چربی ها را به مایع تبدیل می کنند و سپس آن ها را ساکشن می کنند.

در لیپوساکشن از لیزر برای تولید انرژی زیاد که بتواند چربی ها را به حالت مایع در بیاورد استفاده می کنند.

 

زمان بهبودی چقدر است؟

ممکن است بسته به نوع لیپوساکشن شما، اصلا نیازی نباشد که در بیمارستان بستری شوید اما برای حداقل چند هفته باید انتظار کبودی، ورم و درد را داشته باشید.

جراح شما ممکن است از شما بخواهد برای 1 یا 2 ماه بعد از جراحی لباس فشرده سازی بپوشید تا ورم ها کنترل شوند.

همچنین ممکن است لازم باشد برای جلوگیری از ابتلا به عفونت آنتی بیوتیک نیز مصرف کنید. بیشتر افراد بعد از چند روز می توانند به سرکار بروند و فعالیت های معمول خود را بعد از 2 هفته از سر بگیرند. اما به هرحال هر فردی با دیگری متفاوت است.

سوالات خود را دقیقا در مورد دوره بهبودی از جراح بپرسید، سوالات می تواند شامل موارد زیر باشد:

چه داروهایی باید مصرف کنم؟

آیا نیاز به استفاده از بانداژ دارم؟

آیا بدنم بخیه می خورد و چه زمانی از بین می رود؟

از چه زمانی می توانم دوباره ورزش کنم؟

آیا نیاز است بعد از عمل دوباره برای ویزیت بیایم؟

ریسک های آن چیست؟

یک سری از ریسک ها هم مستقیما مربوط به عمل لیپوساکشن هستند که باید مراقب آن ها نیز باشید، مانند:

خونریزی

تجمع مایع (توده هایی از مایع زیر پوست تشکیل می شود)

عفونت (باکتری های استرپتوکوکی و استاف)

آمبولی چربی (وقتی یک تکه کوچک چربی کنده شده و وارد جریان خون می شود)

واکنش به لیدوکایین

تغییر در میزان حساسیت پوست و بی حسی

آسیب به عصب ها، رگ های خونی، ماهیچه ها، ریه و اندام های شکمی

ریسک دیگر ایجاد لخته خون در رگ های عمیق است. لخته ها اگر به سمت قسمت های مختلف بدن مانند ریه حرکت کنند می توانند بسیار خطرناک باشند.

 

آیا نتیجه آن دائمی است؟

سلول های چربی در حین لیپوساکشن برای همیشه برداشته می شوند اما شما می توانید با سلول های چربی جدید که به قسمت های مختلف بدن می روند، دوباره اضافه وزن پیدا کنید. برای اینکه فرم جدید بدن خود را حفظ کنید، رژیم غذایی را دنبال کنید که شامل مقدار زیادی پروتئین بدون چربی، میوه ها و سبزیجات، غلات کامل و لبنیات کم چرب باشد و به طور منظم نیز ورزش کنید.

 

منبع: webmed.com