اگر مقدار زیادی پوست شل و اضافی در شکم خود داشته باشید که به ورزش و رژیم غذایی جواب نمی دهد، احتمالا به عمل شکم فکر کرده اید که پزشکان آن را ابدومینوپلاستی می نامند.این جراحی به وسیله ی خارج کردن چربی و پوست اضافه، شکم را صاف و ماهیچه های دیواره ی آن را سفت می کند.

 • ابدومینوپلاستی - مدیکال آف
 • ابدومینوپلاستی - مدیکال آف
 • ابدومینوپلاستی - مدیکال آف
 • ابدومینوپلاستی - مدیکال آف
 • ابدومینوپلاستی - مدیکال آف
 • ابدومینوپلاستی - مدیکال آف
 • ابدومینوپلاستی - مدیکال آف
 • ابدومینوپلاستی - مدیکال آف

این عمل مانند لیپوساکشن نیست اگر چه ممکن است لیپوساکشن را همزمان با عمل شکم انتخاب کنید. این یک عمل جراحی بزرگ است پس اگر به آن فکر می کنید باید پیش از تصمیم برای جلو رفتن، واقعیت های آن را بدانید.

 

چه کسانی بهترین کاندیداها برای عمل شکم هستند؟

عمل شکم برای زنان و مردانی که در سلامت کافی به سر می برند مناسب است.

زنانی که بارداری های زیاد داشته اند ممکن است این فرایند را برای سفت کردن ماهیچه های شکم و برداشتن پوست اضافه مفید بدانند.

عمل شکم همچنین برای مردان و زنانی که یکبار چاق شده اند و همچنان چربی اضافه و پوست شل اطراف شکم دارند، یک گزینه مناسب است.

 

چه کسانی نباید به عمل شکم فکر کنند؟

اگر زنی هستید که برنامه ای برای بارداری دارید، ممکن است بخواهید عمل شکم را به پس از بچه دار شدن موکول کنید. در جریان جراحی ماهیچه های عمودی سفت می شوند و بارداری های آتی می تواند آن ماهیچه ها را جدا کند.

 

آیا برای کم کردن برنامه طولانی مدت دارید؟

پس عمل شکم برای شما هم مناسب نیست. عمل شکم باید آخرین مرحله  باشد پس از اینکه از همه چیز خسته شده اید،نباید یک الزام برای کم کردن وزن باشد.

 

چگونه برای جراحی شکم آماده شویم؟

قدم اول انتخاب جراح و دیدار با او برای مشاوره است. در این دیدار شما درباره ی اهداف خود و گزینه های زیر صحبت خواهید کرد:

ابدومینوپلاستی کامل :

جراح، شکم شما را از استخوان لگن خواهد برید و سپس پوست، بافت و ماهیچه ها را اگر لازم باشد شکل خواهد داد. جراحی شامل حرکت دادن ناف شما می شود و ممکن است تا چند روز به لوله های تخلیه زیر پوستتان نیاز داشته باشید.

ابدومینوپلاستی جزیی یا کوچک :

ابدومینوپلاستی کوچک معمولا روی افرادی انجام می شود که ذخیره ی چربی آن ها زیر نافشان قرار گرفته باشد. در این روش، جراح معمولا نافتان را جابه جا نخواهد کرد و با توجه به مورد شما فرایند تنها تا دوساعت به طول می انجامد.

اگر سیگار می کشید احتمالا پزشک از شما می خواهد به مدت حداقل دو هفته قبل از جراحی تا دو هفته بعد از آن سیگار کشیدن را ترک کنید. قطع کردن سیگار تنها کافی نیست. شما باید کاملا سیگار کشیدن را متوقف کنید به این دلیل که سیگار کشیدن باعث عوارض بیشتر و کند شدن روند بهبودی می شود.

قبل از جراحی رژیم سخت نگیرید. وعده های متعادل و کامل بخورید. یک رژیم سالم به بهبودی بهتر شما کمک خواهد کرد.

به پزشک خود درباره ی تمام چیزهایی که مصرف می کنید از قبیل داروها، داروهای گیاهی و مکمل های دیگر بگویید. ممکن است جراح شما دستور دهد مصرف داروی خاصی را پیش و پس از جراحی متوقف کنید.

 

پیش از جراحی خانه ی خود را آماده کنید. شما به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 • بسته های یخ
 • لباس های راحت و گشاد که بتوانید به راحتی آن ها را پوشیده و در آورید.
 • نفتالین
 • دوش دستی و صندلی حمام
 • شما همچنین به کسی نیاز دارید که پس از جراحی شما را به خانه ببرد. اگر تنها زندگی می کنید، از کسی بخواهید که حداقل شب اول پیش شما بماند. برنامه ای برای آن بریزید.

 

عمل شکم چگونه انجام می شود؟

این جراحی می تواند یک تا پنج ساعت طول بکشد. باتوجه به مورد شما ممکن است لازم باشد شب در بیمارستان بمانید.

بیهوشی عمومی دریافت می کنید که شما را در طول عمل خواب نگه خواهد داشت.

 

سختی های ممکن:

ممکن است در روزهای بعد از جراحی درد و ورم داشته باشید. پزشک شما داروهایی تجویز خواهد کرد و به شما می گوید چگونه به بهترین شکل درد را مدیریت کنید. شما ممکن است برای چند هفته تا چند ماه جراحت داشته باشید.

همچنین ممکن است در طی آن مدت، بی حسی، کبودی و خستگی را تجربه کنید.

مانند هر جراحی دیگر، خطراتی وجود دارد. اگرچه نادر است، مشکلات می توانند شامل عفونت، خونریزی زیر پوست و یا لخته شدن خون باشند. شما ممکن است با احتمال بیشتر در معرض این مشکلات قرار بگیرید اگر مشکل گردش خون ضعیف، دیابت، قلب، ریه یا کبد داشته باشید.

ممکن است بهبود ناکافی را تجربه کنید که می تواند باعث زخم های جدی تر یا از دست دادن پوست شود. اگر روند بهبودیتان ضعیف است ممکن است به جراحی دوم نیاز داشته باشید.

عمل شکم اسکار به جا می گذارد. اگرچه ممکن است کم رنگ شود اما هرگز کاملا ناپدید نخواهند شد. جراح شما ممکن است کرم یا ژل مشخصی را تجویز کند که پس از اینکه کاملا بهبود یافتید برای اسکارها استفاده کنید.

 

پس از جراحی از خود مراقبت کنید

چه عمل شکم کامل انجام داده باشید، چه جزیی، ناحیه ای که عمل روی آن انجام شده بخیه زده شده و بانداژ می شود. بسیار مهم است که رهنمودهای جراحتان را درباره ی چگونگی مراقبت از بانداژ در روزاهای پس از جراحی دنبال کنید. باند استفاده شده، قوی و الاستیک است که بهبود مناسب را تسریع می کند.  همچنین جراحتان شما را درباره ی اینکه چگونه دراز بکشید یا بنشینید که درد کم تر شود، راهنمایی خواهد کرد.

شما باید فعالیت شدید را برای حداقل شش هفته محدود کنید. ممکن است احتیاج به یک ماه مرخصی از کار پس از جراحی برای اطمینان از ریکاوری مناسب، داشته باشید.

عموما بیشتر مردم عاشق ظاهرشان پس از این پروسه هستند. اگر چه می تواند زمان بر باشد. شما ممکن است خود نرمالتان را تا چند ماه پس از جراحی حس نکنید.

رژیم و ورزش می تواند به شما کمک کند تا نتیجه را حفظ کنید.

 

منبع : Webmed.com